reklama
reklama

Najbardziej twórczy i aktywny rok w historii międzyrzeckiego WOPR (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckieZa nimi organizacja dziesiątek szkoleń i wydarzeń na terenie Międzyrzeca Podlaskiego i okolicznych miejscowości. Co udało się zrobić w 2023 roku przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Międzyrzeca Podlaskiego? O tym porozmawialiśmy z kierownikiem drużyny - Rafałem Mironiukiem.
Reklama lokalna
reklama

ROZMOWA z Rafałem Mironiukiem, kierownikiem międzyrzeckiej drużyny WOPR

Za Wami kolejny rok działalności. Jak oceniasz ostatnich dwanaście miesięcy?

- Zdecydowanie najbardziej twórczy i aktywny w historii, wypełniony wydarzeniami po brzegi, rok 2023 w wykonaniu ratowników Międzyrzeckiej Drużyny. To dowód na to, że Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe tworzą najlepsi z najlepszych.

Co udało się zrobić? Z których osiągnięć jesteś najbardziej dumny?

- W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przeszkoliliśmy blisko dwa tysiące dzieci i młodzieży szkół podstawowych oraz przedszkoli z Międzyrzeca Podlaskiego, Białej Podlaskiej i gminy Międzyrzec Podlaski. Prewencja w postaci zajęć z bezpieczeństwa nad wodą, profilaktyka w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy popularyzacja działań ratowników wodnych w codziennej pracy to kluczowe filary działalności międzyrzeckiego WOPR.

Nawiązywaliście również współprace z różnymi organizacjami. Były to chociażby szkolenia dla służb mundurowych...

- Współpraca z jednostkami wojskowymi pozwoliła przeprowadzić dwukrotnie Wodne Szkolenia Specjalistyczne dla żołnierzy Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej na międzyrzeckich jeziorkach, pływalni i obiektach MOSiR. 200 żołnierzy mogło brać czynny udział w zajęciach pływania z elementami ratownictwa wodnego na basenie oraz teoretycznych związanych z podejmowaniem osób tonących w wodzie czy rozbudowanych elementów pierwszej pomocy przedmedycznej. Otwarta woda pozwoliła na desanty z łodzi motorowej, sposoby poszukiwania osób zaginionych w wodzie, wykorzystanie sprzętu ratowniczego czy samoratownictwo w kajakarstwie. Edycja 2022 i 2023 były pierwszymi w Polsce ćwiczeniami przeprowadzonymi na tak liczną skalę jednocześnie.

Dużym wydarzeniem było też nawiązanie współpracy z UPH Siedlce...

- Z ogromną przyjemnością rozpoczęliśmy w 2023 owocną współpracę i w czerwcu nastąpiła formalizacja pomiędzy Studenckim Kołem Naukowym Ratownictwa Medycznego przy UPH Siedlce i Centrum Symulacji Medycznych a Międzyrzecką Drużyną WOPR i Rejonowym WOPR w Lublinie. Jednostki mają za sobą wspólne ćwiczenia, szkolenie żołnierzy Wojska Polskiego i liczne prelekcje w szkołach Międzyrzeca Podlaskiego.

Rok rozpoczęliście od szkolenia właśnie we współpracy z UPH. Czego dotyczyło?

- Hipotermia i ratownictwo lodowe to hasło przewodnie służb ratunkowych UPH w Siedlcach, kierunek - ratownictwo medyczne oraz strażaków OSP Śródmieście wśród blisko 50 uczestników ćwiczeń w okresie zimowym. Przetestowano wiele schematów działań służb ratunkowych w sytuacji zdarzeń na zbiornikach wodnych pokrytych lodem.

Byliście aktywni również podczas okresu wakacyjnego. Co udało się zorganizować?

- Współorganizacja Rodzinnego Pikniku z okazji rozpoczęcia wakacji pozwoliła ugościć kilkuset mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego i zaprezentować 15 jednostek, klubów sportowych i organizacji na terenie Stanicy Żeglarskiej. Międzyrzecki WOPR prezentował pokazy ratownictwa wodnego przy użyciu łodzi motorowej oraz przy udziale ratowników medycznych i karetki pogotowia ratunkowego UPH w Siedlcach. Wydarzenie zapisało się w historii jako jedno z największych tego typu na terenie Międzyrzeca Podlaskiego. Drugim z takich projektów jest Akademia Kajakarstwa. To jedna z najnowszych form popularyzacji kajakarstwa wśród dzieci i młodzieży. Zajęciach prowadzone na międzyrzeckich jeziorkach przez instruktora kajakarstwa oraz zabezpieczeniu ratowników wodnych cieszyły się sporym zainteresowaniem. Edycja odbyła się kilkukrotnie.

Dbacie o bezpieczeństwo pływających nie tylko na terenie Międzyrzeca?

- Tak, ratownicy wodni naszej drużyny czuwali i dbali o pływających w zespole basenów otwartych Akademii Bialskiej od 24 czerwca przez okres całych wakacji.

Ważne jest wsparcie ze strony władz. Jak to jest w przypadku działań z Miastem Międzyrzec Podlaski?

- Dzięki wsparciu miasta oraz WOPR Lublin mogliśmy zrealizować zadanie pożytku publicznego zwiększającego umiejętności, wiedzę i świadomość najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Nasi ratownicy wodni, medyczni oraz instruktorzy pływania, społecznie prowadzili zajęcia związane z nauką i doskonaleniem umiejętności pływania, elementami praktycznego ratownictwa wodnego, zagadnieniami pierwszej pomocy medycznej, przeciwdziałaniem zagrożeniom nad wodą poprzez niewłaściwe zachowania, wskazywanie na zagrożenia wynikające ze stosowania używek i alkoholu nad wodą, wycieczkami kajakowym czy bezpieczeństwem na obszarach wodnych.

Prowadzone przez Was szkolenia to jedno. Czy sami również staracie się zgłębiać wiedzę w swoim obszarze działań?

- Oczywiście. Dwukrotnie w 2023 roku stawiliśmy się na weekendowym Centralnym Szkoleniu Specjalistycznym z ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych organizowanego przez WOPR Gliwice oraz Stołeczne WOPR na poziomie Stażysty oraz Ratownika.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama