reklama
reklama

Prof. Adam Łajtar pochodzący z gminy Drelów z prestiżową nagrodą

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Uniwersytet Warszawski

Prof. Adam Łajtar pochodzący z gminy Drelów z prestiżową nagrodą - Zdjęcie główne

foto Uniwersytet Warszawski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckie Po raz trzydziesty pierwszy Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała swoje nagrody, które cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce. Laureatami zostało trzech wybitnych uczonych, w tym Prof. Adam Łajtar pochodzący z gminy Drelów
reklama

Nagrodę FNP 2022 w obszarze nauk humanistycznych i społecznych przyznano prof. Adamowi Łajtarowi z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego . Pochodzi z naszej miejscowości Kwasówka w gminie Drelów. Naukowiec jest wybitnym ekspertem w zakresie papirologii i epigrafiki.

Doceniony za wzbogacenie wiedzy

- Kapituła konkursu doceniła go za odczytanie i interpretację inskrypcji z Banganarti, wzbogacających w znaczący sposób naszą wiedzę o kulturowych i społecznych aspektach życia średniowiecznych społeczności zamieszkujących Nubię – krainę historyczną rozciągającą się w dolinie Nilu, na pograniczu Egiptu i Sudanu - czytamy na stronie Uniwersytetu Warszawskiego

 

Osiągnięcie prof. Łajtara polega na zadokumentowaniu, odczytaniu i zinterpretowaniu pod względem językowym, religijnym, społecznym i kulturowym niemal tysiąca inskrypcji, znajdujących się na ścianach tzw. Górnego Kościoła w Banganarti (Sudan Północny), odkrytego prawie 20 lat temu przez polskich archeologów. W czasach średniowiecznych Banganarti było ufortyfikowaną osadą, położoną około dziesięciu kilometrów na południe od Dongoli, stolicy chrześcijańskiego królestwa Makurii.

 Rekonstrukcja życia społecznego

Prof. Adam Łajtar dokonał wzorcowej edycji inskrypcji, obejmującej opis ich strony materialnej, transkrypcję w języku oryginału, tłumaczenie oraz komentarz. Edycję inskrypcji zaopatrzył w bogaty materiał ilustracyjny, składający się w dużej mierze z wykonanych własnoręcznie odrysów.
- Opierając się na edycji, stworzył rekonstrukcję życia społecznego, religijnego i kulturowego chrześcijańskich społeczności zamieszkujących dolinę Nilu środkowego, którą umieścił na szerokim tle dziejów i kultury wschodniej części basenu Morza Śródziemnego w czasach średniowiecznych - czytamy.
 

Efektem pracy prof. Łajtara nad rozszyfrowaniem grecko-staronubijskich inskrypcji z Banganarti jest książka "A Late Christian Pilgrimage Centre in Nubia: The Evidence of Wall Inscriptions in the Upper Church at Banganarti", wydana w 2020 roku w wydawnictwie Peeters w Belgii.

Bogate doświadczenie

Prof. Adam Łajtar pracuje w Katedrze Papirologii i Epigrafiki Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk, członkiem Komisji Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem zarządu International Society for Nubian Studies, a także jednym z redaktorów czasopisma "The Journal of Juristic Papyrology" i serii suplementów do tego czasopisma.

 

Nagrody FNP są przyznawane od 1992 r. Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi zdobywcami Nagrody, liczy już113 osób.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama