reklama
reklama

Refleksje nad przyszłością Międzyrzeca - mieszkańcy debatowali podczas "Wspólnych spraw" (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckie11 listopada, podczas Święta Niepodległości, w Pałacu Potockich odbyło się spotkanie z mieszkańcami Międzyrzeca Podlaskiego pod nazwą "Wspólne Sprawy". Inicjatywa Fundacji Ważne Sprawy, objęta patronatem honorowym Narodowego Centrum Kultury oraz Burmistrza Miasta Pawła Łysańczuka, miała na celu nowatorskie podejście do obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
reklama

Celem spotkania było debatowanie nad kondycją Międzyrzeca Podlaskiego oraz nad przyszłością Polski, przede wszystkim na poziomie lokalnym. Podczas wydarzenia prowadzonego w formie "world cafe" poruszono trzy kluczowe tematy, które dotyczą codziennego życia mieszkańców:

  • Jak integrować społeczność lokalną?
  • Jak przeciwdziałać uzależnieniom w naszym mieście?
  • Jak sprawić, by młodsze pokolenia chciały pozostać w Międzyrzecu Podlaskim?
Eksperci w danej dziedzinie – Marta Mikołajczuk, Antoni Golik i Adam Paluszkiewicz – moderowali grupy dyskusyjne. Uczestnicy mieli z kolei okazję aktywnie włączyć się w rozmowy, dzielić się doświadczeniami i propozycjami rozwiązań w tych kwestiach.

 

Aby przełamać pierwsze lody i wprowadzić wszystkich w tematykę spotkania, uczestnicy mogli także tworzyć kolaże z archiwalnych zdjęć Międzyrzeca, które symbolizowały zmiany zachodzące w mieście oraz jego wspólną historię.

reklama

Projekt "Wspólne Sprawy" to część ogólnopolskiej inicjatywy organizowanej równocześnie w 11 miastach Polski. Dzięki temu Fundacja Ważne Sprawy chce stworzyć nowy sposób obchodzenia Święta Niepodległości, łącząc patriotyzm z codziennymi sprawami obywatelskimi i społecznymi.

ROZMOWA Z Martą Mikołajczuk, pomysłodawcą wydarzenia, jedną z ekspertek

Pomysł na inny sposób świętowania Dnia Niepodległości. Z czym mamy do czynienia?

- Projekt jest z fundacji Ważne Sprawy. Jestem tam wolontariuszką i zgłosiłam się, żeby zrealizować go w naszym mieście. Dotyczy innego, nowego sposobu świętowania 11 listopada. Zazwyczaj każdy wie jaka jest forma - znana od wielu lat, powielana. Wyszłam więc z propozycją, żeby bardziej integrować społecznie i zapytać, czego mieszkańcy faktycznie potrzebują w danych kwestiach.

reklama

Dlaczego akurat Międzyrzec znalazł się w gronie jedenastu miejscowości realizujących ten program? 

- Fundacja trafiła tutaj dzięki mnie, bo jestem z Międzyrzecem i chciałam to zrobić w rodzinnym mieście. Jestem tu nadal zameldowana i pomimo tego, że zawodowo jestem związana z Warszawą, myślę, że ciągle przychodzi mi taka myśl, żeby wrócić. W tym momencie wiele mi brakuje, stąd też jeden z tematów dotyczy tego, co sprawia, żeby młodzi ludzie zostali w naszym mieście. Mieszkańcy będą mogli dać swoje propozycje, co decydenci mogą wdrożyć, żeby młodzi byli u nas, albo chętnie wracali po studiach. Naszemu miastu brakuje specjalistów. I fajnie, żeby młodzi wracali po studiach i mogli się rozwijać, a mieszkańcy korzystać z tej wiedzy.

Panel został podzielony na kilka tematów, jest również trzech ekspertów. Kim są i jakie tematy będą moderować?

reklama

- Są trzy tematy. Jak integrować społeczność lokalną? Prowadzi go Adam Paluszkiewicz, który od wielu lat genialnie integruje młodzież i jest jedną z tych osób, która wróciła do Międzyrzeca i dzieli się swoją wiedzą. Kolejną osobą jest Antoni Golik - mój przyjaciel, który przez wiele lat mieszkał za granicą, wrócił do Polski, tutaj założył rodzinę i interesuje się polityką społeczną. Wszystko łączy się w to, czego młodzi mieszkańcy będą potrzebowali. Trzecią osobą jestem ja, w temacie "Jak przeciwdziałać uzależnieniom?" z racji tego, że zawodowo zajmuję się psychoterapią.

Największym zagrożeniem przy organizacji tego typu imprez jest to, jak wielu ludzi pojawi się na wydarzeniu. Jesteś zadowolona z frekwencji?

- To jest bardzo ciekawe, bo od wielu tygodni stresowałam się przede wszystkim tym, ilu ludzi się tu pojawi. Jestem miło zaskoczona. Widać, że jest potrzeba do innej formy celebrowania święta niepodległości. Mam nadzieję, że stanie się to czymś stałym, powielanym, a może też wdrażanym wiele razy w roku. Jest to super opcja dla obywateli naszego miasta.

reklama

Więcej w najbliższym wydaniu Wspólnoty!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama