Ochronić najmłodszych – Ministerstwo Sprawiedliwości walczy z przestępcami seksualnymi
Liczby nie kłamią – 7% dzieci to ofiary przestępstw seksualnych. Ministerstwo Sprawiedliwości chce jeszcze bardziej wesprzeć najmłodszych w tym nierównym starciu. Ma w tym pomóc Krajowy Plan Działania. Czym się charakteryzuje? Szczegóły zdradza Wiceminister Marcin Romanowski.
Wprowadzony za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy Fundusz Sprawiedliwości odgrywa ważną rolę w rozwiązywaniu problemów pedofilii. To własne te pieniądze przeznacza się na część terapii dla dzieci, które padły ofiarami przestępstw seksualnych. Wsparcie psychologiczne pełni również ważną rolę w procesie profilaktyki przed aktami mającymi znamiona pedofilii. Poprzez rozmowy ze sprawcami łatwiej jest opracować motywy nimi kierujące, a dzięki temu zawczasu działać przy kolejnych niebezpiecznych sytuacjach. Na wsparcie psychologiczne będą mogli liczyć też policjanci, którzy, jak sami przyznają, często są mocno dotknięci pracą przy śledztwie dotyczącym seksualnego wykorzystywania małoletnich.
– Nie ustajemy w działaniach, którym celem jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa przez każdego Polaka. Z uwagi na wiele lat zaniedbań naszych poprzedników nie jest to łatwy proces. Zjednoczona Prawica od początku swoich rządów kładzie duży nacisk na obronę tych najsłabszych. Od 3 lat, kiedy jestem wiceministrem sprawiedliwości, szczególnie ważne jest dla mnie uporządkowanie kwestii przestępstw seksualnych na dzieciach. Przyjęta w 2020 roku ustawa antyprzemocowa była jedynie wstępem do działań na znacznie szerszą skalę – mówi Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.
Współpraca z Ministerstwem Edukacji i Nauki ma wprowadzić do szkół działania profilaktyczne. Kampanie społeczne, warsztaty i spotkania ze specjalistami od przeciwdziałania przestępstwom seksualnym wśród młodzieży oraz z psychologami mają przygotować uczniów na czyhające na nich niebezpieczeństwa.
Ważnym elementem w obronie najmłodszych są dorośli – zarówno nauczyciele i rodzice. Specjalne szkolenia przygotowane dla pracowników oświaty pomogą im przygotować się do niełatwej roli, jaką jest rozmowa i współpraca z uczniem, który padł ofiarą pedofilii. Zadaniem rodziców jest natomiast być na bieżąco ze stałym rozwojem technologii i Internetu, gdzie ma miejsce coraz więcej cyberprzestępstw na tle seksualnym. Pomóc w tym mają cykliczne spotkania, gdzie mamy oraz ojcowie nauczą się, jak skutecznie reagować i zapobiegać niebezpiecznym kontaktom ich dzieci w wirtualnym świecie.
– Dobro każdego Polaka, bez względu na wiek, to dla nas priorytet. Współpracujemy z wieloma podmiotami, aby osiągnąć ten cel. Wspiera nas policja oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Instytut Wymiaru Sprawiedliwości wraz ze Szkołą Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości odpowiadają z aspekt badawczo-naukowy. Z kolei Młodzieżowa Rada Sprawiedliwości reprezentuje głos tych najmłodszych. Jesteśmy otwarci również na współpracę przy tym projekcie z opozycją. Mamy nadzieję, że jej politycy przestaną ślepo negować każdą propozycję rządu. To szansa, aby wreszcie zrobili coś dobrego dla Polski – dodaje Marcin Romanowski, Wiceminister Sprawiedliwości.
Najważniejsze założenie projektu to poprawa współpracy między różnymi organizacjami. Jasne ustalenie ich kompetencji oraz algorytmu działań w sytuacji zagrożenia. Pozwoli to uniknąć chaosu i znacznie przyśpieszy wszystkie procedury związane z ochroną młodej ofiary przestępstw seksualnych.
Według zapewnień ministerstwa Krajowy Plan Działania będzie przygotowany jeszcze w tym roku. Dokument ma położyć kres niekontrolowanemu zjawisku przestępstw seksualnych na młodzieży. Resort Sprawiedliwości chce, aby każde dziecko w Polsce czuło się bezpiecznie, a przerażająca liczba 7% wykorzystywanych seksualnie najmłodszych przeszła do historii. Musiało minąć wiele lat, aby wreszcie któraś z partii będących u władzy, zajęła się tak wnikliwie rozwiązaniem tego problemu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.