Bialski Festiwal Sękaczy, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, to coroczne wydarzenie, które przyciąga wytwórców tego wyjątkowego ciasta z całego powiatu bialskiego. Tegoroczna, jubileuszowa edycja odbyła się 15 września w gminie Drelów.
Sękacze od lat zyskują popularność, stając się nieodłącznym elementem rodzinnych uroczystości. Podczas festiwalu nie tylko można było je podziwiać i degustować, ale również zobaczyć, jak powstają. Dla odwiedzających przygotowano stanowisko wypieku sękaczy, gdzie każdy mógł przyjrzeć się procesowi tworzenia tego charakterystycznego ciasta, które swoją formą i skomplikowanym kształtem budzi zachwyt.
Festiwal to również okazja do uhonorowania najlepszych wytwórców tego tradycyjnego wypieku. W konkursie na "Najpiękniejszy i najsmaczniejszy sękacz" komisja pod przewodnictwem Ilony Niewęgłowskiej, radnej powiatu bialskiego, stanęła przed trudnym zadaniem oceny wypieków, które prezentowały bardzo wysoki poziom.
Główna nagroda trafiła do Marioli Melaniuk z gminy Rokitno, która swoją pasję do wypieku sękaczy dziedziczy po rodzicach. Poniżej przedstawiamy klasyfikację końcową konkursu:
1. Mariola Melaniuk, gmina Rokitno
2. Agnieszka i Eugenia Stanilewicz, gmina Łomazy
3. Edyta Mostowiec, gmina Międzyrzec Podlaski
Wyróżnienia:
- Marzena Sokołowska, gmina Sosnówka
- Wioletta Waszczuk, gmina Jabłoń
- Renata Popielewicz, gmina Łomazy
Bialski Festiwal Sękaczy to nie tylko święto sękaczy, ale również lokalnej kultury. Na scenie zaprezentowali się artyści z gminy Drelów i powiatu bialskiego, w tym zespoły ludowe, takie jak Raz na ludowo z Huszczy, Leśnianki z Leśnej Podlaskiej czy Czerwone korale z Zahajek. Zaśpiewały i zagrały także Alicja Maksymiuk i Gabriela Kieczka - uczennice Szkoły Podstawowej w Drelowie oraz zespoły: Wiejska melodia z Komarna, Worsianki z Wors, Kalina z Łózek, Pawłowianki z Nowego Pawłowa, Luteńka z Koszoł.
Występy uświetniły wydarzenie, wprowadzając uczestników w radosny nastrój i podkreślając znaczenie ludowych tradycji w regionie. Na scenie swoje umiejętności wokalne zaprezentował także starosta bialski Mariusz Filipiuk, który zaśpiewał wraz z Januszem Pruniewiczem z gminy Sławatycze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.