24 sierpnia w Strzakłach odbyły się IX Dożynki Gminy Międzyrzec Podlaski. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą św. w miejscowej kaplicy. Podczas Eucharystii poświęcono chleb i polony z tegorocznych zbiorów. Dziekan ks. kanonik Jozef Brzozowski wygłosił homilię zwracając szczególną uwagę na ważną i odpowiedzialną rolę rolnika i więzi sąsiedzkich w dzisiejszym społeczeństwie.
Dzisiaj prawdziwa miłość do ojczyzny opiera się na głębokim przywiązaniu do i umiłowaniu tego co rodzinne. Dzisiaj trzeba rozwijać cnoty gospodarności , życzliwości sąsiedzkiej, pomocy wzajemnej, zaufania. Trzeba aby rolnik był odpowiedzialny, dobrze przygotowany, wykonywujący swoją prace sumiennie - mówił ksiądz Dziekan.Po mszy św. mino deszczowej pogody w uroczystym przemarszu wszyscy udali się na plac szkolny, gdzie odbyły się dalsze część gminnego święta plonów. Starostowie dożynek – Hanna Leszczuk i Krzysztof Skórski, przekazali chleb upieczony z tegorocznego zboża na ręce wójta gminy Krzysztofa Adamowicza. Gospodarze dożynek podzielili się chlebem z osobami zgromadzonymi na uroczystościach dożynkowych.
Po przywitaniu gości głos zabrał wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz.
Spotykamy się by dzielić wzajemnie radość płynącą z zebrania swojej ciężkiej wytrwałej, wymagającej wielu wyrzeczeń pracy . Musimy wrócić do idei solidarności wspierając to co polskie to co nasze.
Wybierajmy polskie produkty ponieważ są zdrowe nasze ponieważ dzięki temu dbamy o rynki pacy w naszej małej ojczyźnie. Solidaryzm jest potrzebny w codziennym funkcjonowaniu naszej gminy.
Nowy rok 2014 postawił nam wiele wyzwań. Nie uregulowane sprawy z grudnia 2013 roku , nie dokończone inwestycje, nie przyjęty budżet na rok 2014 i ogromne wyzwanie związane z zmianami w zarządzaniu gminą. Razem wspólnie przyjęliśmy te wyzwania i skutecznie razem je realizujemy. Już w styczniu tego roku postanowiliśmy, że wprowadzimy do budżetu wszystkie niezrealizowane zadania. Inwestycje z trzech ostatnich lat i tak konsekwentnie, wydatki z planowanych półtora miliona złotych wzrosły do czterech i pół miliona złotych. Chcę jasno i mocno podkreślić że, gmina nie zaciągnęła żadnej pożyczki realizując powyższe zaległości.
Podczas dożynek odbyły się tradycyjne konkursy wieńców i stoisk promujących poszczególne miejscowości gminy.
W kategorii wieńców współczesnych najpiękniejszy wieniec wykonany został przez mieszkańców wsi Tłuściec. Drugie miejsce zajął wieniec z Przychód, natomiast trzecie wieniec dożynkowy ze wsi Strzakły.
W kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężył wieniec z Berezy, drugie miejsce zajął wieniec z Rogoźnicy, a trzecie z miejscowości Manie Przyłuki.
Najpiękniejsze stoisko promujące wieś po ocenie komisji konkursowej przypadł miejscowości Tłuściec. Na drugim miejscu znalazły się stoiska ze wsi Strzakły, Misie i Jelnica. Ponadto odbył się konkurs na Najlepszy chleb dożynkowy. Konkurs wygrała Jelnica. Drugie miejsce zajęły Żabce, a trzecie Misie.
Podczas tegorocznego święta dożynkowego do uhonorowano zasłużonych dla rolnictwa mieszkańców rolników gminy Międzyrzec Podlaski.
Dożynki uświetniły występy zespołów ludowych, dzieci i młodzieży ze Strzakł, Rogoźnicy i Leszczanki. Na koniec mieszkańcy gminy mieli okazję bawić się przy koncertach muzyki disco-polo, wystąpił m.in. zespół FORTEX z Międzyrzeca Podlaskiego.