NOWE WYDARZENIA, AKCJE, PROJEKTY ZAINICJOWANE W 2023 ROKU
1. Działalność teatralna
Od 2023 roku biblioteka podjęła działalność teatralną. Przygotowaliśmy 18 spektakli, które wystawiliśmy 31 razy. Od początku do końca: pomysł, scenariusz, przygotowanie strojów, przygotowanie scenerii i choreografii, aż po grę aktorską to działania pracowników biblioteki. Obejrzało nas w 2023 na żywo ok. 2 500 osób. Wszystkie spektakle oparte były o teksty literackie. Były to spektakle dla każdej grupy wiekowej: typowe dla dzieci, dla młodzieży, dla dorosłych odbiorców, ale też spektakle "międzypokoleniowe".
Sięgnęliśmy po różne formy teatralne m.in. niszową formę teatru cieni, która spotkała się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem m.in. zyskała uznanie Komisji (wyróżnienie) w konkursie na najlepszą kampanię społeczno-edukacyjną w ramach Tygodnia Bibliotek 2023. Warto pochwalić się, że spektakle te oparte były o twórczość Adama Naruszewicza, który był patronem roku 2023 w powiecie bialskim. Biblioteka za swój pomysł i wykonanie została nagrodzona przez władze powiatowe. Po pierwsze byliśmy współorganizatorem powiatowych obchodów roku Naruszewicza, obchody te odbyły się w naszej gminie w lutym 2024 roku, po drugie mieliśmy zaszczyt wystawić 3 swoje spektakle przed reprezentantami miast i gmin z całego powiatu bialskiego.
Jeden ze spektakli dla dzieci (pierwszy którego podjęliśmy się w 2023 roku) "Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!" wystawialiśmy 14 razy, w różnych miejscach (szkołach, przedszkolach, bibliotekach) na terenie gminy Międzyrzec Podlaski, ale także poza nią.
2. Warsztaty z elementami biblioterapii dla Seniorów
Od listopada 2023 roku biblioteka raz w miesiącu prowadzi warsztaty z elementami biblioterapii we wszystkich Klubach Seniora na terenie gminy Międzyrzec Podlaski. 6 z 7 istniejących Klubów Seniora jest w miejscowościach, gdzie biblioteka nie ma swoich filii. Zajęcia prowadzone są w świetlicach wiejskich przez osobę, która posiada kwalifikacje w tym zakresie. Warsztaty z miesiąca na miesiąc cieszą się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem Seniorów. Seniorzy całymi sobą wchodzą w zajęcia, otwierają się i czerpią z zaproponowanych tekstów literackich. Dzięki warsztatom poszerzyło się grono czytelników i sympatyków biblioteki, co również odzwierciedla frekwencja na innych wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę. Największą jednak satysfakcją dla zespołu biblioteki jest obserwacja i komunikaty zwrotne jak bardzo teksty literackie, kierowana rozmowa, proponowane zabawy i zadania wpływają na pozytywne samopoczucie, zmniejszenie poczucia samotności, zrozumienie upływu czasu, bólu itd. Czujemy, że robimy wspólnie coś wyjątkowego.
3. Rodzinna gra terenowa
Od 2016 roku biblioteka bierze udział w ogólnopolskiej akcji "Noc Bibliotek". Z upływem lat wydarzenie zyskało swoja markę i mimo odgórnych zmian biblioteka pozostawiła organizację tej akcji na miesiąc czerwiec. Biblioteka proponowała przez te lata różne formy świętowania, głównie dla dzieci i młodzieży. W 2023 roku wyszła po raz pierwszy z inicjatywą by udział w Nocy Bibliotek wzięły całe rodziny.
VIII Noc Bibliotek w Gminie Międzyrzec Podlaski "Najlepsza Drużyna – Moja Rodzina" odbyła się w Rzeczycy w dniu 23/24 czerwca 2023 roku przy współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Rzeczycy i Ochotniczą Strażą Pożarną w Rzeczycy. Do udziału zgłosiło się 47 rodzin z terenu gminy, ale również z terenu miasta Międzyrzec Podlaski. Zadania jakie miały wykonać drużyny były różnorodne - zabawne, zaskakujące i dla wykonania każdej mierzono czas. Uczestnicy finalnie byli w mące, wodzie, błocie itd. W 16 punktach miejscowości rozlokowane zostały stacje (ok. 2 km trasy) do których uczestnicy mogli dojść dzięki przygotowanej wcześniej mapie. Niejednokrotnie koniecznym było wykazanie się sprytem, kreatywnością, wiedzą i czytaniem ze zrozumieniem. Po zakończonej grze na wszystkich gości czekał profesjonalny pokaz magika, grill, wspólny piknik, dyskoteka pod gwiazdami i noc w pod namiotami. Nagrodzeni zostali uczestnicy z najlepszymi wynikami – najkrótszymi czasami.
4. Gry planszowe w bibliotekach, również wielkoformatowe
W 2023 roku pracownicy biblioteki własnoręcznie stworzyli kilka wielkoformatowych gier planszowych opartych o formuły dostępnych na rynku planszówek. W bibliotekach założone są także kąciki gier planszowych. Udostępniane są gry planszowe zarówno na miejscu, jak i wypożyczane do domu. Ponadto w 2023 roku biblioteka pozyskała 4 pakiety gier (każdy o wartości 2 000,- zł) z programu Zgrane Biblioteki Wydawnictwa Rebel, a także zorganizowała turniej "Tydzień gier planszowych" w filii w Halasach. Rozgrywki w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli, oraz finałowy turniej z nagrodami.
5. Cykl warsztatów genealogicznych
Od 10 lutego do 14 marca w bibliotece i jej filiach (w 6 miejscowościach) odbył się cykl Warsztatów genealogicznych, zrealizowanych dzięki współpracy z Prezydentem Miasta Biała Podlaska oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej, prowadzonych przez Roberta Soldata, specjalistę w zakresie genealogii – 7 spotkań (w tym 6 dla młodzieży i 1 dla dorosłych) 227 uczestników.
KONTYNUACJA DZIAŁALNOŚCI
1. Dyskusyjne Klub Książki – nowe podróżujemy
Przy bibliotece funkcjonują dwa Dyskusyjne Kluby Książki, jeden dla dorosłych przy bibliotece w Wysokim, drugi dla dzieci przy filii w Tłuśćcu. Od 2023 roku spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych odbywają się głównie poza biblioteką w różnych klimatycznych miejscach. Zaproszono klubowiczów m.in. do miasta Międzyrzec Podlaski i Białej Podlaskiej (kawiarni, parku przy Pałacu Potockich, na molo międzyrzeckich jeziorek, cukierni, kina). Łącznie odbyło się 10 spotkań.
W ramach DKK zrealizowaliśmy również w 2023 roku 2 spotkania autorskie: 21 marca z Leszkiem Sokołowskim, lokalnym poetą, z okazji Światowego Dnia Poezji oraz 19 maja z Agnieszką Frączek, autorką bestsellerowych książek dla dzieci.
2. Spotkania autorskie
Obok wymienionych powyżej spotkań autorskich w 2023 zorganizowaliśmy również:
- 12 stycznia - spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem, autorem powieści kryminalnych, biblioteka w Wysokim 35 uczestników,
- 23 marca - "Wieczór poetycki" z regionalną poetką Beatą Izdebską, filia w Tłuśćcu 15 uczestników.
3. Udział w ogólnopolskich akcjach czytelniczych
1) Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
2) XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
3) Cała Polska Czyta Dzieciom "Książka jest jak ogród"
4) Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej w Gminie Międzyrzec Podlaski.
4. Wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez bibliotekę o gminnym charakterze:
1) X Forum Kobiet Gminy Międzyrzec Podlaski pod hasłem "Piękna całą sobą" w Misiach.
2) Dożynki Gminno-Parafialne w Zasiadkach - 27 sierpnia.
3) VII Wieczornica Poświęcona Pamięci Jana Pawła II w Tuliłowie, której przyświecało hasło XXIII Dnia Papieskiego "Cywilizacja życia" – spektakl słowno-muzyczny.
4) II Gminny przegląd piosenki poetyckiej i poezji śpiewanej w remizie OSP w Tłuśćcu - przegląd grup wokalno-instrumentalnych, prezentujących własne aranżacje oraz piosenki autorskie.
5) II Gminny Korowód Świętego Mikołaja w Rzeczycy – przemarsz połączony z imprezą mikołajkową.
6) Orszak Trzech Króli 2023 "Niechaj prowadzi nas gwiazda" w Międzyrzecu Podlaskim - inscenizacja jasełek ulicznych.
5. Wizyty bibliotekarzy w gminnych placówkach, inspirowane treścią książki i/lub związane z okazjonalnymi świętami
Wizyty głośnego czytania - cykliczne, tematyczne spotkania z książką, skierowane do przedszkolaków i uczniów szkół inspirowane treścią książki lub okolicznościowe – 36 wizyt.
6. Odwiedziny w bibliotece, wycieczki do biblioteki - współpraca ze szkołami i przedszkolami – w 2023 roku łącznie odbyło się 84 takich spotkań.
7. Inne wydarzenia/ działalności
1) Ferie w bibliotekach – 30 spotkań,
2) Wakacje w bibliotece – 58 spotkań,
3) Aktywny udział w uroczystościach szkolnych,
4) Zajęcia warsztatowe okazjonalne w bibliotekach – 36 spotkań,
5) Pozyskanie czytnika Kindle od Legimi z Fundacji Powszechnego Czytania w ramach akcji #Książka chroni – jako forma wsparcia obcokrajowców.
6) Dostarczanie książek do domu dla osób słabych i niepełnosprawnych.
7) Udział w Kampanii społecznej "Mała książka - wielki człowiek" realizowanej przez Instytut Książki - kontynuowana w bibliotece i filiach również w 2023 roku
8) Bookcrossing - uwolnij książki i dziel się z innymi radością czytania!
Główną ideą ruchu bookcrossing jest celowe, bezpłatne przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. GBP organizuje uwalnianie książek w 3 miejscach:
- Międzyrzecu Podlaskim przy Urzędzie Gminy,
- Przychodach przy Kaplicy św. Michała Archanioła,
- Łukowisku przy sklepie.
9) Zespół Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim w 2023 roku wziął udział łącznie w 108 szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe.
8. Działalność redakcyjna biblioteki
1) Gromadzenie artykułów regionalnych do archiwum biblioteki (wydawnictw zwartych – 9, dokumentów życia społecznego – 9, fotografii – ok. 300, wycinków prasowych – ok. 70).
2) Przygotowywanie i prezentacja postów (treści, plakaty, rolki) działalności biblioteki na profilu Facebook (221 postów), oraz stronie internetowej biblioteki (178 postów).
3) Redakcja treści do czasopism ("Dostrzegacz Biblioteczny", "Biuletyn Gminy Międzyrzec Podlaski", "Gościniec bialski").
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.