Reklama

Reklama

Wojna w Ukrainie: Pomoc uchodźcom nadal trwa. Wojewoda lubelski przekazał informacje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Katarzyna Link/LUW

Wojna w Ukrainie: Pomoc uchodźcom nadal trwa. Wojewoda lubelski przekazał informacje - Zdjęcie główne

Lech Sprawka - wojewoda lubelski | foto Katarzyna Link/LUW

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W związku z napływem ukraińskich uchodźców do Polski nadal udzielana jest im pomoc. Wojewoda lubelski przekazał najnowsze informacje.

Reklama

Od około dwóch miesięcy trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W związku z tym do Polski przyjeżdżają osoby zza wschodniej granicy szukające schronienia. Przyjeżdżają m.in. do województwa lubelskiego, a granicę przekraczają na Lubelszczyźnie. W ciągu ostatniej doby do Polski przez Lubelskie dotarło 5,9 tys. obywateli Ukrainy.

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się we wtorek (26 kwietnia) konferencja prasowa Lecha Sprawki - wojewody lubelskiego. Poinformował on o wypłatach środków przeznaczonych na pomoc ukraińskim uchodźcom.
 
- Mamy dwa okresy finansowania tej pomocy, tzn. do 12 marca, czyli do momentu uchwalenia specustawy źródłem finansowania była rezerwa ogólna budżetu państwa - ta, która jest w dyspozycji prezesa Rady Ministrów. Z tej puli mieliśmy zabezpieczonych około 14 mln zł. Drugim źródłem po wejściu w życie specustawy jest fundusz pomocy. W tej chwili większość tych wydatków jest właśnie realizowana z funduszu pomocy. To jest ta kwota, którą w pierwotnym planie finansowym tego funduszu mieliśmy zabezpieczoną na poziomie 270 mln zł. W tej chwili przekazaliśmy środki jednostkom samorządu terytorialnego oraz organizacjom pozarządowym na łączną kwotę 105 mln 150 tys. 458, 17 zł. Na tę kwotę składają się dwie pozycje: ta rezerwa ogólna, czyli 12 mln 6 tys. 700 zł, z funduszu pomocy przekazaliśmy 93 mln 143 tys. 758 zł - mówił Lech Sprawka.

Od początku wojny podejmowane są różne formy pomocy skierowane do obywateli Ukrainy, w tym np. prowadzone są miejsca stałego zakwaterowania, które są w bazie wojewody Taka baza jest tworzona przy współpracy z powiatami ziemskimi i grodzkimi oraz samorządem województwa.

Oprócz tego, utworzono punkty recepcyjne, gdzie uchodźcy mogą uzyskać podstawowe informacje i punkt medyczny. Do 28 kwietnia w województwie lubelskim funkcjonuje 10 punktów recepcyjnych prowadzonych przez samorządy: Lubycza Królewska, Dołhobyczów, Horodło, Dorohusk, Tomaszów Lubelski, Hrubieszów Miasto, Hrubieszów Starostwo Gmina Mircze, Chełm i Zamość. Tym samorządom i podmiotom leczniczym, które zabezpieczają prowadzenie punktów medycznych, zostało przekazane łącznie 15 mln zł. Wojewoda poinformował o decyzji związanej z funkcjonowaniem punktów recepcyjnych.

- Podpisałem decyzję, która wydłużyła realizację zadań związanych z prowadzeniem punktów recepcyjnych do 25 maja. Była do 24 kwietnia. Wydłużyłem ten termin. Punkt recepcyjny w mieście Zamość będzie realizował swoje zadania do 28 kwietnia. Od 29 kwietnia przestaje funkcjonować. Podobnie w przypadku gminy Mircze. Punkt recepcyjny będzie funkcjonował do 7 maja. Są to decyzje, które wynikają z wniosków samorządów. W sumie tych punktów obsługujących uchodźców z dwóch przejść granicznych: Zosina i Dołhobyczowa mieliśmy 6, w tej chwili zmniejszamy o dwa, w związku ze spadkiem uchodźców - wyjaśniał Sprawka.
 
Poza tym, wypłacane są pieniądze dla uchodźców. Otrzymują je osoby, które udostępniły swoje mieszkanie uchodźcom za darmo licząc od 24 lutego. Przekazano na to 44 230 400 zł. Wypłacono też 2 165 432 zł w ramach pomocy socjalnej i są to świadczenia dla dzieci na tych samych warunkach, jak w przypadku polskich dzieci. Do tego zapewniono posiłki dzieciom i młodzieży w szkołach, na co przekazano 654 891 zł.

Aktualnie szacunkowa liczba obywateli Ukrainy, którym udzielono pomocy w zakresie zakwaterowania i wyżywienia wynosi 28 978 osób (stan na 19 kwietnia).

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy