reklama
reklama

W Pałacu Potockich promowano Rocznik Międzyrzecki (ZDJĘCIA)

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckie31 stycznia 2025 roku w Pałacu Potockich odbyła się promocja podwójnego tomu LIII-LIV "Rocznika Międzyrzeckiego". Wydarzenie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim i zgromadziło wielu gości.
reklama

W spotkaniu uczestniczyli m.in. burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Paweł Łysańczyk, jego zastępca Arkadiusz Myszka, ks. Dariusz Parafiniuk – proboszcz parafii św. Mikołaja i dziekan dekanatu międzyrzeckiego, a także przedstawiciele rodzin Ryszarda Turyka i Ryszarda Kornackiego, dyrektorzy szkół, dyrektor MOK Andrzej Marciniuk, członkowie Towarzystwa oraz zaproszeni goście.

Burmistrz Paweł Łysańczyk podziękował Towarzystwu Przyjaciół Nauk za wieloletnią działalność na rzecz podtrzymywania tradycji regionalnych i patriotycznych oraz wydawanie "Rocznika Międzyrzeckiego", który stanowi cenne źródło wiedzy o historii regionu. Następnie wyróżniono sponsorów i przyjaciół Towarzystwa, którzy wspierają wydawanie publikacji. Podziękowania otrzymali m.in. burmistrz miasta, Tadeusz Kot – właściciel firmy KOTPOL, oraz Andrzej Leszczyński – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Międzyrzecu Podlaskim.

reklama

TPN przez ostatnie 25 lat

Podczas wydarzenia prezes Towarzystwa Andrzej Kurenda zaprezentował multimedialną prezentację "Funkcjonowanie Towarzystwa Przyjaciół Nauk w społeczności Międzyrzeca Podlaskiego i okolic w latach 2000–2025". Następnie wiceprezes Tadeusz Kucharuk przypomniał sylwetki zasłużonych członków Towarzystwa, którzy odeszli w latach 2023–2024 - wieloletniego prezesa Ryszarda Turyka, redaktora wydawnictw TPN i poety Ryszarda Kornackiego oraz lekarza i malarza Kazimierza Kubiszyna.

W dalszej części spotkania Mirosław Maraszek i Marek Maleszyk przybliżyli historię Pałacu Potockich i rodu Potockich, dawnych właścicieli Międzyrzeca, a Adam Szulik omówił tematykę najnowszego tomu "Rocznika Międzyrzeckiego".

O kryjówkach w czasie okupacji

reklama

Publikacja otwiera sprawozdanie Andrzeja Kurendy z obchodów 55-lecia istnienia Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W dziale "Artykuły i rozprawy" znajdują się m.in. tekst Jerzego Trudzika "Wiedza własna, to wolność", relacja z konferencji naukowej "Zdolny uczeń – świetny student – ceniony pracownik", wspomnienia Sławomira Mańki dotyczące Lejbla Goldberga i jego kryjówki na poddaszu w czasie okupacji niemieckiej oraz artykuł Wiktorii Kamińskiej o uroczystości objęcia Międzyrzeca patronatem św. Jana Pawła II.

W dziale "Materiały" czytelnicy znajdą opracowania Adama Szulika dotyczące historii Towarzystwa Przyjaciół Nauk, w tym zestawienia składów zarządów i założycieli organizacji. Jerzy Trudzik przybliża historię zestrzelenia amerykańskiej latającej fortecy B-17 pod Worońcem, a Marek Maleszyk i Mirosław Maraszek przedstawiają ród Potockich.

reklama

Liczne wsparcie, rocznik już do nabycia!

Rozdział "Prezentacje i recenzje" zawiera m.in. omówienie książki Adama Szulika "Świat starych gajówek" oraz recenzję Marka Maleszyka "Ocalone od zapomnienia". Ponadto zamieszczono referaty z konferencji "Szanse rozwojowe Południowego Podlasia w kontekście realizacji infrastruktury logistycznej", która odbyła się 15 lutego 2023 roku.

Tom LIII-LIV powstał dzięki wsparciu Urzędu Miasta Międzyrzec Podlaski, Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, Nadleśnictwa Międzyrzec, Banku Spółdzielczego w Międzyrzecu Podlaskim oraz prywatnych sponsorów.

Po zakończeniu promocji uczestnicy otrzymali najnowszy tom "Rocznika Międzyrzeckiego" i mieli okazję zwiedzić odrestaurowany Pałac Potockich. Towarzystwo Przyjaciół Nauk podziękowało wszystkim, którzy przyczynili się do powstania publikacji i zaszczycili wydarzenie swoją obecnością. Rocznik trafi do bibliotek uniwersyteckich i regionalnych, a także jest dostępny w księgarni AZT przy ul. Lubelskiej 13 w Międzyrzecu Podlaskim.

reklama

Do powstania Tomu LII-LIV Rocznika przyczynili się:

  • Urząd Miasta Międzyrzec Podlaski
  • Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej
  • Nadleśnictwo Międzyrzec
  • Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim
  • Andrzej Leszczyński - Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Międzyrzecu Podlaskim
  • Tadeusz Kot – Właściciel Firmy KOTPOL Międzyrzec Podlaski
  • Piotr Chomiuk – Notariusz w Międzyrzecu Podlaskim
  • Edward Leszczyński – właściciel Firmy EUROPTIR w Międzyrzecu Podlaskim

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wspólnota Międzyrzecka to najciekawszy, zawsze aktualny i bezstronny lokalny serwis infomacyjny. Zaglądaj do nas regularnie a nie przegapisz żadnego ważnego tematu, lub wydarzenia z Międzyrzeca. Pamiętaj: miedzyrzec.24wspolnota.pl Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama