reklama
reklama

Żołnierze przeszkoleni przez Międzyrzecką Drużynę WOPR (ZDJĘCIA)

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckieW ostatni czwartek, 31 października, na Międzyrzeckich Jeziorkach odbyło się już IV Specjalistyczne Szkolenie Wodne dedykowane żołnierzom Kompanii Rozpoznawczej 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Za szkolenie po raz kolejny odpowiadała Międzyrzecka Drużyna WOPR.
reklama

Wydarzenie zorganizowane przez wykwalifikowaną kadrę ratowników i instruktorów z Drużyny nr 3 z Międzyrzeca Podlaskiego, stanowiło kolejną odsłonę intensywnej współpracy między Wojskiem Polskim, a lokalnymi ratownikami wodnymi. Celem szkolenia było podniesienie umiejętności żołnierzy w zakresie działań ratunkowych i operacji na akwenach wodnych.

Zyskali praktyczną wiedzę

Kadra szkoleniowa, w skład której weszli Rafał Mironiuk, Patryk Stępień, Kuba Ciok, Kuba Jakimiak, Wojciech Suszek oraz Hubert Charewicz, zadbała o to, aby każdy uczestnik zyskał praktyczne doświadczenie i wiedzę w obszarze szeroko pojętego ratownictwa wodnego. Siedem punktów szkoleniowych obejmowało zarówno naukę operacji sprzętem ratowniczym, jak i ćwiczenia praktyczne związane z ratowaniem życia w wodzie.

reklama

- Mamy duże doświadczenie w szkoleniu jednostek wojskowych, tym razem współpracowaliśmy z żołnierzami Kompanii Rozpoznawczej będącej częścią I Warszawskiej Brygady Pancernej. Realizowaliśmy już w naszej historii szkolenia dla blisko 100 żołnierzy jednocześnie, a dzięki stałemu podnoszeniu własnych uprawnień i kwalifikacji, jesteśmy w stanie przeszkolić grupę bez względu na liczbę uczestników. Z satysfakcją dzielimy się wiedzą i umiejętnościami z dziedziny ratownictwa wodnego, biorąc pod uwagę zainteresowanie samych żołnierzy i ich dowódców. Możliwość działania z jednostkami Wojska Polskiego to ogromne wyróżnienie dla naszej Drużyny, a będąc partnerem dokładamy "cegiełkę" do wszechstronnego wyszkolenia żołnierzy. Z pełną odpowiedzialnością dbamy o wysoki poziom szkolenia, ale także bezpieczeństwo wszystkich uczestników - powiedział Rafał Mironiuk, kierownik Międzyrzeckiej Drużyny WOPR.

reklama

Kolejny krok na drodze współpracy

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy z OSP KSRG "Sidorki" z Białej Podlaskiej, zapewniając pełne zabezpieczenie medyczne w trakcie trwania szkolenia. Jak przekazali nam organizatorzy, IV Specjalistyczne Szkolenie Wodne stanowi kolejny krok na drodze współpracy między Wojskiem Polskim, a Drużyną nr 3. Wysokiej jakości szkolenie jest świadectwem zaangażowania lokalnych służb ratunkowych w podnoszenie kwalifikacji służb mundurowych oraz kontynuację wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego.

Program szkolenia obejmował następujące punkty:
- doskonalenie pływania łodziami rozpoznawczymi – uczestnicy mieli okazję poznać specyfikę łodzi oraz zasady korzystania z nich w sytuacjach kryzysowych,
- „łańcuch życia” – symulacja poszukiwania osoby zaginionej w trudnych warunkach wodnych i terenowych,
- przeprawa wodna z asekuracją,
- zjazd z tyrolki – poziom A (dla wszystkich uczestników) oraz poziom B (z desantowaniem do wody) dla bardziej doświadczonych żołnierzy, w celu opanowania technik szybkiej ewakuacji,
- podejmowanie osoby poszkodowanej – szkolenie w zakresie korzystania ze specjalistycznej łodzi ratowniczej oraz skutera ratowniczego z platformą,
- desant z łodzi ratowniczej na otwartym zbiorniku wodnym,
- rzuty ratownicze – zapoznanie się z technikami rzucania koła ratunkowego oraz rzutki ratowniczej, które stanowią podstawę w ratownictwie wodnym.

reklama

Rafał Mironiuk, kierownik międzyrzeckiej drużyny WOPR

- Tworzymy ratownictwo wodne nie tylko w Międzyrzecu, ale także w regionie. Każda osoba, która będzie potrafiła zachować się we właściwy sposób w sytuacji zagrożenia jest dla nas nieopisaną wartością. Wezwanie pomocy i służb ratunkowych, zadbanie o własne bezpieczeństwo czy umiejętność udzielenia pomocy osobie poszkodowanej to podstawowe kwestie, które mogą uratować życie. Realizujemy i planujemy jednocześnie szkolenia dla wszystkich grup społecznych, rozpoczynając od prewencji wśród dzieci i młodzieży, poprzez specjalistyczne szkolenia dla branży ratowniczej czy warsztaty jednostek medycznych i służb mundurowych. Warto wspomnieć, że ratownicy Drużyny WOPR działają charytatywnie i na zasadach wolontariatu angażują się we wszystkie wydarzenia, poświęcając na to swój wolny czas.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama