reklama
reklama

Święto Niepodległości w gminie Międzyrzec. Odznaczono honorowych obywateli (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckie11 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej w Krzewicy odbyła się uroczystość Święta Niepodległości w gminie Międzyrzec Podlaski. Wydarzenie było także okazją do wręczenie tytułów Honorowych Obywateli Gminy Międzyrzec Podlaski oraz Zasłużonych dla Gminy Międzyrzec Podlaski.
Reklama lokalna
reklama

Świętowanie w gminie Międzyrzec Podlaski rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele w Krzewicy. Następnie, wszyscy zebrani, udali się wspólnie do PSP w Krzewicy, gdzie wręczono wyżej wspomniane tytuły.

Honorowi obywatele gminy Międzyrzec Podlaski:

Ks. Infułat Kazimierz Korszniewicz - tegoroczny jubilat 50 lat pracy duszpasterskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Urodzony w 1936 r. w Wohyniu. Absolwent Gimnazjum Biskupiego w Siedlcach i studiów filozoficzno-teologicznych w Seminarium Duchownym. Po ukończeniu studiów w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał tytuł magistra teologii. 11 czerwca 1960 roku uzyskał święcenia kapłańskie, a 28 sierpnia 1973 roku został mianowany proboszczem parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP w Międzyrzecu Podlaskim. Inicjator i budowniczy kościołów w Maniach, Krzewicy, a także kościoła Chrystus Króla w Międzyrzecu Podlaskim przy których powstały nowe parafie, a także kaplic mszalnych w Żabcach i Halasach. Pomysłodawca budowy licznych postumentów i krzyży na terenie gminy. Mimo ograniczonych zasobów, potrafił zdobyć niezbędne materiały i zrealizować swoje wizje. Odznaczony godnością Kanonika Gremialnego Kapituły Katedralnej w Siedlcach, a także godnościami
papieskimi: Prałata Jego Świętobliwości Jana Pawła II i Protonotariusza Apostolskiego czyli Infułata. Jego wierność Bogu, poświęcenie dla wspólnoty oraz
nieustający trud w budowaniu świątyń i dusz zostaną na stałe zapamiętane jako ważny rozdział w historii Kościoła i lokalnej społeczności.

Kpt. Henryk Konstanty Zakrzewski - urodzony w 1900 r. w Rzeczycy. W okresie 1914-1916 r. z rodziną był ewakuowany do Rosji. Po powrocie był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej, a od 1919 r. służył w Wojsku Polskim oraz w składzie 9. Dywizji Podlaskiej. Uczestniczył w walkach z Armią Czerwoną w 1920 r. Ukończył Szkołę Podchorążych i Oficerską Szkołę Inżynierii. Porucznik ze starszeństwem od 1927 r., następnie w stopniu kapitana saperów służby stałej. Od 1938 r. został przydzielony do 6 batalionu saperów jako dowódca kompanii. W wojnie obronnej 1939 r. służył w Twierdzy w Brześciu. Potem dowodził parkiem pontonowo- mostowym, który we wrześniu 1939 r. budował most saperski nad Włodawą. Zorganizował oddział liczący około 3000 żołnierzy i kilku oficerów, który kontynuował walkę do połowy października 1939 r. Wytropiony i wzięty do niewoli, został osadzony w obozie w Starobielsku (zachowały się kartki wysłane do rodziny 24 grudnia 1939 r. i z marca 1940 r.). Zamordowany przez Rosjan w Charkowie w 1940 r. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Zasłużeni dla gminy Międzyrzec Podlaski:

Jolanta Basara z Międzyrzeca Podlaskiego- przez 17 lat pracowała jako nauczyciel w Publicznej Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu. Od stycznia 2014 roku jest pracownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w współautorką książek wydanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną „Ocalić od zapomnienia. Przeszłość zachowana w pamięci", „Krzyże i kapliczki Gminy Międzyrzec Podlaski" oraz książki, której premiera odbędzie się już niebawem „50 lat Gminy Międzyrzec Podlaski". Pani Jolanta z niezwykłą empatią podchodzi do ludzi i wzbudza ich zaufanie, co powoduje, że wiele osób przychodzi do biblioteki po to, by zostać wysłuchanym - po zrozumienie. To człowiek, który nie ocenia, a w innych ludziach widzi jedynie dobro i potencjał. To właśnie z Nią na pokładzie, jako jednym z nieodłącznych elementów Zespołu, Gminna Biblioteka Publiczna rozwinęła swoją działalność, zaczęła wydawać książki, realizować wiele dużych projektów i działań, zdobyła wiele prestiżowych nagród i wyróżnień również na skalę ogólnopolską.

Elżbieta Demczuk z Międzyrzeca Podlaskiego -  pracę zawodową rozpoczęła 10.09.1984 roku jako nauczyciel Szkoły Podstawowej w Krzymoszycach, następnie pracowała w Publicznej Szkole Podstawowej w Kożuszkach. Stanowisko dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tłuśćcu objęła 1 września 2009 roku i pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego. Pani Elżbieta dba o wysoki poziom nauczania i wychowania swoich uczniów, a kierowana przez nią szkoła jest miejscem otwartym i przyjaznym. Pod jej przewodnictwem szkoła w Tłuśćcu wielokrotnie była gospodarzem lokalnych i gminnych uroczystości. Pani Demczuk ma na swoim koncie także liczne projekty, skierowane do lokalnej społeczności - do dzieci i młodzieży Wsparcie rodzin w Gminie Międzyrzec Podlaski" oraz seniorów,,Wspólnie tworzymy kluby seniora". Dwukrotnie realizowała projekty w ramach programu Erasmus+, dzięki którym młodzież szkolna oraz nauczyciele mogli wziąć udział w wyjazdach zagranicznych i współpracować ze szkołami z innych państw. Pani Elżbieta Demczuk poprzez swoje działania wniosła trwały wkład w rozwój nie tylko Szkoły Podstawowej w Tłuśćcu, ale także całej społeczności Gminy Międzyrzec Podlaski.

Stanisław Karwowski z Miś - aktywnie działa na rzecz swojej wsi, jak i całej gminy. Od 2011 r. pełni funkcję sołtysa sołectwa Misie. Zawsze otwarty na potrzeby mieszkańców, które umiejętnie prezentuje podczas sesji sołtysów. Pan Stanisław nigdy nie odmawia pomocy i chętnie wspiera organizację i przygotowanie lokalnych uroczystości i wydarzeń, nie tylko w Misiach, ale także na terenie całej gminy, m.in. dożynki gminne, festyny rodzinne ,,Rodzina sportem silna", Forum Kobiet Gminy Międzyrzec Podlaski. Sołtys udziela się również przy organizacji wydarzeń o charakterze religijnym, a także uroczystości szkolnych. Ponadto Stanisław Karwowski jest wieloletnim członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Misiach, gdzie pełni funkcję Prezesa.

Zbigniew Muszyński z Przychód - to emerytowany zawodowy strażak Państwowej Straży Pożarnej, wieloletni druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Przychodach, gdzie pełni funkcję Naczelnika. Pan Zbigniew odznacza się życzliwością i bezinteresowną pomocą. Od lat w gminie pełni rolę konserwatora sprzętu przeciwpożarowego. Zlecone zadania wypełnia uczciwie i sumiennie. Pan Zbigniew udziela się społecznie na rzecz gminy poprzez wsparcie organizacji gminnych uroczystości. Zawsze gotowy do niesienia pomocy poszkodowanym, ratując ich życie, zdrowie oraz mienie. Pan Zbigniew Muszyński jest ceniony i wielokrotnie nagradzany za swoje zasługi.

Wiktoria Ewa Nasiłowska z Zaścianek - to mieszkanka Zaścianek, jedna z pomysłodawczyń założenia zespołu ludowego „Leśne Echo" z Zaścianek, który propaguje kulturę ludową i tradycyjną w gminie Międzyrzec Podlaski oraz poza jej granicami już od 17 lat. Pani Ewa jest skarbnicą wiedzy o tradycji i obrzędach podlaskiej wsi, która poświęciła wiele lat swojego życia na działalność społeczną i dzielenie się swoją pasją. To kreatywna, naturalna artystka, przygrywająca w zespole na bębenku, ale także tworząca samodzielnie wiersze i teksty piosenek. Pani Ewa w 2016 roku została nagrodzona tytułem,,Kobieta Sukcesu" w konkursie pn. „Kobieta Aktywna Gminy Międzyrzec Podlaski". Prywatnie mama 4 dzieci, babcia i prababcia, niesamowicie energiczna i chętnie współpracująca z ludźmi.

Ochotnicza Straż Pożarna w Rzeczycy - została założona w 1928 roku podczas zebrania wiejskiego w mieszkaniu Jakuba Wolińskiego. Założycielami jednostki byli: Woliński Jakub, Zachariasz Józef, Męczyński Franciszek, Siedlanowski Stanisław, Borkowicz Franciszek oraz Brodawka Stanisław. Od tego momentu jednostka działała prężnie, pozyskując sprzęt niezbędny dla ratowania mienia i życia ludzi. Kolejno funkcję Naczelnika jednostki pełnili: Mieczysław Ostapiuk i Czesław Kurenda. Następnie wybrano nowy zarząd, w skład którego weszli: Prezes - Stanisław Kurenda, Wiceprezes - Zenon Ostapowicz, Naczelnik - Andrzej Ostapiuk, Sekretarz - Czesław Stefaniuk oraz Skarbnik- Dariusz Kurowski. Od 2019 roku przy jednostce funkcjonuje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Funkcję opiekuna pełnili: Paweł Orłowski oraz Karol Pietruszka. Od 2022 roku funkcję opiekuna MDP przejęła druhna Emilia Kaszyńska. Drużyna MDP bierze udział w ćwiczeniach sportowo - pożarniczych na szczeblach gminnych, powiatowych oraz krajowych z wieloma sukcesami. Jednostka OSP Rzeczyca bierze czynny udział w akcjach ratowniczych na terenie powiatu bialskiego oraz na terenie powiatów sąsiadujących. Jednostka jako jedyna w gminie i jedyna z czterech z powiatu bialskiego jest wciągnięta czego może być w struktury Lubelskiej Brygady Obwodowej z racji dysponowana do dużych zdarzeń na terenie całego województwa. Druhowie z OSP Rzeczyca udzielają się w życiu gminy, wpierają organizację wydarzeń kulturalnych, a także zapewniają podczas ich trwania bezpieczeństwo uczestnikom spotkań. Goszczą również w szkołach, przybliżając pracę strażaka oraz zachęcając dzieci i młodzież do wstąpienia do MDP. Tylko w 2023r. jednostka brała udział w 60 wyjazdach do zdarzeń i akcji.

Czesław Stefaniuk z Rzeczycy - pracował 30 lat w Urzędzie Gminy Międzyrzec Podlaski, gdzie zajmował się sprawami melioracji, łąkarstwa i eksploatacją urządzeń melioracyjnych. Pełnił także funkcję Radnego Gminy Międzyrzec Podlaski oraz był członkiem Gminnego Zarządu OSP. Aktywnie działał w Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeczycy przez 58 lat swojego życia, wspierając działalność społeczną strażaków i angażując się we wszelkie inicjatywy na rzecz mieszkańców Rzeczycy.

Monika Stefaniuk z Wysokiego - Pani Monika Stefaniuk to od dwóch kadencji bardzo aktywna sołtyska wsi Wysokie. Inicjatorka życia społecznego w swojej miejscowości i na forum gminy Międzyrzec Podlaski. Pani Monika jest typem społeczniczki, która bezinteresownie angażuje się w organizację gminnych wydarzeń kulturalnych, spotkań dla dzieci i młodzieży, akcje charytatywne i zbiórki na rzecz potrzebujących. Prywatnie - mama dwójki dzieci, żona, zaangażowana i oddana życiu rodzinnemu. Zawsze uśmiechnięta i pomocna.

Czesław Krzysztof Węgrzyniak z Tłuśćca - jest sołtysem wsi Tłuściec od 2007 roku, założycielem i prezesem Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Tłuściec od 2009 roku oraz prezesem OSP. Inicjator wydarzeń kulturalnych i społecznych, między innymi corocznych wieczorów poezji śpiewanej ze znanymi artystami. Pan Czesław jest również organizatorem cyklicznych warsztatów muzycznych dla dzieci i młodzieży z terenu całej gminy. W ostatnim czasie pod jego czujnym okiem oraz przy wsparciu mieszkańców powstał Ogródek Jordanowski z piękną altanką, siłownią plenerową i Biblioteczką Ogródkową. Mieszkańcy Tłuśćca darzą go szacunkiem i zaufaniem i zawsze mogą liczyć na jego pomoc. To urodzony społecznik, wykazujący się talentem organizatorskim i mediacyjnym.

Wypowiedzi odznaczonych oraz obszerniejsza relacja z wydarzenia dostępna we Wspólnocie 21 listopada.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama