reklama
reklama

Koronawirus: Rząd wprowadza zmiany w obostrzeniach. Są już komentarze ekspertów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Koronawirus: Rząd wprowadza zmiany w obostrzeniach. Są już komentarze ekspertów - Zdjęcie główne

Rząd wprowadza zmiany w obostrzeniach. Są już komentarze ekspertów | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Rząd wprowadzi duże zmiany w związku z walką z pandemią koronawirusa. Chodzi m.in. o skrócenie zdalnej nauki i czasu izolacji dla chorych. Do zmian odniósł się ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, który nie zgadza się z nowymi zasadami.
reklama

W środę (9 lutego) odbyła się konferencja prasowa z udziałem Adama Niedzielskiego - ministra zdrowia oraz Przemysława Czarnka - ministra edukacji i nauki. Ogłosili zmniejszenie bazy łóżkowej dla pacjentów chorych na koronawirusa, szybszy powrót do nauki stacjonarnej, czyli zakończenie zdalnej nauki dla starszych klas i skrócenie czasu izolacji dla wszystkich zakażonych. Przy czym jak podaje Serwis RP izolacją domową jest objęta osoba, która ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, chyba że została ona skierowana do izolatorium albo poddana hospitalizacji. Z kolei kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z chorym.

-  Jeżeli popatrzymy na dotychczasowy przebieg epidemii, to widać, że za nami jest już apogeum piątej fali. To widać na poziomie liczby testów i zleceń. Obserwujemy teraz spadek zleceń na testy - mówił Adam Niedzielski. - Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje dot. restrykcji. (...) Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii.

Do słów szefa resortu zdrowia odniósł się już m.in. dr  Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

- Dziś ogłoszono kolejny raz koniec pandemii w Polsce, gdy według liczby zgonów jesteśmy na 4. miejscu na świecie, a w ciągu 2 tyg. liczba hospitalizacji COVID+ wzrosła o 5 tys., koledzy z POZ piszą, że dziennie przyjmują po 100 pacjentów, z czego 75% to COVID, a 30% załogi na izolacji - napisał na Twitterze, dr. Paweł Grzesiowski.

Do tego, Niedzielski  trakcie konferencji ogłosił, że 11 lutego będzie zlikwidowana tzw. kwarantanna z kontaktu. Z kolei od 15 lutego izolacja dla wszystkich ma trwać 7 dni, a kwarantanna dla współdomowników ma być naliczana w okresie izolacji członka rodziny.

Zdaniem dr Grzesiowskiego skrócenie izolacji do siedmiu dni i bez testu antygenowego spowoduje, że wielu pacjentów zakaźnych, wróci do pracy i kontaktów społecznych. - To niezgodne z wytycznymi ECDC. Skąd wiara, że po tygodniu wszyscy wyeliminowali wirusa? Dlaczego medyków możemy zwolnić po ujemnym teście w piątym dniu? - czytamy na Twitterze, dr Grzesiowskiego.

Ekspert zastanawia się też co się zmieniło w epidemiologii chorób zakaźnych. - Kwarantanna po kontakcie z chorym na COVID jest niepotrzebna, niezależnie od stanu zaszczepienia osoby z kontaktu. To niezgodne z aktualną wiedzą, wytycznymi międzynarodowymi i zdrowym rozsądkiem. Brak kwarantanny = wzrost zakażeń - napisał na Twitterze.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama