Reklama

Reklama

Jak wygląda pierwszy rok życia wcześniaka?

Opublikowano:
Autor:

Jak wygląda pierwszy rok życia wcześniaka? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Jeśli Twoje dziecko urodziło się przed 37 tygodniem ciąży, to jest wcześniakiem. Z tego powodu prawdopodobnie musiało spędzić kilka tygodni w szpitalu po urodzeniu, przeżywając swoje pierwsze dni na świecie w inkubatorze. Teraz, kiedy został wypisany i zabierasz go do domu, pewnie zastanawiasz się, jak wygląda pierwszy rok życia wcześniaka.

Reklama

Kilka ważnych uwag

  1. Pierwszą rzeczą, o której powinni pamiętać rodzice wcześniaków jest to, że różnica między wcześniakami a dziećmi, które urodziły się w planowanym terminie, polega na tym, że w ciągu pierwszych 24 miesięcy życia rozwój wcześniaków może być nieco inny.
  2. Innym bardzo ważnym faktem dla rodziców wcześniaka jest to, że noworodki przechodzą przez pierwsze dni życia, często rosnąc i rozwijając się bez problemów w późniejszym okresie życia. W rzeczywistości nawet dzieci o bardzo niskiej masie urodzeniowej (poniżej półtora kilograma) mają bardzo wysoki wskaźnik przeżywalności wynoszący około 85%.
  3. Bardzo małe wcześniaki, czyli te urodzone przed 32. tygodniem ciąży, to dzieci, które mogą napotkać największe trudności po urodzeniu i w pierwszym roku życia. Te dzieci urodzone znacznie przed terminem mają często bardzo charakterystyczne problemy, takie jak trudności z utrzymaniem ciepłoty ciała z powodu niskiej masy urodzeniowej i małej ilości tkanki tłuszczowej. Niektóre z tych dzieci mogą mieć również problemy z oddychaniem, ponieważ ich układ oddechowy jest bardzo niedojrzały po urodzeniu.
  4. Jednak niektóre duże wcześniaki mogą również cierpieć na inne problemy zdrowotne w pierwszym roku życia, takie jak żółtaczka (zażółcenie skóry) lub anemia, charakteryzująca się niską liczbą czerwonych krwinek. Dlatego wypis wcześniaka ze szpitala nie będzie zależał od wagi, jaką osiągnął w pierwszych tygodniach pobytu w szpitalu, ale będzie zależał bezpośrednio od stopnia jego dojrzałości, co wyjaśni pediatra.

Wcześniak miesiąc po miesiącu

Po powrocie do domu rodzice wcześniaka powinni zwracać uwagę na różne oznaki świadczące o tym, że dziecko rozwija się prawidłowo na każdym etapie swojego życia. Najbardziej charakterystyczne objawy odpowiadające każdemu wiekowi u wcześniaka są następujące.

Dwumiesięczny wcześniak

Gdy wcześniak ma dwa miesiące, powinien się uśmiechać, śledzić rodziców wzrokiem, poruszać głową, gdy leży na brzuszku lub lekko ją unosić, gdy ktoś trzyma go na rękach.

Sześciomiesięczny wcześniak

Do szóstego miesiąca życia wcześniaki powinny poczynić wiele innych postępów, takich jak podnoszenie przedmiotów rękami i całkowite podnoszenie głowy w leżeniu na brzuchu.

Dziewięciomiesięczny wcześniak

W wieku 9 miesięcy wcześniak będzie w stanie podawać przedmioty z jednej ręki do drugiej, a nawet łączyć dłonie, czy też samodzielnie przewracać się leżąc na płaskiej powierzchni. Potrafi nawet trochę gaworzyć.

Roczny wcześniak

W wieku dwunastu miesięcy dobrze rozwinięte wcześniaki powinny być w stanie samodzielnie wstać, chodzić po powierzchni, a także powinny być w stanie stać bez pomocy przez kilka sekund. Możliwe także, że będzie potrzebował rozwijać się w bardziej przyjaznym środowisku w przyszłości, np. w szkole z kreatywną pedagogiką. Warto także pomyśleć o integracji sensorycznej, która jest pomocna w przetwarzaniu bodźców wewnętrznych i zewnętrznych u dzieci.

Artykuł powstał we współpracy z portalem https://czywciazymozna.pl/

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy