Wymagający budżet na 2023 rok
Wójt Gminy Międzyrzec, Krzysztof Adamowicz zaznaczył, że gminę czeka trudny rok, ze względu na wydatki. Nie będzie to jednak utrudnienie tylko dla samej gminy Międzyrzec, ale wszystkich okolicznych gmin, które już teraz sygnalizują, że przygotowanie budżetów wiązało się z jedną wielką niewiadomą.
- Należy stwierdzić, że budżet na rok 2023 jest budżetem bardzo wymagającym. Jest to budżet proinwestycyjny, a jednocześnie trudny. Wynika to z sytuacji bieżącej, ale również sytuacji ogólnoświatowej, która powoduje, że nie jesteśmy w stanie określić kosztów bieżących związanych z energią elektryczną czy bieżącym utrzymaniem naszych obiektów. Jednocześnie jest to budżet bardzo ambitny, zaplanowany na kwotę 66 milionów dochodów.
Deficyt pokryją pożyczki i środki własne
W przygotowanym planie wystąpił deficyt w wysokości blisko jedenastu milionów złotych.
- Deficyt zostanie pokryty wolnymi środkami oraz nadwyżką, a także planowanymi kredytami i pożyczkami. Budżet jest ambitny z uwagi na blisko 24 miliony środków przeznaczonych na inwestycje w Gminie Międzyrzec Podlaski - powiedział wójt Gminy Międzyrzec Podlaski, Krzysztof Adamowicz.
Budowa ulic priorytetem
Najwięcej pieniędzy przeznaczonych na inwestycje w Gminie Międzyrzec zostanie wydzielonych na realizacje projektów drogowych. Wśród tych inwestycji znajdą się budowy i remonty dróg w Gminie Międzyrzec Podlaski, w takich miejscowościach jak Tłuściec, Wysokie, Rzeczyca, Misie (w każdej z nich po dwie drogi gminne) oraz Przychody i Strzakły (po jednej drodze na miejscowość). Przebudowane zostaną również dwa mosty na rzece Krznie. Będzie to most zlokalizowany w Rzeczycy oraz w Przychodach. Jednocześnie, w ramach tego dużego projektu, przebudowane zostaną dwie drogi w Tuliłowie.
- Dodatkowo również środki do tego projektu pochodzą z Polskiego Ładu, z pierwszego rozdania. Jest również drugi projekt, z drugiego rozdania. Jest to przebudowa drogi gminnej i jednej drogi powiatowej. Drogą powiatową, którą przejęliśmy od Powiatu Bialskiego jest droga w miejscowości Bereza. Zrealizujemy ją w ramach tego projektu, w połowie zakresu. Będzie to również przebudowa dwóch dróg - jednej w miejscowości Jelnica, a drugiej w Halasach - dodał sternik Gminy Międzyrzec.
Budżet obejmie także ponad 4 miliony złotych na dokończenie wielu innych odcinków dróg na terenie gminy.
- Pierwszym jest dokończenie drogi na odcinku Kożuszki - Łuby oraz Kożuszki - Krzewica. I druga inwestycja. Jest to dokończenie drogi Zasiadki - Manie i Zaścianki aż do "Dwójki" z chodnikiem - powiedział wójt Adamowicz.
Inwestycje to nie tylko drogi
Gminę Międzyrzec czekają duże zmiany, nie tylko związane z budową i renowacją dróg. Równie ważnym projektem będzie montaż instalacji OZE. Ponad 8-milionowy projekt zakłada montaż 505 instalacji solarnych na dachach mieszkańców gminy oraz na budynku Gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury.
- W sumie, na zadania inwestycyjne w gminie, przeznaczamy blisko 30 milionów złotych. Ogromne środki, ogromne wyzwania. Myślę, że w sposób pełny zaufania do naszych służb finansowych podołamy temu zadaniu. Jednocześnie myślimy o wykorzystaniu nowej perspektywy unijnej na realizację przedsięwzięć i nowych zadań, które będą znajdowały swoje odzwierciedlenie w budżecie gminy roku 2023 i 2024 w momencie ogłoszenia konkursów przez Urząd Marszałkowski - zakończył wójt gminy.
Planowane inwestycje w 2023 roku:
- poprawa infrastruktury drogowej w Gminie Miedzyrzec - 6 mln 727 tys. zł
- poprawa infrastruktury drogowej w Gminie Miedzyrzec - Polski Ład I - 5 mln 367 tys. zł
- przebudowa drogi gminnej nr G101513L Koszeliki - Manie - 40 tys. zł
- przebudowa drogi gminnej w miejscowości Jelnica - 1 mln 145 tys. zł
- przebudowa drogi gminnej w miejscowości Jelnica - Polski Ład II - 655 tys. zł
- przebudowa drogi wewnętrznej (dz.nr ewid. 370) w miejscowości Strzakły - 280 tys. zł
- opracowanie Gminnego programu Rewitalizacji - 20 tys. zł
- projekt funkcjonalno-użytkowy z zagospodarowaniem terenu i budową budynku Urzędu Gminy - 180 tys. zł
- zakup działek w m. Strzakły z przeznaczeniem na drogę - 3,5 tys. zł
- zakup oprogramowania do Urzędu Gminy - 200 tys. zł
- cyfrowa Gmina - 204 tys. zł
- montaż instalacji OZE - zadanie I - 6 mln 900 tys. zł
- poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej - 1 mln 370 tys. zł
- rozbudowa sieci wodociągowej w miejscowości Wysokie i Rzeczyca - 100 tys. zł
- rozbudowa sieci kanalizacyjnej w miejscowości Wysokie i Rzeczyca - 100 tys. zł
- termomodernizacja budynku po byłej szkole podstawowej w Berezie - 160 tys. zł
- utworzenie Gminnego Przedszkola i Żłobka w istniejącym budynku szkoły w Jelnicy - 160 tys. zł
- kompleksowa przebudowa i adaptacja budynku po byłej szkole podstawowej w Strzakłach w celu nadania mu nowych funkcji społecznych i gospodarczych wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia i zagospodarowaniem terenu funkcjonalnie związanego z obiektem - 185 tys. zł
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.