Jak udało nam się dowiedzieć, w ramach przyjętego harmonogramu, nabór wniosków potrwa od 1 października do 15 listopada tego roku. W tym czasie zostanie również zorganizowane otwarte spotkanie mieszkańców z przedstawicielami SIM Lubelskie, na których będą udzielać szczegółowych informacji na temat SIM, budowanych mieszkań, zasad programu oraz wszelkich pojawiających się pytań.
W sytuacji, gdy w rekrutacji nie znajdzie się wystarczająca liczba najemców, od 1 grudnia zostanie uruchomiony nabór uzupełniający. Następnym etapem będzie proces przydzielania mieszkań, a w styczniu 2024 roku SIM Lubelskie rozpocznie etap podpisywania umów o partycypację w kosztach budowy (umów rezerwacyjnych). Jest to związane z wpłatą opłaty partycypacyjnej w wysokości kwoty odpowiadającej 15% wartości mieszkania.
Mieszkania dla klasy średniej
Na jednej z najbliższych sesji Rady Miasta, radni wyznaczą kryteria naboru w projekcie SIM. Budowane mieszkania dedykowane są dla osób aspirujących do tzw. klasy średniej, zwłaszcza dla posiadających stabilne zatrudnienie, jednak z powodu wysokiego poziomu cen mieszkań, nie mogących pozwolić sobie na zakup lokalu z rynku prywatnego bądź wtórnego. Przedstawiciele stowarzyszenia, podczas zakończonych niedawno Dni Międzyrzeca, w specjalnie przygotowanym namiocie odpowiadali na wszelkie pytania mieszkańców chcących skorzystać z oferty. Nie jest to ostatnia możliwość porozmawiania z przedstawicielami SIM Lubelskie, w planach są kolejne spotkania.
Czym są Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe?
Przyponijmy, że SIM to jeden z elementów Polskiego Ładu. Nadrzędnym celem postawionym przez spółkę jest budowanie bloków oraz przeznaczanie mieszczących się w nich mieszkań na zasadach najmu o umiarkowanym czynszu. Jak powiedział na jednym z pierwszych spotkań w Międzyrzecu Podlaskim, prezes SIM Lubelskie, mieszkania te są przeznaczone dla tzw. klasy średniej. Dotyczy to osób oraz rodzin, które nie posiadają własnego mieszkania, dysponują środkami umożliwiającymi opłatę czynszu, jednak nie mają zdolności kredytowej, by zakupić własne mieszkanie.
- Sam czynsz za mieszkanie 50-metrowe w tym bloku to około 800-900 złotych. Plus oczywiście media, jednak to i tak zdecydowanie korzystniejsza opcja, niż wynajęcie mieszkania w innym miejscu w Międzyrzecu, gdzie płacimy dodatkowo odstępne dla właściciela takiego mieszkania. Plusem jest również różny metraż w tych blokach. Znajdą się tam mieszkania od 30 m2 do ponad 60 m2. Lokalizacja też jest bardzo dobra. Dookoła są sklepy, niedaleko znajduje się także szkoła, a przede wszystkim nie ma tam takiego wielkomiejskiego ruchu - zaznaczył podczas rozmowy z nami zastępca burmistrza miasta, Paweł Łysańczuk.
Możliwość zamieszkania w 2025 roku
Nowi mieszkańcy bloków wybudowanych przez SIM w Międzyrzecu, będą mogli wprowadzić się tam w drugiej połowie 2025 roku. Będą to mieszkania w pełni wykończone, z możliwością natychmiastowego umeblowania i zamieszkania. W każdym bloku zostanie zamontowana winda, a budynki będą dodatkowo wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. Obok jednego z bloków pojawi się plac zabaw, a przy całym kompleksie znajdzie się tyle miejsc parkingowych, ile mieszkań.
- Jeden wjazd jest od ulicy Leśnej, drugi przy planowanej drodze, która ma tam powstać w przyszłości. W podpiwniczeniach będą znajdowały się komórki lokatorskie, nie przewidujemy parkingu podziemnego. Elewacja będzie biała z elementami drewnopodobnymi - powiedział prezes SIM Lubelskie, Piotr Artymiuk.
Więcej w najbliższym, PONIEDZIAŁKOWYM wydaniu Wspólnoty!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.