W ramach projektu "Strategia Demograficzna 2040” w Lubelskiem Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyły się konsultacje z udziałem podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, pełnomocnika rządu ds. polityki demograficznej Barbary Sochy, wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka, przewodniczącej Rady Rodziny Doroty Bojemskiej. W trakcie spotkania zaprezentowano strategię.
CZYTAJ TAKŻE:
- Musimy dbać o demografię, o to, by wzrost liczby mieszkańców służył również nie tylko sprawom społecznym, ale również ekonomicznym - mówił wicewojewoda w trakcie briefingu prasowego poprzedzającego konsultacje. - Konsultacje, które odbywają się na terenie całego kraju, również na terenie województwa lubelskiego, miały swoje odzwierciedlenie w wymianie poglądów i spostrzeżeń między panią minister, a samorządowcami - podkreślił.
Strategia Demograficzna 2040 jest dokumentem, który powstał na podstawie wielomiesięcznej analizy badań oraz ponad 650 źródeł naukowych z Polski i zagranicy. - Celem tej strategii jest przede wszystkim wyjście z kryzysu demograficznego. Sytuacja, w której jesteśmy - sytuacja demograficzna, jest bardzo poważna - mówiła Barbara Socha - Od trzydziestu lat mamy do czynienia w Polsce z tzw. "zimą demograficzną”. To jest czas, w którym spadek dzietności jest bardzo niski – podkreśliła.
Program ma wzmocnić politykę rodzinną. Eksperci zidentyfikowali 10 obszarów wpływających na decyzję o posiadaniu dzieci. Zaproponowali też 12 kierunków interwencji w ramach trzech celów. Do celów należy wzmocnienie rodziny m.in. zabezpieczenie finansowe, znoszenie barier dla rodziców chcących mieć dzieci oraz podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk.
- Aby projekt miał szansę powodzenia musimy zrozumieć, że to wszystko zależy od nas, zależy od długofalowej, stabilnej polityki prorodzinnej. To jest niezwykle ważne, by projekt ten otrzymał akceptację społeczną - mówiła przewodnicząca Rady Rodziny.
CZYTAJ TAKŻE:
W realizację Strategii Demograficznej włączone zostaną administracja centralna i samorządowa, organizacje społeczne i ruchy obywatelskie, kościoły i związki wyznaniowe, przedstawiciele świata nauki, twórcy i eksperci.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.