reklama
reklama

Mieszkaniec gminy Międzyrzec zdobywcą championa Międzynarodowej Olimpiady dla dzieci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mieszkaniec gminy Międzyrzec zdobywcą championa Międzynarodowej Olimpiady dla dzieci - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckieFilip Pietruszka z Rzeczycy k. Międzyrzeca Podlaskiego został jednym z laureatów Międzynarodowej Olimpiady z arytmetyki mentalnej. 9-latek znalazł się wśród 16 Championów, którzy powrócili do Polski.
reklama

Reprezentacja naszego kraju liczyła 16 młodych zawodników. Każdy z nich wrócił z tytułem Championa, pokonując ponad 100 dzieci z dziesięciu innych krajów. Tegoroczna Olimpiada odbyła się 26 czerwca w tureckiej Antalyi, do której zawitało 135 uczestników z krajów takich jak Niemcy, Włochy, Estonia, Francja, Azerbejdżan, Izrael, Ukraina, Mołdawia, Wielka Brytania i Polska. Olimpiada polegała na obliczeniu jak największej liczby przykładów w ciągu 10 minut. Dzieci musiały pokonać blisko 70 zadań rozwiązując przykłady - dziesiątki i setki na różnych poziomach trudności.

- Matematyka, a szczególnie geometria, wymaga nie tylko rozumienia formułek, ale także wyobraźni przestrzennej. To nie jest łatwe, ale ważne. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, ile wysiłku wymaga rozwijanie tych umiejętności u dzieci i jak bardzo jest to istotne dla ich przyszłości. Bez odpowiedniego podejścia, dzieci mają trudności z nauką matematyki, co później przekłada się na ich niechęć do tego przedmiotu. Przykładowo, dziecko może nie radzić sobie z geometrią, ale dzięki tej metodzie, która znajduje się w rękach dziecka, przesuwając koraliki i wykonując te same operacje w wyobraźni, osiąga ogromny postęp. Po pół roku zajęć dzieci są w stanie liczyć setki z bardzo dużą prędkością, co jest trudne do opanowania dla dorosłego w jeden dzień. Dzieci mogą wykonywać te działania bardzo szybko, co jest niezwykle imponujące. Czy warto zainteresować się metodą arytmetyki mentalnej? Uważam, że tak. Jeśli dziecko ma trudności, ta metoda może pomóc mu je przezwyciężyć i osiągnąć sukcesy, które wcześniej wydawały się nieosiągalne - mówi Karolina Lubenets, dyrektor Indigo Mental Club Polska.

reklama

Szesnastu championów

Większość z reprezentantów Polski zadania skończyła przed czasem, a na jedno działanie poświęcili około 1s. Długość nauki arytmetyki mentalnej naszych olimpijczyków była różna - niektórzy ćwiczyli zaledwie pół roku, a inni już od ponad 2 lat i nie jest to ich pierwsze zwycięstwo. Nasz kraj reprezentowało 16 przedstawicieli na poziomach od 1 do 3. Filip Pietruszka rywalizował na najwyższym z nich, zdobywając championa.

- Jeżeli chodzi o zdobyte przez polską drużynę miejsca, uważam, że są one bardzo ważne. Dzieci długo przygotowywały się do tych olimpiad. Jeśli spojrzymy na inne zajęcia z arytmetyki mentalnej, to nawet nie biorąc pod uwagę udziału w międzynarodowych olimpiadach czy konkursach, można zobaczyć, że dzieci potrafią liczyć w wyobraźni. A odpowiedź jest prosta: potrafią. Ta umiejętność liczenia na liczydle rozwija wiele aspektów myślenia. Oczywiście, nie używamy liczydła codziennie w sklepie, ale prawda jest taka, że jako jedyni z Polski jeździmy na międzynarodowe olimpiady i reprezentujemy nasz kraj. Może nasze osiągnięcia nie są jeszcze na najwyższym poziomie, ale robimy postępy - dodaje Karolina Lubenets.

reklama

Jak podkreślają opiekunowie polskiej drużyny, podstawą zwycięstwa Championów była regularność, bo właśnie to prowadzi do rozwoju w arytmetyce mentalnej. Arytmetyka mentalna jest sportem - sportem umysłowym. Dzieci w trakcie dwuletniego kursu codziennie mają wykonywać prace domowe rozwiązując tysiące przykładów. Zajęcia z trenerem odbywają się raz w tygodniu — zazwyczaj w formie online. Przed olimpiadą międzynarodową lub ogólnopolską biorą udział w dodatkowych, bezpłatnych przygotowaniach dofinansowanych przez Indigo Mental Club.

Czym jest arytmetyka mentalna?

To metoda obliczeń ustnych, dzięki której dziecko uaktywnia obie półkule mózgu, rozwijając przy tym pamięć wzrokową, koncentrację, wyobraźnię przestrzenną oraz myślenie twórcze — szybkie liczenie jest tak naprawdę efektem ubocznym, w technice chodzi przede wszystkim o rozwój intelektu dziecka. W rezultacie metoda pomaga poradzić sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami dla dzieci w dzisiejszych czasach, m.in. w szybszym zapamiętywaniu, skupieniu czy przedmiotach ścisłych.

reklama

Metoda ma już długą tradycję pochodzącą ze starożytnej Japonii i rozsławioną na cały świat. Dodatkowo w wielu współczesnych szkołach — przede wszystkim w Azji jest również przedmiotem szkolnym. W Polsce to dopiero raczkująca dyscyplina, a za jej popularyzację odpowiada Indigo Mental Club Polska na czele z dyrektor Karoliną Lubenets, 25 letnią przedsiębiorczynią, która za sobą ma kilkudziesięciu mistrzów świata i wiele olimpiad międzynarodowych w tej dziedzinie. Prowadzi również inne nowatorskie projekty edukacyjne wspierające rozwój dzieci i wprowadzające innowacyjne metody nauki.

Jak wygląda nauka arytmetyki mentalnej?

Dzieci uczą się początkowo obliczać działania, używając abakusa (japońskiego liczydła). Z czasem, gdy wiedza się przyswoi i mózg zaczyna wykonywać działania bez zastanawiania się - dziecko poznaje obliczenia wyobrażeniowe, czyli wyobraża sobie liczydło w głowie i dokonuje na nim obliczeń. Do tego potrzebna jest dobra pamięć, żeby co sekundę pamiętać zmianę w koralikach na wyobrażonym liczydle. Dzięki temu mają możliwość szybkich obliczeń, które niejednokrotnie przewyższają szybkość kalkulatora.

reklama

- Każdy wyjazd i nagłośnienie faktu, że są te olimpiady, jest ważne. Nikt się tym jednak nie interesuje. Uważam, że to ogromne osiągnięcie i wielki wysiłek ze strony każdego dziecka, które uczestniczyło i zdobyło nagrodę na międzynarodowej olimpiadzie. Jest to sukces nas, trenerów, oraz rodziców, którzy codziennie motywują swoje dzieci do pracy. Wkład rodziców jest niesamowity i ogromny. Dziękujemy im za współpracę, bo tylko współpraca między rodzicem, uczniem i trenerem może przynieść sukces - zakończyła dyrektor Indigo Mental Club Polska.

ROZMOWA Z Filipem Pietruszką, championem Międzynarodowej Olimpiady dla dzieci w arytmetyce mentalnej

Czym jest dla Ciebie ten tytuł?

- Champion, to dla mnie spełnienie marzeń. Nie sądziłem, że mi się to uda. Przy ogłaszaniu wyników bardzo się stresowałem i nie wierzyłem, że mam jakieś szanse z tyloma dziećmi z innych krajów. Jednak udało się. Uczucie, gdy mnie wyczytano i otrzymałem tak ogromny puchar, jest nie do opisania. Tytuł Championa to nagroda dla mnie za ciężką pracę i trudności, które musiałem pokonać. Teraz bardziej wierzę w siebie, w swoje umiejętności.

Jak długo przygotowywałeś się do tego wydarzenia?

- Do samej olimpiady przygotowywałem się około 6 tygodni, a na zajęcia z Indigo chodzę od roku. Zajęcia odbywają się online, przy komputerze. Doskonale radziłem sobie w szybkim klikaniu odpowiedzi na klawiaturze. Tutaj jednak musiałem nauczyć się szybkiego zapisywania odpowiedzi na kartkach. Wcale nie jest tak łatwo szybko liczyć i jednocześnie zapisywać odpowiedzi. Na olimpiadzie ważna jest każda sekunda, więc musiałem wyćwiczyć liczenie z jednoczesnym nie odkładaniem długopisu. Na początku sprawiało mi to ogromne trudności. Jednak treningi przyniosły efekty. Bardzo dziękuję mojemu trenerowi, panu Łukaszowi, bo to dzięki niemu wszystko się udało.

Czy zamierzasz kontynuować udział w tego typu imprezach?

- Oczywiście. Na olimpiadzie mogę sprawdzić moje umiejętności i przekonać się, co jeszcze mogę poprawić. Na każdej olimpiadzie biorę udział na innym poziomie nauki Indigo. Mam już za sobą olimpiadę ogólnopolską ze zdobytym drugim miejscem. Teraz wziąłem udział w Międzynarodowej Olimpiadzie w Turcji, ale na wyższym poziomie trudności. Obecnie uczę się już kolejnego poziomu. Jak tylko nadarzy się okazja, to spróbuję swoich sił w kolejnej olimpiadzie. Może znów uda mi się zdobyć tytuł Championa.

Kontakt:

Email: zuzanna.rozanska.indigo@gmail.com

Social Media:
Instagram: @indigomental.pl
Facebook: arytmetyka.indigo
Tiktok: @indigomental.pl

Indigo Mental Club Polska to szkoła arytmetyki mentalnej dla dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Zajęcia prowadzone są w formie online i stacjonarnie w Warszawie oraz Łodzi.

Więcej w najbliższym wydaniu Wspólnoty!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama