Reklama

Reklama

Międzyrzecki Ojciec Święty. Hołd na szkle malowany

Opublikowano: 26 maja 2021 04:55
Autor:

 Międzyrzecki Ojciec Święty. Hołd na szkle malowany - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckie Postać papieża Jana Pawła II na zawsze pozostała w Międzyrzecu, nie tylko w sercach wielu mieszkańców, ale także na obrazach. Ojciec Święty został bowiem namalowany na szkle przez miejscowego artystę-hobbystę Kazimierza Kubiszyna, emerytowanego lekarza.

Reklama

- Papież pochyla się nad naszym miastem w charakterystycznej dla niego pozie, błogosławi mieszkańcom Międzyrzeca i zachęca: "Pamiętajcie o swoich korzeniach" - tak Beata Kubiszyn-Puka, córka doktora i malarza, przybliża ideę tej pracy w 101. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Obraz znajduje się w międzyrzeckim domu Alicji i Kazimierza Kubiszynów.

 

WIĘCEJ INFORMACJI Z MIĘDZYRZECA ZNAJDZIESZ TUTAJ

 

- Namalowałem go z wielkiej potrzeby serca. Chciałem oddać hołd Ojcu Świętemu. Pragnąłem także, żeby ten Dobry Pasterz na zawsze został z nami. Często rozmawiamy z żoną, siedząc w fotelach pod tym obrazem, o zaszczycie, jaki spotkał Polskę dzięki pontyfikatowi naszego "papieża z dalekiego kraju", jak nazywali go Włosi – mówi autor.

Dodaje: - W trudnych życiowych chwilach modlimy się o wstawiennictwo Świętego w rozwiązywaniu problemów.

Podkreśla, że bardzo ważna dla tożsamości człowieka jest więź z bliskimi i miłość do swojej małej ojczyzny. Dlatego wraz z namalowaniem obrazu napisał wiersz "Korzenie" o wierze i wspólnocie.

- "A papieskie westchnienie to pamięć, że mamy polskie korzenie" - cytuje swój tekst.

Urodzony w 1933 roku w Jarczowie koło Tomaszowa Lubelskiego Kazimierz Kubiszyn, po ukończeniu lubelskiej Akademii Medycznej, trafił na stałe do Międzyrzeca, gdzie m.in. przez 13 lat był dyrektorem ZOZ. Wybudował nowoczesną przychodnię przy ul. Warszawskiej i ośrodki m.in. w Tłuścu i Szóstce oraz modernizował miejscowy szpital. W latach 70. odkrył w sobie talent rzeźbiarski odziedziczony po dziadku. Zaczął też malować. W ogólnopolskim konkursie "Papież na ziemi ojczystej" otrzymał wyróżnienie. Namalował ponad 1500 obrazów. Wiele jego prac trafiło za granice, z tego ponad 30 do Szwajcarii.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.