VII edycja Bialskiej Ligi Szachowej

VII edycja Bialskiej Ligi Szachowej - Zdjęcie główne

SportW sobotę 4 lutego 2017 roku, w Rokitnie wystartowała VII edycja Bialskiej Ligi Szachowej.

Turniej zgromadził rekordową liczbę, 104 szachistów i szachistek ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Od pierwszej rundy na szachownicach toczyły się zacięte boje i młodsi uczniowie nie czuli żadnego respektu przed swoimi starszymi kolegami i koleżankami. Wzorem lat ubiegłych organizatorzy wyodrębnili osiem grup, w których sklasyfikowano uczniów i uczennice: klas I - III i IV - VI szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.

W turnieju wystartowało 44 uczniów i uczennic edukacji wczesnoszkolnej. Podium dominowali zawodnicy Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim. Wśród najmłodszych uczestniczek turnieju - dziewcząt z klas I - III na najwyższym stopniu podium stanęła Karolina Wysokińska - z klasy III "b" SP nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, która zgromadziła 4,5 pkt. i wyprzedziła koleżanki ze szkoły: Karolinę Tymoszuk z klasy II "b" - 4 pkt. i Aleksandrę Marciniuk z klasy III "b" - 4 pkt.

W tej samej kategorii wiekowej najlepszymi szachistami okazali się koledzy z klasy Karoliny i Oli. Zwyciężył Mariusz Kurczyński z dorobkiem 4,5 pkt. przed Karolem Petruczenko - 4 pkt. Trzecie miejsce zajął Andrzej Pietkiewicz z SP 2 w Białej Podlaskiej. Równie dobrze spisał się ich starszy kolega - Robert Tymoszuk z klasy V "p" zwyciężając w klasyfikacji uczniów klas IV - VI z dorobkiem - 5,5 pkt.

Tuż za podium, na 4 miejscu zakończył zawody Filip Węgrzyniak, uczeń IV klasy SP 2 w Międzyrzecu Podlaskim. Honoru dziewcząt w tej samej kategorii wiekowej broniła Hanna Nurzyńska, koleżanka klubowa Roberta, członkini MUKS "Gambit" w Międzyrzecu Podlaskim, uczęszczająca do piątej klasy Szkoły Podstawowej w Kąkolewnicy. Hania zdobyła 4,5 pkt. i zajęła I miejsce.

Warto też wspomnieć, iż w klasyfikacji licealistek zwyciężyła międzyrzeczanka Weronika Zawistowska uczęszczająca do szkoły w Małaszewiczach, przed Dominiką Zarębą z międzyrzeckiego LO. Rywalizację gimnazjalistów zdominowali uczniowie z Białej Podlaskiej, Terespola i Sarnak.

Oprócz pucharów i medali dla zwycięzców poszczególnych klasyfikacji, ufundowanych przez Wójta Gminy Rokitno pana Jacka Szewczuka, organizatorzy poczęstowali uczestników i opiekunów wyborną grochówką. Smaczny "zastrzyk energii" spowodował, iż bezkrwawe wojny na szachownicach toczone w czwartej rundzie trwały wyjątkowo długo i były bardzo zacięte.

Organizatorzy zapraszają na kolejny turniej Bialskiej Ligi Szachowej zaplanowany na 18 lutego 2017 r. w Zespole Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim. Rozpoczęcie turnieju o godz. 9:30. Turniej zostanie rozegrany tempem 30 min. na partię dla zawodnika, co umożliwi zdobycie młodym szachistom pierwszych kategorii szachowych.