Znaleziska dokonano na terenie gminy Drelów, znajdującej się pomiędzy Międzyrzecem Podlaskim a Białą Podlaską. Były tam cztery meteoryty, z których największy ważył 293 gramy. Kolejne znalezione meteoryty ważą ok. 257 g, 48 g i 93 g.
Bolid, czyli jasny meteor, rozpadł się we wtorek (18 lutego) ok. godziny 18:00. Towarzyszył mu jasny rozbłysk na niebie widoczny nad Mazowszem i województwem lubelskim. Bolid pochodził z pasa planetoid między orbitami Marsa a Jowisza i okrążał Słońce w czasie nieco ponad 2,5 roku. Orbita była nachylona pod kątem 2,9° do płaszczyzny ekliptyki, a meteoroid oddalał się od słońca na odległość 2,91 au. Najprawdopodobniej był to pospolity fragment asteroidy, a nie skała pochodząca z powierzchni komety. Zjawisko zostało zaobserwowane przez Skytinel, którego kamery monitorują właśnie takie obiekty.
- Ponieważ meteoroid wniknął głęboko w naszą atmosferę i poruszał się z ponaddźwiękową prędkością, wywołał zjawisko gromu dźwiękowego, który słyszeli mieszkańcy powiatu lubartowskiego i parczewskiego. Niektóre raporty dotyczące huku pochodzą także z oddalonej o 30 km Białej Podlaskiej – informuje Skytinel w komunikacie.
Kosmiczna skała zaczęła być widoczna, gdy znalazła się na wysokości 82,5 kilometra. Obiekt leciał wtedy nad Ostrowem Lubelskim i pędził na północ z prędkością aż 13 kilometrów na sekundę. Pod koniec lotu, na wysokości 20 km, skała rozpadła się na wiele drobnych fragmentów o średnicy kilku centymetrów, które mogły spaść na Ziemię w postaci meteorytów.
- Aktualnie pracujemy nad symulacjami lotu meteoroidu po tym, gdy przestał być widoczny na nagraniach. Dzięki temu, instytucje i obserwatorzy współpracujący w ramach naszego projektu, będą mogli przeprowadzić wstępny rekonesans w terenie. Mapa obszaru poszukiwań zostanie upubliczniona najpóźniej za dwa tygodnie – czytamy w komunikacie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.