reklama
reklama

Jaką grubość styropianu wybrać do ocieplenia budynku?

Opublikowano:
Autor:

Jaką grubość styropianu wybrać do ocieplenia budynku? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Przy ocieplaniu budynku ogromne znaczenie ma nie tylko rodzaj zastosowanego w tym celu materiału (przykładowo, czy będzie to styropian, styrodur, czy może wełna mineralna), ale także jego odpowiednia grubość, dopasowana do konkretnego projektu i danej inwestycji. Dziś sprawdzimy, jak najlepiej dobrać parametry techniczne i odpowiednią warstwę styropianu, który niezmiennie i od wielu lat wciąż jest tworzywem bardzo chętnie i z powodzeniem w tym celu stosowanym.
reklama

Od czego będzie zależał wybór konkretnej grubości styropianu?

Przede wszystkim od miejsca oraz celu jego przeznaczenia. Warto zauważyć, że normy uważane za standard w tej kwestii znacząco zmieniają się na przestrzeni lat, wraz z rozwojem nowoczesnych technik budownictwa. Dziś stawiamy na znacznie większą grubość warstwy termoizolacyjnej, niż jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu. To bardzo ważne, ponieważ rzutuje na prawidłowe właściwości, tworząc odpowiednią barierę i ochronną warstwę, dzięki której możemy nie tylko komfortowo poczuć się w danym budynku, niezależnie od panującej za oknem pory roku, czy warunków pogodowych, ale także zaoszczędzić na kosztach jego eksploatacji.

Wybór konkretnej grubości styropianu powinien zależeć przede  wszystkim od miejsca jego zastosowania. Najgrubsze warstwy, wynoszące nawet do 25-30 centymetrów stosuje się do ocieplania dachów (musimy tutaj jednak również doprecyzować, czy mowa o dachu płaskim, nachylonym, czy też stropowym). W przypadku ścian zewnętrznych budynku, najlepiej sprawdzi się styropian o grubości 15-20 cm. Najcieńsze warstwy wykorzystuje się do ocieplania podłóg, fundamentów oraz piwnic, mieszczące się w przedziale od 8 do 15 cm.

Czym grubsza warstwa styropianu tym lepiej?

Nie możemy w ten sposób generalizować. Wszystko zależy bowiem od konkretnego projektu i celu oraz miejsca wykorzystywania tego typu materiału. Nie ma potrzeby na siłę inwestować w bardzo gruby, a co za tym idzie droższy styropian tam, gdzie warunki i powierzchnia tego nie wymaga. Kwestię doboru odpowiednich parametrów najlepiej pozostawić profesjonalistom, zwłaszcza że na rynku znajdziemy obecnie najróżniejsze rodzaje styropianu, nie tylko pod względem grubości, ale także innych jego właściwości, tak jak na przykład styropian frezowany. Jego struktura nie jest gładka, ale chropowata, ze specjalnymi wypustkami, które umożliwiają układanie go na tak zwaną zakładkę.

Jaki styropian do ocieplenia domu?

Wszystko zależy od konkretnego terenu, parametrów technicznych, materiału konstrukcyjnego, faktu, czy ocieplamy nowowybudowany budynek, czy chcemy docieplić stary, wieloletni dom. Inwestorzy i deweloperzy coraz częściej stawiają jednak na większą grubość styropianu, nawet rzędu 20 cm, doceniając jego świetne właściwości termoizolacyjne, energooszczędne oraz proekologiczne. Najlepiej w ten kwestii zdać się na fachowców, pamiętając, że wybór odpowiedniego rodzaju oraz grubości styropianu naprawdę ma duże znaczenie i rzutuje na późniejsze koszty eksploatacji oraz komfort przebywania w danym miejscu bez względu na to, czy mowa o upalnym lecie, czy też o mroźnej zimie. Warstwa izolacyjna chroni zarówno przed utratą ciepła, jak i czynnikami zewnętrznymi, atmosferycznymi, wilgocią, przed pojawianiem się pleśni i grzybów. Dobrze ocieplony budynek to inwestycja na długie lata, która pomoże zachować go w dobrej kondycji, a także wpływa pozytywnie na walory tak użytkowe, jak i estetyczne.

źródło zdjęć: freepik.com

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama