Czym jest onkofertility?

Opublikowano:
Autor:

Czym jest onkofertility? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE W obliczu diagnozy nowotworu wiele osób skupia się na walce z chorobą i przezwyciężeniu jej skutków. Jednak równie ważne jest rozważenie wpływu terapii na płodność oraz podjęcie odpowiednich kroków w celu zabezpieczenia przyszłych możliwości rodzicielstwa szczególnie wśród par w wieku rozrodczym marzących o posiadaniu potomstwa. Mowa tutaj o rozwiązaniu w postaci mrożenia komórek jajowych lub nasienia, z którego można skorzystać w placówkach zajmujących się leczeniem niepłodności.

Nowotwór a zabezpieczenie płodności

Wiele młodych osób dotkniętych nowotworem może być narażonych na negatywne skutki uboczne chemioterapii i radioterapii w postaci pojawienia się niepłodności. Wskutek terapii onkologicznej u kobiety istnieje szansa zahamowania uzyskiwania komórek jajowych, a także wystąpienia wcześniejszej menopauzy. Ponadto, leczenie onkologiczne potrafi też utrudniać implantację zapłodnionego jajeczka w błonie śluzowej macicy, co może prowadzić do trudności z zajściem w ciążę. Z kolei u mężczyzn chemioterapia, choć może skutecznie eliminować komórki nowotworowe, równocześnie niszczy zdrowe komórki, w tym plemniki. Dodatkowo po zakończeniu leczenia nasienie mężczyzny może być poddane uszkodzeniom genetycznym. Niektóre terapie onkologiczna potrafią także prowadzić do zaburzeń erekcji i uszkodzenia jąder. Dlatego też lekarze powinni aktywnie informować swoich pacjentów o opcjach związanych z zabezpieczeniem płodności i zachęcać do podjęcia działań profilaktycznych. Dzięki tym procedurom, pary po leczeniu onkologicznym mają szansę na rodzicielstwo w przyszłości, poprzez zastosowanie metod wspomaganego rozrodu, jak in vitro. Zaleca się jednak, aby działania mające na celu zachowanie płodności były podejmowane po konsultacji zarówno z lekarzem onkologiem, jak i specjalistą zajmującym się leczeniem niepłodności. Ważne jest uwzględnienie takich czynników jak rodzaj nowotworu, metoda leczenia onkologicznego, czas do rozpoczęcia terapii oraz wiek pacjenta.

W Lublinie zabezpieczenie płodności można dokonać w Klinice Bocian zlokalizowanej przy ul. Relaksowej 26, gdzie również przeprowadzane są procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

Leczenie onkologiczne a refundacja

Warto zaznaczyć, że istnieją programy refundacji in vitro, które mogą pomóc parom w finansowaniu procedur zapłodnienia po przeprowadzeniu leczenia onkologicznego. Te programy są finansowane przez niektóre samorządy i obejmują sytuacje, w których zachowanie płodności było zagrożone lub dotknięte przez terapię nowotworową. Co więcej, od 1 czerwca 2024 roku planowane jest uruchomienie rządowego programu finansowania in vitro, który ma na celu zapewnienie dofinansowania do procedur in vitro dla wszystkich par borykających się z niepłodnością oraz umożliwienie osobom przed lub w trakcie leczenia onkologicznego zabezpieczenia komórek jajowych, lub nasienia. Kryteria wiekowe dla uczestnictwa w programie obejmują kobiety do 40. roku życia oraz mężczyzn do 45. roku życia.

Więcej informacji o refundacji in vitro w Polsce można dowiedzieć się na stronie: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro







Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy