Gambit raz po raz na podium

Gambit raz po raz na podium - Zdjęcie główne

SportW Zespole Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim rozegrany został pierwszy turniej szachowy o puchar burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego w szachach szybkich i błyskawicznych 2019. Wszystkie zmagania zostały zgłoszone do oceny FIDE.

Podobnie, jak w latach ubiegłych będzie to cykl sześciu turniejów szachowych, w tym pięć turniejów szachów szybkich i jeden turniej szachów błyskawicznych. Turniej inauguracyjny otworzył wiceburmistrz miasta Paweł Łysańczuk. Witając zgromadzonych wymienił szereg korzyści, jakie daje gra w szachy, zwłaszcza dla dzieci w wieku szkolnym. Głównym sponsorem rywalizacji jest firma produkująca ciastka dr Gerard sp. z o. o., natomiast sponsorem wspierającym - Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim. Łączna pula nagród wynosi 6500 zł.

Do walk przy szachownicach przystąpiło 58 szachistów i szachistek z woj. lubelskiego i mazowieckiego w wieku od 7 do 76 lat. Najmłodszymi uczestnikami były przedszkolaki: Klaudia Kocińska i Franciszek Marzel.

W turnieju zwyciężył Krzysztof Plichta reprezentujący klub Biały Król Wisznia Mała. Drugie miejsce zajął Adam Łukasik z K. Sz. Skoczek Siedlce, a trzecie Patrycja Waszczuk z MUKS-u Gambit w Międzyrzecu Podlaskim.

W grupie ośmiolatków pierwsze trzy miejsca przypadło młodym członkom Gambitu w Międzyrzecu Podlaskim. Zwyciężył Maciej Waszczuk przed Mihailem Smerachanskim i Aleksandrem Wysokińskim. Najlepszą ośmiolatką została Tosia Szyszko.

W klasyfikacji chłopców do lat 10 najlepszy okazał się Szymon Suska z Szachpolu Łuków, przed Dawidem Dobrosiewiczem z MTSz. Mińsk Mazowiecki i Aleksandrem Nakaziukiem z Gambitu. Wśród dziewcząt w tej samej grupie wiekowej triumfowała Anna Oleksiuk z zespołu gospodarzy przez Zuzanną Siemionek z RTS Radzyń Podlaski.

Wśród juniorów do lat 14 mistrzem został Wiktor Kukawski z Gambitu, zaś drugie miejsce zajął Krzysztof Dobosiewicz z Mińska, a trzecią lokatę wywalczył Kamil Jeruzalski z Radzynia Podlaskiego. Całe podium w grupie juniorek wywalczyły przedstawicielki gospodyń. Mistrzynią została Hanna Nurzyńska, srebrną medalistką Aleksandra Szyszko, zaś brązową Natalia Pawluczyk.

Nagrody w klasyfikacji "open" i medale w klasyfikacjach juniorskich wręczył wiceburmistrz Paweł Łysańczuk.