reklama
reklama

Ptasia grypa na granicy gminy Drelów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: christels

Ptasia grypa na granicy gminy Drelów - Zdjęcie główne

foto christels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckieWysoce zjadliwa grypa ptaków zagraża dziesiątkom ferm pod Międzyrzecem. Już część z nich znalazła się w strefie zagrożonej lub zapowietrzonej.
reklama

Piotr Kazimierski, wójt Drelowa, wraz z wieloma hodowcami obawia się o to, aby dzikie ptaki nie przyniosły groźnego szczepu wirusa HPAI H5N8 do jego gminy. Potwierdzenie przez Państwowy Instytut Weterynaryjny ogniska HPAI w Lisiowólce (gmina Wohyń), w gospodarstwie utrzymującym 28590 indyków rzeźnych, wywołało niepokój w międzyrzeckim "zagłębiu" hodowlanym. Po likwidacji stad trzody chlewnej wskutek epidemii świńskiej grypy, wielu rolników zdecydowało się na hodowlę drobiu.

- W gminie mamy pewnie 30-40 ferm, niektóre mają po 3-4 kurniki. Ludzie dużo zainwestowali w chów zagrodowy. Hodowla jest "dopieszczona", gdyż z części ferm mięso trafia na eksport nawet do USA oraz do restauracji McDonald`s. W wielu fermach hodowane są tysiące sztuk drobiu – podkreśla wójt. .

reklama

Piotr Kazimierski informuje, że już indyczarnia w Aleksandrówce znalazła się w strefie zapowietrzonej, a inna ferma w Szóstce jest w strefie zagrożonej.  Gmina słynie z urokliwych akwenów, które jednak teraz mogą stać się dla gospodarzy przekleństwem.

- Zbiornik w Zahajkach oraz wiele terenów zalanych wskutek ekspansji bobrów ściągają przemieszczające się ptaki. Nie odleciały żurawie, żerują tam gęsi oraz kaczki przybyłe z północy. Ludzie patrzą w niebo z obawą, czy coś paskudnego nie spadnie do fermy, gdy przelatują stada ptaków. Dotąd wielu naszych rolników już nie narzekało na zyski, aż nadeszło to zagrożenie – mówi wójt.

Dodaje, że podobna sytuacja jest w międzyrzeckiej gminie, gdzie występują nawet fermy przemysłowe z kompleksem np. 10 kurników. Nawet w samym Międzyrzecu jest kilka ferm. Duże firmy Wipasz i Sedar wpłynęły na błyskawiczny rozwój dziesiątek ferm w najbliższej okolicy. Teraz mnożące się restrykcje importowe wprowadzone przez służbę weterynaryjną kilku krajów w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków mogą osłabić opłacalność hodow

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama