Reklama

Reklama

Szkolenie WOPR na międzyrzeckich jeziorkach (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckie Na "Międzyrzeckich Jeziorkach" odbyły się ćwiczenia służb ratunkowych z zakresu hipotermii i ratownictwa lodowego. Podczas wydarzenia nie zabrakło międzyrzeckiej drużyny WOPR czy strażaków z Międzyrzeca.

Reklama

Pierwsze wspólne szkolenie służb ratunkowych z zakresu hipotermii przypadkowej i ratownictwa lodowego było możliwe dzięki wspólnej organizacji tego wydarzenia ze Studenckim Kołem Naukowym Ratownictwa Medycznego przy UPH Siedlce oraz OSP Śródmieście. Całość odbyła się na Międzyrzeckich Jeziorkach.

Manewry rozpoczęto od zajęć teoretycznych, w których prelegenci poruszyli tematy związane ze stopniami i objawami hipotermii, postępowaniem z poszkodowanymi w hipotermii Ht4, szybkim badaniem urazowym czy organizacji ratownictwa medycznego w Polsce.

Ważnym zagadnieniem był również wstęp teoretyczny do podstawowych zagadnień w zakresie ratownictwa lodowego:

  • organizacja działań ratowniczych
  • dotarcie do poszkodowanego
  • sposoby podjęcia poszkodowanego
  • ewakuacja poszkodowanego
  • udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej
Część praktyczna odbyła się na kąpielisku miejskim, gdzie uczestnicy dopracowali procedury postępowań, a także współpracę wszystkich służb ratunkowych, które mogą brać udział w takich zdarzeniach.

- Jesienią nawiązaliśmy kontakt z dr hab. Piotr Leszczyński, profesorem uczelni – opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach. Zaczęliśmy szukać możliwości współpracy i wymiany doświadczeń związanych z ratowaniem osób poszkodowanych. Z racji panującej pory roku wzięliśmy na warsztat ratownictwo lodowe, jako bardzo trudna i specyficzna dziedzina ratownictwa wodnego. Do tej pory rzadko zdarzały się okazje żeby ratownicy medyczni i wodni mogli wspólnie trenować postępowanie w przypadku hipotermii przypadkowej - powiedział kierownik międzyrzeckiej drużyny WOPR, Rafał Mironiuk.

Analiza schematów na bieżąco pozwoli doskonalić umiejętności oraz nauczyć się unikać błędów dzięki stosowaniu praktyki. Blisko 40 ratowników wodnych, ratowników medycznych, strażaków oraz młodszych ratowników WOPR uczestniczyło przez kilka godzin w tych ćwiczeniach.

Już teraz planowane są kolejne szkolenia dzięki owocnej współpracy międzyrzeckiej grupy WOPR wraz z uczelnią wyższą UPH Siedlce.

Więcej informacji o regionie znajdziesz w najbliższym wydaniu Wspólnoty. Zachęcamy do lektury!

Nie zapomnij skomentować tego artykułu! Najciekawsze wypowiedzi zaprezentujemy w wydaniu papierowym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy