reklama
reklama

Dochody przekraczające 100 mln złotych, Międzyrzec w 2023 wybuduje wiadukt kolejowy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dochody przekraczające 100 mln złotych, Międzyrzec w 2023 wybuduje wiadukt kolejowy - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckiePrawie 33 miliony złotych wyda w tym roku miasto Międzyrzec Podlaski na inwestycje. Największym projektem będzie budowa wiaduktu drogowego nad linią kolejową nr 2. Wśród projektów znalazła się również rewitalizacja pałacu Potockich oraz przebudowa ulicy Brzeskiej. Tegoroczny budżet wyniesie blisko 105 mln zł po stronie dochodów i tyle samo po stronie wydatków. Stworzono również rezerwę ogólną, wynoszącą 530 tysięcy złotych oraz rezerwę celową, oszacowaną na 164 tysiące złotych. 28 grudnia Rada Miasta przyjęła zaproponowany projekt budżetu na 2023 rok. Wszyscy obecni radni głosowali "za".
reklama

Kolejne ulice zmodernizowane

Mieszkańców Międzyrzeca z pewnością ucieszy fakt, że kolejne ulice doczekają się swoich remontów. Największa inwestycja planowana jest przy ulicy Brzeskiej, gdzie okoliczni mieszkańcy skorzystają z nowej drogi o wartości ponad pięciu milionów złotych. Uzupełnieniem tej inwestycji będzie również budowa ulicy bocznej od ulicy Brzeskiej, której koszt wyniesie również pokaźną kwotę - ponad 1,5 mln zł.
Innym projektem przyjętym w uchwale budżetowej na rok 2023 jest także budowa oświetlenia przy ulicy Drohickiej, o co w ostatnim roku apelowali mieszkańcy nie tylko tych terenów, ale również okolicznych uliczek. Koszt tego przedsięwzięcia wyniesie 150 tysięcy złotych.


Największe wyzwanie - wiadukt kolejowy

reklama

Zdecydowanie największą inwestycją w 2023 roku będzie budowa wiaduktu kolejowego w naszym mieście. Wiadukt docelowo będzie przebiegał nad linią kolejową E20, która łączy Terespol z Warszawą. Powstanie w okolicy ul. Kościuszki i docelowo łącznice będą łączyć wiadukt zarówno z ulicą Siteńską, jak i z ulicą Tadeusza Kościuszki. Lokalizacja wiaduktu wynika z koncepcji budowy wschodniej obwodnicy naszego miasta. Wykonanie tego projektu wiąże się z "odkorkowaniem" miasta. Mieszkańcy skarżą się, że jest to najbardziej uciążliwy przejazd w mieście, a w okresie letnim, gdy na Międzyrzeckich Jeziorkach jest wysyp turystów, zatory drogowe osiągają kilometrowe długości.
- Mieszkam w Drelowie i od 15 lat dojeżdżam do pracy w Międzyrzecu. Proszę sobie wyobrazić, jak niekomfortowe jest codzienne stanie po kilkanaście minut przy tym przejeździe. Wiadukt ułatwi życie wielu osobom, które z moich okolic dojeżdżają właśnie do Międzyrzeca czy innych, okolicznych wsi - powiedziała Pani Renata, mieszkanka Gminy Drelów. Budowa wiaduktu planowo ma rozpocząć się w połowie 2023 roku i prawdopodobnie potrwa przez dwa lata.

reklama


Dokończenie sali kinowej i przystosowanie pałacu

Sala kinowa pięknieje z każdym tygodniem, jednak do zakończenia prac zostało jeszcze kilka etapów. Dlatego też budżet będzie obejmował projekt Kultura bez barier. Dotyczy on remontu i doposażenia sali widowiskowej MOK, w której na dziś brakuje jeszcze miejsc do siedzenia. 400 tysięcy złotych w tym przypadku wyłoży miasto. Ponad 230 tysięcy złotych pokryje dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Podobnie przedstawia się również projekt rewitalizacji i adaptacji na cele kulturalne dawnego pałacu Potockich. Tutaj również część pokryje dofinansowanie - ponad 830 tysięcy złotych. Wydatek miasta w tym przypadku wyniesie blisko trzy miliony złotych.


Ujęty budżet obywatelski

reklama

W planie budżetowym na 2023 rok znalazł się także projekt obywatelski, którego koszt wyniesie 100 tysięcy złotych. Plan tej inwestycji będzie polegał na zagospodarowaniu terenu rekreacyjnego przy promenadzie Zamczysko.

Planowane inwestycje w 2023 roku:

  • budowa oświetlenia drogi powiatowej przy ulicy Drohickiej - 150 tys. zł
  • budowa ulicy bocznej od ulicy Brzeskiej - 1 mln 550 tys. zł
  • budowa wiaduktu drogowego wraz z niezbędną infrastrukturą drogową nad linią kolejową nr 2 Warszawa-Terespol - 20 mln 570 tys. zł
  • przebudowa ulicy Brzeskiej - 5 mln 350 tys. zł
  • odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość w związku z planowaną inwestycją budowy wiaduktu oraz fragmentu obwodnicy - 739 tys. zł
  • termomodernizacja budynków wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta - 63 tys. zł
  • dostosowanie lokalu użytkowego przy ulicy Nassuta 7 na placówkę wsparcia dziennego - 30 tys. zł
  • rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalnego dawnego pałacu Potockich (środki z Unii Europejskiej) - 837 tys. zł
  • rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalnego dawnego pałacu Potockich - 2 mln 782 tys. zł
  • Kultura bez barier. Remont i doposażenie sali widowiskowej MOK (środki z Unii Europejskiej) - 231 tys. zł
  • Kultura bez barier. Remont i doposażenie sali widowiskowej MOK - 400 tys. zł
  • budowa hali sportowo-widowiskowej - 5 tys. zł
  • zagospodarowanie terenu rekreacyjnego przy promenadzie Zamczysko (budżet obywatelski) - 100 tys. zł
Więcej o planach budżetowych na 2023 rok przeczytacie w najbliższym numerze Wspólnoty.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama