Reklama

Reklama

Sąd docenił racje prokuratora

Opublikowano: śr, 21 lip 2021 11:46
Autor:

Sąd docenił racje prokuratora - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie rozpoznał sprawę ze skargi radzyńskiego prokuratora rejonowego na uchwałę Rady Miasta Międzyrzec. Stwierdził nieważność części międzyrzeckiego regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miejskim. Nieco wcześniej został uchwalony przez tę radę nowy regulamin, który jednak powiela część zakwestionowanych błędów.

Reklama

Prokurator rejonowy w Radzyniu skierował 28 grudnia 2020 r. skargę na pochodzącą z września 2015 r. uchwałę międzyrzeckiego samorządu w sprawie uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Międzyrzeca.

 
"Zarzuty są bezpodstawne"
Międzyrzecka Rada Miasta już 12 stycznia 2021 r. przyjęła uchwałę w sprawie zajęcia stanowiska "w przedmiocie skargi prokuratora". Wniosła o oddalenie skargi "z uwagi na jej bezprzedmiotowość oraz fakt, że została złożona bez uprzedniego wezwania Rady Miasta Międzyrzec Podlaski do usunięcia podnoszonych w skardze rzekomych naruszeń prawa, jak również z uwagi na fakt, że podniesione w niej zarzuty są bezpodstawne". Radni wskazali, iż uchwała RM z 30 września 2015 r. w sprawie uchwalenia wspomnianego regulaminu została uchylona uchwałą z 15 grudnia 2020 r. o tym samym tytule. Dopiero 1 lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie rozpoznał sprawę ze skargi radzyńskiego prokuratora na uchwałę międzyrzeckiej rady. WSA stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w części.

W pięciu paragrafach międzyrzeckiej uchwały sąd, w ślad za prokuratorską skargą, zakwestionował bądź pojedyncze wyrażenia, a najczęściej po kilka ustępów i punktów.

 

WIĘCEJ INFORMACJI Z MIĘDZYRZECA ZNAJDZIESZ TUTAJ

Sprawa jest "historyczna"?

Zapytaliśmy radzyńskiego prokuratora rejonowego o opinię dotyczącą tej nietypowej sprawy, w której interweniował.

– Udzielenie odpowiedzi będzie możliwe po otrzymaniu odpisu orzeczenia, którego dotychczas nie nadesłano – uciął.

Pytana przez nas o to orzeczenie Marta Muszyńska, inspektor ds. promocji i komunikacji społecznej UM w Międzyrzecu Podlaskim, też oszczędzała słowa.

– Sprawa jest "historyczna", mamy nowy regulamin – zodparła Marta Muszyńska.

Okazuje się, że jednak sprawa nie jest taka oczywista i już całkiem zmieniona.

 Porównanie dwóch uchwał z 2015 i 2020 roku zdumiewa. Właśnie do ubiegłorocznej skopiowano wiele zapisów sprzed pięciu lat.

Dosłownie przeniesione zostały zapisy dotyczące rozmieszczenia pojemników: "Pojemniki na odpady komunalne należy ustawiać w miejscach łatwo dostępnych zarówno dla ich użytkowników, jak i dla pracowników przedsiębiorców, w sposób niepowodujący nadmiernych uciążliwości i utrudnień dla mieszkańców nieruchomości lub innych osób. Pojemniki powinny być ustawione w granicach nieruchomości w miejscu na wyrównanej powierzchni, zabezpieczonej przed zbieraniem się wody i błota. Miejsce ustawienia pojemników właściciel nieruchomości jest obowiązany utrzymywać w czystości" (zapis dosłowny) - brzmią międzyrzeckie "mądrości" z 2020 r., które są niemal identyczne, jak w 2015 r. Międzyrzecki burmistrz nie odpowiedział nam na pytanie, dlaczego kopiowano te wadliwe zapisy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Gostek

    A kim jest pani Minister. Muszynska, aby wypowiadać się w tym temacie? Prawnikiem, czy byłą dziennikareczka