reklama
reklama

Sześć projektów wybranych podczas Sąsiedzkiej Giełdy Projektów Kulturalnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: GOK Międzyrzec

Sześć projektów wybranych podczas Sąsiedzkiej Giełdy Projektów Kulturalnych - Zdjęcie główne

foto GOK Międzyrzec

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckieGminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim w ramach konkursu na inicjatywy lokalne projektu "Cześć, jesteśmy Twoim Domem Kultury" wyłonił sześć zwycięskich pomysłów, które w niedługim czasie zostaną zrealizowane na terenie gminy. Co ważne, każdy z nich zaprezentowali sami mieszkańcy, a wybrane wydarzenia odbędą się w innych miejscowościach.
Reklama lokalna
reklama

Do konkursu na Sąsiedzką Giełdę Projektów Kulturalnych przeprowadzonego przez Gminny Ośrodek Kultury mieszkańcy zgłosili sześć inicjatyw. Sam wybór poprzedzony był licznymi spotkaniami w wielu miejscowościach.

- Szczęśliwie jesteśmy na finiszu realizacji tego projektu, bo nie był to łatwy projekt, ani łatwy czas. Tak, żeby zobrazować ilość działań - odbyłyśmy 19 spotkań stacjonarnych w świetlicach GOK, klubach seniora, siedzibie GOK oraz we wszystkich szkołach. To jest bardzo dużo, bo aż półtora miesiąca pracy, w zasadzie popołudniami. Dotarliśmy do 21 miejscowości z 35 w gminie. Zebrałyśmy 258 ankiet, czyli namacalnych dokumentów, narzędzi z którymi pracowałyśmy. Ponad 100 ankietowanych osób dorosłych i ponad 150 ankietowanych osób spośród dzieci i młodzieży. Olbrzymia potrzeba informacji o ofercie Ośrodka Kultury, z czego chyba do końca nie zdawałyśmy sobie sprawy. Olbrzymi jest także potencjał w mieszkańcach, a także olbrzymia ilość zainteresowań wśród dzieci i młodzieży, którym aż trudno sprostać. Duże zapotrzebowanie na sport, ale również na zajęcia rękodzielnicze, plastyczne, muzyczne, taneczne. Olbrzymi odzew tzw. nieodbiorców, czyli osób, które dotąd w niewielkim stopniu korzystały z oferty Ośrodka Kultury: dorosłych w wieku aktywności zawodowej i od młodzieży. Wśród dorosłych dostrzegłyśmy schemat uprzedzeń wobec młodzieży, jakoby byli zamknięci w świecie wirtualnym. Z kolei z naszej perspektywy jest to jeden ze środków, jakim możemy do nich docierać. Wielka ilość przeprowadzonych rozmów. To był naprawdę bardzo dobry czas, który pokazał nam, w jakim kierunku iść dalej - powiedziała Sylwia Hubica, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Projekty realizowane do końca października

Oceną projektów zajmowała się komisja, do której należała dyrektor GOK - Sylwia Hubica, animator Narodowego Centrum Kultury i jednocześnie opiekun merytoryczny projektu - Mateusz Nowak oraz pracownik GOK i koordynator projektu - Aleksandra Szmytko. Każdy z przedstawicieli grup, poza złożonym wnioskiem formalnym, miał pięć minut na przedstawienie swojego pomysłu zebranej grupie inicjatorów oraz komisji eksperckiej. Wszystkie pomysły objęte dofinansowaniem będą zrealizowane do końca października.

- Na bazie spotkań i ankiet przygotowałyśmy diagnozę, czyli tzw. raport potencjału kulturotwórczego. Narodowe Centrum Kultury umożliwiło nam wyłonienie od trzech do siedmiu inicjatyw, które w sposób bardzo wyraźny miały nawiązywać do diagnozy. Tak się złożyło, że wpłynęło do nas sześć wniosków. Wszystkie nawiązywały do raportu i były poprawne formalnie. Dzięki temu zadzieje się sześć zupełnie nowych inicjatyw w kierunkach, których częstokroć nie było na terenie naszej gminy. Jest to np. taniec towarzyski dla dorosłych. Wszystkie projekty zakwalifikowaliśmy do dofinansowania. Wszystkie zostaną zrealizowane w krótkim czasie, od początku sierpnia do końca października, więc tak naprawdę trzy miesiące bardzo wytężonej pracy - zaznacza Sylwia Hubica.

Wzajemna pomoc, bez zbędnych sporów

21 czerwca odbyło się posiedzenie komisji konkursowej, która po konsultacjach podjęła ostateczną decyzję. Jak powiedziała nam dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, podczas prezentacji pomysłów każda grupa mogła liczyć na wsparcie innych zespołów. 

