Choć dwudniowe święto zakończyło się już kilka dni temu, emocje wśród mieszkańców pozostaną żywe jeszcze przez długi czas. Gmina Drelów z wójtem Piotrem Kazimierskim na czele, wraz z Gminnym Centrum Kultury stanęli na wysokości zadania i zapewnili wszystkim zebranym mnóstwo atrakcji, z których każdy mógł wybrać coś dla siebie. Jak podkreślali zapytani przez nas mieszkańcy, jeszcze kilka lat temu Drelów mógł co najwyżej obejrzeć takie zespoły w telewizji. Dziś widać znaczny rozwój kultury na tym terenie, czego najlepszym dowodem były dwa dni niezapomnianych wydarzeń.
O Unitach Drelowskich słów kilka
Pierwszy dzień Drelowskich Dni Kultury upłynął pod znakiem sesji historycznej Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej. W tym roku tematem przewodnim byli "Unici Drelowscy - 150 lat Historia i Pamięć". Spotkaniu przewodniczył prezes TPZD - Franciszek Jerzy Stefaniuk, a wśród zgromadzonych widzów nie zabrakło wielu mieszkańców gminy Drelów czy miłośników historii z innych zakątków kraju. Goście mieli okazję zobaczyć także wystawę pod hasłem "Pamięci Unitów Drelowskich", przygotowaną przez dzieci i młodzież z terenu gminy.
- To dziedzictwo, które przechwyciła młodzież. Pięknie weszli w trud przekazywania dziedzictwa naszych ojców. Wójtowie gminy, dyrektorzy szkół, mieszkańcy, to właśnie jest dziedzictwo. Dziedzictwo wiary. Wiara kształtuje nasze postawy. Nie tylko przywracamy pamięć o tych co byli, bo oni nam zostawili coś pięknego - mądre życie, niekoniecznie radosne, ale dziś po ich mądrość zaglądamy. To nasze korzenie, z tego wyrastamy i przekazujemy tym, których kochamy - przedstawił wystawę ks. prałat Roman Wiszniewski.
W niedzielę przede wszystkim De Mono
Druga część Drelowskich Dni Kultury to już atrakcje dla osób w każdym wieku. Od samego początku niedzielnej zabawy, na ulicach Drelowa królowały dzieci, które mogły bawić się w towarzystwie wielu animatorów z grupy "Moc Uśmiechu". Był także pokaz rolkarski przygotowany przez zespół Zarolkujemy Radom.
Później na scenie rządziła już wyłącznie muzyka. Imprezę rozpoczął Przegląd Pieśni Regionalnej, w którym lokalny repertuar zaprezentowały zespoły "Kalina" z Łózek, "Worsianki" z Wors, Koło Gospodyń Wiejskich z Drelowa i Zespół Śpiewaczy z Szóstki. Wystąpił także mistrz Zdzisław Marczuk z kapelą.
Następnie, drelowskiej publiczności zaprezentowały się zaproszone zespoły - Pozytywnie albo wcale, Clubbersi i Kordian. Gwiazdą wieczoru był zespół De Mono na czele z Andrzejem Krzywym. Ważnym wydarzeniem drugiego dnia Drelowskich Dni Kultury było także przekazanie karetki przedstawicielom obwodu lwowskiego, którego dokonał starosta bialski Mariusz Filipiuk, któremu wtórował m.in. dyrektor SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim - Marek Zawada.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.