reklama
reklama

Międzyrzec Podlaski: Trzech młodych mężczyzn oskarżonych o nękanie migrantów. Będzie próba mediacji [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: DSM

Międzyrzec Podlaski: Trzech młodych mężczyzn oskarżonych o nękanie migrantów. Będzie próba mediacji [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Podejrzani zostali szybko ustaleni. To 18-letni Emil O., 21-letni Mateusz K. i 22-letni Wojciech W. | foto DSM

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Informacje międzyrzeckieZ wnioskami o skierowanie sprawy do mediacji wystąpili adwokaci wszystkich trzech oskarżonych. Mężczyznom z Międzyrzeca Podlaskiego zarzucono m.in. strzelanie z pistoletów na gumowe kulki czy grożenie zabójstwem poprzez gesty imitujące podrzynanie gardła grupie Indonezyjczyków.
reklama

Gesty podrzynania gardła

Chodzi o wydarzenia z kwietnia ub.r. To wtedy, jak wskazują śledczy, grupa mężczyzn z Indonezji zamieszkująca przy ul. Wiejskiej w Międzyrzecu Podlaskim, została po raz pierwszy zaczepiona przez oskarżonych. 

Ustalono, że do Indonezyjczyków stojących pod budynkiem podjechało rowerami dwóch mężczyzn, po czym obsypali obcokrajowców mąką. W kolejnych tygodniach napastnicy mieli strzelać do Indonezyjczyków z pistoletu na gumowe kulki, wyzywać ich wulgarnie, grozić śmiercią, wykonywać gesty podrzynania gardła i strzału z pistoletu w głowę, rozbić butelkę na ścianie budynku, w którym mieszkają migranci.

reklama

Wszyscy z Międzyrzeca Podlaskiego

Podejrzani zostali szybko ustaleni. To 18-letni Emil O., 21-letni Mateusz K. i 22-letni Wojciech W. Zastosowano wobec nich dozór policji polegający na obowiązku stawienia się na komisariacie dwa razy w tygodniu, nałożono na nich także m.in. zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi i zbliżania się do nich na odległość 50 metrów. Wszyscy trzej to mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego, żaden z nich nie był w przeszłości karany.

Mediacje i jawność

Sprawę rosztrzyga Sąd Okręgowy w Lublinie. Proces miał się rozpocząć w czwartek, 29 lutego, ale o terminie rozprawy nie zostali skutecznie zawiadomieni pokrzywdzeni. Jak wyjaśniał sędzia Andrzej Wach, stało się tak z uwagi na opóźnienie ze strony biegłego tłumacza. 

reklama

W czwartek w sądzie obrońcy wszystkich trzech oskarżonych zawnioskowali o skierowanie sprawy do mediacji. Prokurator wskazał, że nie sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu, jeśli zgodzą się na to sami pokrzywdzeni. Podobne stanowisko zajął sędzia.

- Podejmiemy próbę zlecenia postępowania mediacyjnego. Sąd uważa je za celowe, o ile wyrażą na to zgodę pokrzywdzeni - podkreślił sędzia Andrzej Wach. 

Adwokat jednego z oskarżonych zawnioskował też o wyłączenie jawności procesu. 

- Z uwagi na możliwości obrażenia dobrych obyczajów, biorąc pod uwagę zarzut stawiany oskarżonym - uzasadnił mecenas.

Sąd w czwartek nie podjął decyzji w tej sprawie, bo proces nie został jeszcze rozpoczęty.

reklama

Dyskryminacja?

W sali rozpraw stawili się trzej oskarżeni, młodzi mężczyźni odpowiadają z wolnej stopy. 

Oskarżeni przyznali się, ale tylko w części do postawionego im zarzutu nękania. W czasie śledztwa jeden przyznał, że kierował autem i obrażał Indonezyjczyków, ale nie strzelał z pistoletu na kulki. Drugi przyznał, że strzelał z pistoletu na kulki, ale celował w ziemię, a poza tym nie on obsypał migrantów mąką i nie on pokazywał do nich gest podrzynania gardła. Trzeci przyznał, że to on kupił pistolet na kulki, ale także nie on obsypał migrantów mąką i nie on pokazywał do nich gest podrzynania gardła.

Prokuratora przekonywali, że nie działali z pobudek ksenofobicznych, a był to jedynie żart. 

reklama

Prokuratura Rejonowa w Radzyniu Podlaskim w akcie oskarżenia przeciwko trójce z Międzyrzeca Podlaskiego wskazuje czyn oskarżonych jako uporczywe nękanie, zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy w Radzyniu, do którego trafił na początku akt oskarżenia, uznał  jednak, że kwalifikacja prawna zaproponowana przez prokuratora jest błędna, a w grę może wchodzić artykuł 119 Kodeksu karnego, czyli dyskryminacja. 

Osoba dopuszczająca się dyskryminacji podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama