Przełom czerwca i lipca to w polskich samorządach tradycyjny czas podsumowań i weryfikacji. Zgodnie z zawiadomieniem opublikowanym przez Urząd Gminy, czerwcowe obrady zdominują dwa obszerne bloki tematyczne, które bezpośrednio podsumowują kondycję samorządu w 2025 roku.
Pierwszym z poważnych sprawdzianów dla władz wykonawczych będzie Raport o stanie gminy za 2025 rok. Po jego oficjalnym przedstawieniu odbędzie się debata, w której radni podsumują ubiegłoroczne inwestycje, programy społeczne i ogólny kierunek rozwoju jednostki. Punkt ten zwieńczy głosowanie nad wotum zaufania dla Wójta Gminy.
Zaraz po nim radni przejdą do twardych danych liczbowych, czyli rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu za 2025 rok. Procedura ta wymaga zachowania rygorystycznych kroków formalnych. Zanim dojdzie do podniesienia rąk, rada zapozna się z informacją o stanie mienia komunalnego oraz sprawozdaniami finansowymi. Kluczowe dla ostatecznego wyniku będą jednak opinie niezależnych organów kontrolnych: Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Lublinie oraz gminnej Komisji Rewizyjnej.
Po dyskusji radni zagłosują najpierw nad zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, a następnie podejmą uchwałę w sprawie absolutorium – stanowiącą formalne skwitowanie prawidłowości wydatkowania publicznych pieniędzy w minionym roku.
Choć punkt ciężkości sesji spoczywa na rozliczeniu roku 2025, samorządowcy będą musieli zająć się również sprawami bieżącymi. W bloku uchwałodawczym zaplanowano głosowania nad:
- zmianami w tegorocznym budżecie gminy (na rok 2026),
- nowelizacją Wieloletniej Prognozy Finansowej,
- wyrażeniem zgody na ustanowienie służebności gruntowej na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Międzyrzec Podlaski.
Tradycyjnie sesję otworzą sprawozdania Wójta oraz przewodniczących poszczególnych komisji z ich działalności międzysesyjnej. Przewidziano także stały punkt na pisemne interpelacje i zapytania radnych oraz wolne wnioski.
Obrady XXVIII Sesji Rady Gminy odbędą się we wtorek, 30 czerwca o godz. 13:00. Posiedzenie nie odbędzie się jednak w urzędzie – radni i goście spotkają się w budynku Świetlicy Wiejskiej w miejscowości Wysokie (ul. Rudnicka 36).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.