Kolejne ulice zmodernizowane
Mieszkańców Międzyrzeca z pewnością ucieszy fakt, że kolejne ulice doczekają się swoich remontów. Największa inwestycja planowana jest przy ulicy Brzeskiej, gdzie okoliczni mieszkańcy skorzystają z nowej drogi o wartości ponad pięciu milionów złotych. Uzupełnieniem tej inwestycji będzie również budowa ulicy bocznej od ulicy Brzeskiej, której koszt wyniesie również pokaźną kwotę - ponad 1,5 mln zł.
Innym projektem przyjętym w uchwale budżetowej na rok 2023 jest także budowa oświetlenia przy ulicy Drohickiej, o co w ostatnim roku apelowali mieszkańcy nie tylko tych terenów, ale również okolicznych uliczek. Koszt tego przedsięwzięcia wyniesie 150 tysięcy złotych.
Największe wyzwanie - wiadukt kolejowy
Zdecydowanie największą inwestycją w 2023 roku będzie budowa wiaduktu kolejowego w naszym mieście. Wiadukt docelowo będzie przebiegał nad linią kolejową E20, która łączy Terespol z Warszawą. Powstanie w okolicy ul. Kościuszki i docelowo łącznice będą łączyć wiadukt zarówno z ulicą Siteńską, jak i z ulicą Tadeusza Kościuszki. Lokalizacja wiaduktu wynika z koncepcji budowy wschodniej obwodnicy naszego miasta. Wykonanie tego projektu wiąże się z "odkorkowaniem" miasta. Mieszkańcy skarżą się, że jest to najbardziej uciążliwy przejazd w mieście, a w okresie letnim, gdy na Międzyrzeckich Jeziorkach jest wysyp turystów, zatory drogowe osiągają kilometrowe długości.
- Mieszkam w Drelowie i od 15 lat dojeżdżam do pracy w Międzyrzecu. Proszę sobie wyobrazić, jak niekomfortowe jest codzienne stanie po kilkanaście minut przy tym przejeździe. Wiadukt ułatwi życie wielu osobom, które z moich okolic dojeżdżają właśnie do Międzyrzeca czy innych, okolicznych wsi - powiedziała Pani Renata, mieszkanka Gminy Drelów. Budowa wiaduktu planowo ma rozpocząć się w połowie 2023 roku i prawdopodobnie potrwa przez dwa lata.
Dokończenie sali kinowej i przystosowanie pałacu
Sala kinowa pięknieje z każdym tygodniem, jednak do zakończenia prac zostało jeszcze kilka etapów. Dlatego też budżet będzie obejmował projekt Kultura bez barier. Dotyczy on remontu i doposażenia sali widowiskowej MOK, w której na dziś brakuje jeszcze miejsc do siedzenia. 400 tysięcy złotych w tym przypadku wyłoży miasto. Ponad 230 tysięcy złotych pokryje dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Podobnie przedstawia się również projekt rewitalizacji i adaptacji na cele kulturalne dawnego pałacu Potockich. Tutaj również część pokryje dofinansowanie - ponad 830 tysięcy złotych. Wydatek miasta w tym przypadku wyniesie blisko trzy miliony złotych.
Ujęty budżet obywatelski
W planie budżetowym na 2023 rok znalazł się także projekt obywatelski, którego koszt wyniesie 100 tysięcy złotych. Plan tej inwestycji będzie polegał na zagospodarowaniu terenu rekreacyjnego przy promenadzie Zamczysko.
Planowane inwestycje w 2023 roku:
- budowa oświetlenia drogi powiatowej przy ulicy Drohickiej - 150 tys. zł
- budowa ulicy bocznej od ulicy Brzeskiej - 1 mln 550 tys. zł
- budowa wiaduktu drogowego wraz z niezbędną infrastrukturą drogową nad linią kolejową nr 2 Warszawa-Terespol - 20 mln 570 tys. zł
- przebudowa ulicy Brzeskiej - 5 mln 350 tys. zł
- odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość w związku z planowaną inwestycją budowy wiaduktu oraz fragmentu obwodnicy - 739 tys. zł
- termomodernizacja budynków wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta - 63 tys. zł
- dostosowanie lokalu użytkowego przy ulicy Nassuta 7 na placówkę wsparcia dziennego - 30 tys. zł
- rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalnego dawnego pałacu Potockich (środki z Unii Europejskiej) - 837 tys. zł
- rewitalizacja i adaptacja na cele kulturalnego dawnego pałacu Potockich - 2 mln 782 tys. zł
- Kultura bez barier. Remont i doposażenie sali widowiskowej MOK (środki z Unii Europejskiej) - 231 tys. zł
- Kultura bez barier. Remont i doposażenie sali widowiskowej MOK - 400 tys. zł
- budowa hali sportowo-widowiskowej - 5 tys. zł
- zagospodarowanie terenu rekreacyjnego przy promenadzie Zamczysko (budżet obywatelski) - 100 tys. zł
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.