Reklama

Reklama

Międzyrzec Podl : Dzieci wiedzą, jak dbać o ekologię. "Eco-Kids" w międzyrzeckiej szkole

Opublikowano: śr, 28 lip 2021 06:39
Autor:

Międzyrzec Podl : Dzieci wiedzą, jak dbać o ekologię. "Eco-Kids" w międzyrzeckiej szkole - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzieci zastanawiały się, jak można dbać o przyrodę, urządzały grządki w ogródku oraz mierzyły zanieczyszczenie powietrza. Wszystko w ramach projektu ekologicznego, organizowanego przez Szkołę Podstawową w Kożuszkach.

Reklama

Eco-Kids" to projekt językowo-ekologiczny zrealizowany przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kożuszkach, w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju Nida.

Przyglądać się przyrodzie

Projekt napisany przez Katarzynę Tymoszuk, nauczycielkę języka angielskiego, uzyskał dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł z Fundacji Wspomagania Wsi.

Zajęcia prowadziła Ewa Kaczor i Katarzyna Tymoszuk. W zajęciach brało udział 15 osób w wieku 9-11 lat.

WIĘCEJ INFORMACJI Z MIĘDZYRZECA ZNAJDZIESZ TUTAJ

- Uczestnicy przyglądali się otaczającej ich przyrodzie oraz zniszczeniom i zaniedbaniom poczynionym przez człowieka. Zastanawiali się, jak można naprawić te szkody.  Dzieci zapoznały się także z celami zrównoważonego rozwoju i próbowały określić, które z tych celów są realizowane w projekcie. Podczas zajęć utworzono także mapę mentalną na temat "How to be eco-friendly" - mówi Rafał Tomczak z Urzędu Gminy w Międzyrzecu Podlaskim.

Domowy ogródek i czyste powietrze

Uczestnicy projektu poznali też zasady tworzenia grządek podwyższonych. Każdy z nich wykonał grządkę w swoim przydomowym ogródku, często angażując w to całą swoją rodzinę.

- Zimą rozmawiali o tym, jak podczas dużych mrozów zadbać o ptaki. W efekcie powstały samodzielnie wykonane karmniki z wytłaczanek po jajkach, pustych opakowaniach po mleku czy jogurcie. Albo drewniane budki - dodaje Tomczak.

Zakupiono urządzenie LabDisc do pomiaru zanieczyszczenia powietrza. - Był to początek rozmowy o tym, że powinno się używać pieców najnowszej generacji, szerzyć świadomość o tym, aby nie palić śmieci w piecach, a korzystać z przeznaczonego na ten cel materiału - tłumaczy Urząd Gminy.

Sprzątanie i rajd rowerowy

Na wiosnę dzieci zaangażowały się w akcję sprzątania gminy Międzyrzec Podlaski. Zorganizowane zostały drużyny, którym wyznaczono obszar działania. Zebrano mnóstwo worków śmieci.

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Z tej okazji na zajęciach projektowych przygotowywano kartki z życzeniami w języku angielskim dla Ziemi.

Zorganizowano rajd rowerowy do pobliskiego folwarku, gdzie uczestnicy podglądali przyrodę, karmili zwierzęta i spacerowali po lesie.

- Dzieci zupełnie inaczej patrzą teraz na otaczającą ich naturę, doceniają jej piękno i widzą potrzebę troszczenia się o nią - podkreśla Tomczak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.