- Był to konkurs, który nazwałyśmy Sąsiedzką Giełdą Projektów Kulturalnych i w ramach tego projektu zadziało się bardzo fajne sąsiedztwo. Animator wyznaczony przez Narodowe Centrum Kultury był bardzo podbudowany tym, że uczestniczył już w wielu tego typu spotkaniach i często pojawiały się tam spory czy awantury, a u nas atmosfera była bardzo wspierająca. Inicjatorzy w naturalny sposób podczas prezentacji otwarcie mówili o wsparciu innych projektów - "My możemy udostępnić Wam to, a Wy w zamian pomożecie nam w czymś innym". Kibicowali sobie nawzajem. To wcale nie było łatwe zadanie, by stanąć przed słuchaczami i przez pięć minut opowiadać o czymś, co tak naprawdę dopiero wymyślili, co do czego nie są jeszcze pewni. Każdy z inicjatorów świetnie sobie poradził i to było bardzo budujące.

Teraz przed organizatorami i pomysłodawcami wydarzeń bardzo wytężona praca. Gminny Ośrodek Kultury w ramach projektu ma do rozdysponowania 30 tys. zł, a więc maksymalnie po 5 tys. zł na każdą z inicjatyw. Efektów możemy spodziewać się już niedługo, a każdy z nich będziemy relacjonować na łamach Wspólnoty.

Lista zwycięskich projektów:

  1. Kożuszki - "Od sadzonki do kuchni- ziemniaczana tradycja we wsi bojarskiej"
    Trzy warsztaty regionalne dla dzieci i młodzieży dotyczące tradycji uprawy ziemniaków w dawnej wsi bojarskiej; nagranie, montaż i projekcja filmu z przeprowadzonych lekcji regionalnych; warsztaty kulinarne; uroczyste podsumowanie wraz z degustacją potraw i wspólnym muzykowaniem.
    Autorzy: Teresa Kokoszkiewicz i Agnieszka Słupek.
  2. Żabce - "Roztańczone Żabce"
    Warsztaty ruchowo - taneczne dla dzieci i młodzieży; warsztaty tańców towarzyskich dla dorosłych; warsztaty rękodzielnicze; "Leśna wystawa" - wernisaż prac powarsztatowych; pokaz umiejętności tanecznych uczestników projektu dla mieszkańców gminy Międzyrzec Podlaski.
    Autorzy: Magdalena Baj, Justyna Duda i Katarzyna Makaruk.
  3. Rogoźniczka - "Dni z kulturą"
    Wizyta w Muzeum Południowego Podlasia; warsztaty rękodzielnicze z makramy; warsztaty charakteryzacji scenicznej, spotkanie z aktorem; wyjazd do teatru.
    Autorzy: Ewelina Zdanowska, Marta Tymoszuk i Katarzyna Trochymiuk.
  4. Rzeczyca - "Letnie kino plenerowe dla dorosłych"
    Warsztaty tworzenia filmu metodą poklatkową dla młodzieży i dorosłych z instruktorem zewnętrznym; projekcja powstałego filmu dla mieszkańców gminy Międzyrzec Podlaski; projekcja filmu na dużym ekranie pod chmurką.
    Autorzy: Joanna Celińska-Mielaniuk i Katarzyna Kawęcka.
  5. Tłuściec - "Nowe oblicze orła - warsztaty wicia wieńca dożynkowego"
    Cykl warsztatów z instruktorem z wicia wieńca dożynkowego dla 15 osób; wyjazdowy warsztat plecionkarski; prezentacja nowej odsłony wieńca podczas dożynek parafialnych 26 sierpnia oraz gminnych 27 sierpnia; nabyte umiejętności umożliwią w przyszłości poprowadzenie warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych przy Gminnym Ośrodku Kultury.
    Autorzy: Agata Sidorczuk, Halina Nejranowska i Barbara Węgrzyniak.
  6. Wysokie - "Kulturalny Ogródek"
    Stworzenie otwartej dla mieszkańców przestrzeni rekreacyjnej w formie ogródka przy Gminnym Ośrodku Kultury; warsztaty krawieckie z szycia poduch do ogródka (dla dorosłych) oraz z szycia toreb (dla młodzieży); tworzenie mebli ogrodowych z palet; nasadzenie roślinności w ogródku; uroczyste otwarcie i spotkanie ze znaną, inspirującą osobą.
    Autorzy: Monika Stefaniuk i Elżbieta Kondraciuk.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama