17 stycznia 1874 roku doszło do brutalnego stłumienia oporu mieszkańców Drelowa, sprzeciwiających się przymusowemu nawracaniu na prawosławie. Z rąk rosyjskich żołnierzy zginęło wówczas trzynastu mieszkańców, w tym Szymon Pawluk, Wincenty Bazyluk, Teodor Bocian czy Andrzej Charytoniuk. Kolejne niemal dwie setki zostały ranne. Kościół parafialny przekształcono w cerkiew, a ofiary pochowano w bezimiennych mogiłach.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, której przewodniczył ks. biskup Kazimierz Gurda. W swoim kazaniu nawiązał do wagi pielęgnowania lokalnej historii.
– Ważne jest, byśmy wszyscy tę historię znali, umieli tej historii bronić i prawdziwą przekazywać. Jest to nam bardzo potrzebne, byśmy wiedzieli, kim jesteśmy, jakie są korzenie, z których wyrastamy – podkreślił biskup.
Drugą częścią obchodów była inscenizacja zatytułowana "Widziała to. Widziała to wszystko na własne oczy", przygotowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Unitów Drelowskich. Reżyserami przedstawienia byli Bożena i Jacek Dragunowie, a oprawę muzyczną oraz efekty dźwiękowe zapewnili Grzegorz Golec, Michał Olesiejuk i Paweł Cep. Scenografia oraz kostiumy powstały dzięki pracy Agnieszki Daniluk. Publiczność nagrodziła występujących gromkimi brawami, doceniając zaangażowanie w utrzymanie pamięci o tych wydarzeniach.
Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów
- Spuścizna unitów i ich umiłowanie wiary i polskości, bohaterstwo, a wręcz heroizm, ma godnych celebransów. Wy to zobowiązanie wypełniacie w sposób wręcz doskonały. Dziękuję wam za to serdecznie, dziękuję za chwile wzruszeń, łzy, które cisną się do oczu i za profesjonalizm, bo to wystąpienie jest w emocjach, kunszcie aktorskim i umiejętnościach na najwyższym poziomie. Serce rośnie, patrząc, że u nas w Drelowie, w małej gminie na rubieżach Rzeczpospolitej, mamy takie talenty, umiejętności, taki hart ducha i taką wolę przekazania tego, co legło u podstaw poświęceń naszych bohaterów, naszych braci, naszych przodków unitów. Każde pokolenie ma jakieś wyzwanie, my mamy dzisiaj wyzwanie szanować naszych poprzedników, celebrować spuściznę po nich i wykorzystać czas najlepiej jak potrafimy. Dziękuję za lekcję wiary, patriotyzmu, polskości, obywatelskości i dumy z tego, że jesteśmy Polakami, niech to nas w wierze i determinacji utrzymuje.
Obecni na uroczystościach nie kryli wzruszenia. Słowa uznania dla organizatorów oraz młodych artystów wyraził również ks. biskup Gurda, podkreślając znaczenie historii dla budowania świadomości społecznej.
Organizowane corocznie obchody są ważnym przypomnieniem o wydarzeniach, które odcisnęły swoje piętno na mieszkańcach Drelowa. Pamięć o tragicznej przeszłości żyje dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności i młodego pokolenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.