Wotum zaufania i absolutorium dla Krzysztofa Adamowicza na szali. Przed nami najważniejsza sesja Rady Gminy w roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wotum zaufania i absolutorium dla Krzysztofa Adamowicza na szali. Przed nami najważniejsza sesja Rady Gminy w roku - Zdjęcie główne
Autor: Gmina Międzyrzec Podlaski

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Informacje międzyrzeckieJuż 30 czerwca radni Gminy Międzyrzec Podlaski zbiorą się na XXVIII Sesji Rady Gminy. Będzie to jedno z najważniejszych posiedzeń w tym kalendarzu samorządowym – to właśnie tego dnia zapadną kluczowe decyzje dotyczące oceny pracy wójta za miniony rok: głosowania nad wotum zaufania oraz udzieleniem absolutorium.
reklama

Przełom czerwca i lipca to w polskich samorządach tradycyjny czas podsumowań i weryfikacji. Zgodnie z zawiadomieniem opublikowanym przez Urząd Gminy, czerwcowe obrady zdominują dwa obszerne bloki tematyczne, które bezpośrednio podsumowują kondycję samorządu w 2025 roku.

Pierwszym z poważnych sprawdzianów dla władz wykonawczych będzie Raport o stanie gminy za 2025 rok. Po jego oficjalnym przedstawieniu odbędzie się debata, w której radni podsumują ubiegłoroczne inwestycje, programy społeczne i ogólny kierunek rozwoju jednostki. Punkt ten zwieńczy głosowanie nad wotum zaufania dla Wójta Gminy.

reklama

Zaraz po nim radni przejdą do twardych danych liczbowych, czyli rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu za 2025 rok. Procedura ta wymaga zachowania rygorystycznych kroków formalnych. Zanim dojdzie do podniesienia rąk, rada zapozna się z informacją o stanie mienia komunalnego oraz sprawozdaniami finansowymi. Kluczowe dla ostatecznego wyniku będą jednak opinie niezależnych organów kontrolnych: Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Lublinie oraz gminnej Komisji Rewizyjnej.

Po dyskusji radni zagłosują najpierw nad zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, a następnie podejmą uchwałę w sprawie absolutorium – stanowiącą formalne skwitowanie prawidłowości wydatkowania publicznych pieniędzy w minionym roku.

reklama

Choć punkt ciężkości sesji spoczywa na rozliczeniu roku 2025, samorządowcy będą musieli zająć się również sprawami bieżącymi. W bloku uchwałodawczym zaplanowano głosowania nad:

  • zmianami w tegorocznym budżecie gminy (na rok 2026),
  • nowelizacją Wieloletniej Prognozy Finansowej,
  • wyrażeniem zgody na ustanowienie służebności gruntowej na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Międzyrzec Podlaski.

 

Tradycyjnie sesję otworzą sprawozdania Wójta oraz przewodniczących poszczególnych komisji z ich działalności międzysesyjnej. Przewidziano także stały punkt na pisemne interpelacje i zapytania radnych oraz wolne wnioski.

reklama

Obrady XXVIII Sesji Rady Gminy odbędą się we wtorek, 30 czerwca o godz. 13:00. Posiedzenie nie odbędzie się jednak w urzędzie – radni i goście spotkają się w budynku Świetlicy Wiejskiej w miejscowości Wysokie (ul. Rudnicka 36).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo