W LEŚNYM ŻŁOBKU

Opublikowano:
Autor:

W LEŚNYM  ŻŁOBKU - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Leśny żłobek-tak w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego (forest nursery) określa się szkółkę leśną.

To bardzo trafna nazwa miejsca, w którym hodowane jest młode pokolenie drzew. Szkółka to obszar ziemi podzielony na kwatery produkcyjne, przedzielone wysokimi drzewami i krzewami, tzw. pasami przeciwwietrznymi. Mają one stworzyć sadzonkom korzystny mikroklimat sprzyjający rozwojowi, ograniczyć gwałtowne wiatry czy nadmiar słońca.

W leśnych szkółkach…

Pierwsza szkółka leśna powstała w Żerocinie w 1953 r., na terenie leśnictwa Sitno. Jej zadaniem było wyprodukowanie materiału zalesieniowego. Z biegiem lat jej obszar się powiększał, aż do powierzchni 5,6 ha. Na terenie nadleśnictwa powstały, oddalone od siebie, cztery szkółki leśne. W szkółkach hodowane są sadzonki zarówno drzew iglastych: modrzew europejski (35 tys.), świerk pospolity ( 25 tys.) i sosna zwyczajna (380 tys.). ale również drzew liściastych: dąb szypułkowy (ok.1 mln.), olsza czarna (110 tys.), klon pospolity i klon jawor (10 tys.), brzoza brodawkowata (30 tys.), lipa drobnolistna (6 tys.).

Żeby powstał las, trzeba go najpierw „wyprodukować”. Cały proces zaczyna się od szyszki, od nasion. Leśnicy zbierają je na swoich plantacjach lub korzystają z bazy nasiennej innych nadleśnictw. Ziarenka wsiewane są do gruntu. Odbywa się to dwa razy do roku – na wiosnę i jesienią. Następnie nasiona kiełkują i wchodzą.

 

Trwa to przeciętnie ok. 24 miesiące. Nie da się szybko wyprodukować nowych drzewek, bo nie jesteśmy w stanie oszukać natury. Po dwóch latach młode rośliny są gotowe i można je wydawać do odnowień i zalesień.

 

Sadzonki - pielęgnacja

Oczywiście sadzonki wymagają szczególnej pielęgnacji. Wszystkie są deszczowane i nawożone. Konieczne jest też usuwanie chwastów, by nic nie przeszkadzało przyszłym drzewkom we wzroście. Kiedy siewki są małe, trzeba je pielić ręcznie. Gdy osiągają ok. 10-20 cm, używa się opielaczy mechanicznych doczepionych do ciągników. Pielęgnacją zajmują się zakłady usług leśnych, które świadczą usługi na rzecz nadleśnictwa. Na sadzonki czyhają też różne zagrożenia: choroby, patogeniczne grzyby, ale również leśne zwierzęta, np. sójka, która wybiera żołędzie. Niebezpieczne są też wiosenne przymrozki.

 

Nowoczesna szkółka „Stołpno”

W ramach Regionalnego Programu Szkółkarskiego w lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych zaistniała konieczność bodowy nowoczesnej szkółki leśnej w Nadleśnictwie Miedzyrzec.

Prace inwestycyjne rozpoczęły się już w 2019 r. Dziś to duży obszar śródleśny, ogrodzony i podzielony na 7 kwater produkcyjnych, z drogami dojazdowymi i specjalistycznymi budynkami. – Do tej pory mieliśmy 4 tzw. szkółki polowe, w dużym oddaleniu od siebie, bez infrastruktury dojazdowej i nawodnieniowej. Produkowaliśmy sadzonki bez deszczowania. Do tego dochodziły koszty transportu; bo chociaż mieliśmy szkółkę docelową w Żerocinie, zakłady usług leśnych zajmujące się pracami szkółkarskimi, musiały dowozić zarówno środki do pielęgnacji sadzonek jak i ludzi, którzy przy niej pracowali– wyjaśnia Piotr Sobowicz, podleśniczy szkółkarz w leśnictwie. - Byliśmy też zależni od pogody. Zdarzały się lata, że zalewało nam szkółkę przy nadmiernych opadach. Ze szkółki robiło się jezioro, trzeba było wodę wypompować, by uratować sadzonki – dodaje. Stare szkółki polowe są obecnie wygaszane. Teren po nich zostanie zalesiony.

Do nowoczesnej szkółki leśnej „Stołpno” zajrzymy podczas kolejnego spotkania. Już dziś – zapraszamy.

Małgorzata Kołodziejczyk, Nadleśnictwo Międzyrzec

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy