reklama
reklama

Państwo staje po stronie pokrzywdzonych, a nie sprawców – dr Marcin Romanowski o zmianach w prawie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Państwo staje po stronie pokrzywdzonych, a nie sprawców –  dr Marcin Romanowski o zmianach w prawie - Zdjęcie główne

Marcin Romanowski Wiceminister Sprawiedliwości

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRada Ministrów przyjęła projekt ustawy antyprzemocowej 2.0. Teraz trafi on do sejmu. To kontynuacja działań obecnego rządu zmierzająca do zwiększenia bezpieczeństwa w polskich rodzinach i ochrony najsłabszych. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? O szczegółach powiedział Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.
reklama

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy antyprzemocowej 2.0. Teraz trafi on do sejmu. To kontynuacja działań obecnego rządu zmierzająca do zwiększenia bezpieczeństwa w polskich rodzinach i ochrony najsłabszych. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? O szczegółach powiedział Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.


Na podstawie obecnych przepisów sprawca decyzją policji lub żandarmerii wojskowej może dostać natychmiastowy zakaz zbliżania się do mieszkania na 14 dni. Ustawa antyprzemocowa 2.0 ma wzmocnić poczucie bezpieczeństwa u ofiar. Pomogą w tym trzy nowe aspekty: zakaz zbliżania się do osoby, kontaktowania się z nią oraz zakaz wstępu do miejsc takich jak szkoła, praca, obiekty sportowe czy kulturalne, w których przebywa ofiara przemocy. 14 dni to czas na zwrócenie się do sądu z wnioskiem o przedłużenie zakazu.
Reagujemy bardzo szybko i sprawnie na wyzwania otaczającego nas świata. Po prawie dwóch latach od wprowadzenia pierwszej ustawy antyprzemocowej konieczne okazało się jej rozszerzenie. Postęp technologiczny wymusza na wymiarze sprawiedliwości zmiany prawne. Zakaz kontaktowania się dotyczy wszystkich komunikatorów – również, a może w szczególności, tych internetowych. Świat wirtualny niesie za sobą zagrożenia nękania czy nawet pewnego rodzaju stalkingu najbliższej osoby. Musimy temu zapobiegać i właśnie to robimy – uważa Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.
Obowiązująca blisko dwa lata ustawa antyprzemocowa przynosi zauważalne efekty. Prawie 10% interwencji policyjnych kończyło się zastosowaniem natychmiastowego zakazu zbliżania się sprawcy do mieszkania. To niespełna 6 tysięcy spraw i osób, które dzięki tej procedurze mogły poczuć się bezpieczniej.
Dobro Polek i Polaków są dla Zjednoczonej Prawicy najważniejsze. Mam nadzieję, że opozycja nie będzie blokować projektu ustawy w senacie, tak jak ma w zwyczaju to robić. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa najsłabszym i troska o obywateli. Wymiar sprawiedliwości to nie tylko instytucja do wydawania surowych wyroków, ale również organ, który otacza opieką ofiary przestępstw. Chcemy być jak najbardziej przyjaźni i dostępni dla ofiar, które potrzebują naszej pomocy – dodaje Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.
Wychodząc naprzeciw tym najsłabszym, czyli dzieciom i osobom z niepełnosprawnościami, wymiar sprawiedliwości dostosowuje swoje procedury do ich potrzeb. Przyjazne młodym pokoje przesłuchań, wykorzystywanie piktogramów i innych metod komunikacji z osobami, które przez różnie schorzenia nie są w stanie rozmawiać. To tylko niektóre z rozwiązań czyniące polskie sądownictwo coraz bardziej przyjaznym dla obywateli. Marcin Romanowski wierzy, że projekt ustawy antyprzemocowej2.0 trafi pod obrady sejmu jeszcze we wrześniu i zostanie przegłosowany przed końcem roku. Zmiany w prawie wejdą w życie po 6-miesięcznym okresie tzw. vacatio legis.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama