reklama

Rzymskie monety znalezione podczas spaceru

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Drelów

Rzymskie monety znalezione podczas spaceru - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaGmina Drelów: Na terenie należącym do Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski odnaleziono kilkadziesiąt rzymskich monet. Historycznie wartościowe przedmioty już wkrótce mogą zostać przekazane do Muzeum Południowego Podlasia.

Kilka miesięcy temu jeden z mieszkańców gminy Drelów pojawił się w urzędzie gminy i przekazał informację, że znalazł kilka monet rzymskich z okresu II i III wieku naszej ery. Znajdują się na nich podobizny cesarzy rzymskich. Natknął się na nie w trakcie spaceru w lesie. Monety oczywiście mają swoją wartość finansową, ale ważniejsze jest to, że są bezcenne historycznie. Kilka dni później, z inicjatywy Bialskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, wspólnie z Muzeum Południowego Podlasia i Kołem Naukowym "Fibula", przy współpracy z Nadleśnictwem Międzyrzec odbył się wyjazd poszukiwawczy. Podczas wspólnych prac odnaleziono w sumie 75 srebrnych denarów rzymskich.

- To potwierdza liczną obecność plemion Gotów na naszym terenie. Cieszymy się z tego, bo to kolejny dowód na to, że ziemia drelowska zaskakuje. Obala to mit, że najpierw pojawiły się tutaj ludy słowiańskie na początku tworzenia się państwa polskiego. Okazuje się, że wcześniej tętniło tutaj życie - mówi Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów. 

Według konserwatora zabytków Jana Maraśkiewicza jest to bardzo ważne znalezisko, podkreślające historię tych ziem.

Monety zobaczymy na wystawie

- Te monety obrazują stan zagospodarowania naszego terenu na przełomie II i III wieku, jego atrakcyjność gospodarczą.  Pokazują, że nie był to teren jałowy, znajdowały się tutaj plemiona, które potrafiły nawiązać współpracę z wielkim mocarstwem, czyli Rzymem. I właśnie z tego powodu jest to szalenie ważne. Sama wartość materialna tych monet jest średnia, natomiast ważne jest to, że potwierdzają fakt, że byliśmy w obrębie wpływów Rzymu. Ma to ogromne znaczenie dla historii tego regionu - mówi wojewódzki konserwator zabytków. 

Wójt natomiast podkreśla, że będzie starał się by zabytki pojawiły się na wystawie stałej w Drelowie. To nie jedyne znalezisko w gminie w ostatnim czasie. Wcześniej wykopano m.in. cmentarzysko związane z przemarszem plemion Gotów. Świadczyło o tym siedem znalezionych fibuł (spinki rzymskie do zapinania szat). Tam znaleziono m.in. fragmenty ceramiki, paciorki czy ozdoby wykonane ze srebra. Poszukiwania monet jak i wszelkich rzeczy związanych z Gotami, będą kontynuowane, jednak nie ustalono jeszcze konkretnej daty.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE