Reklama

Reklama

Międzyrzec obniża stawki za wodę i ścieki!

Opublikowano: 7 czerwca 2021 07:17
Autor:

Międzyrzec obniża stawki za wodę i ścieki! - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckie Międzyrzeczanie już mają tańszą wodę i mniej niż dotąd płacą za odprowadzenie ścieków. Co prawda obniżka nie jest duża, ale wymowna w czasach, gdy w wielu miastach i gminach szaleją podwyżki.

Reklama

24 maja Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ogłosiły nową taryfę za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie gminy miejskiej Międzyrzec Podlaski na najbliższe trzy lata. W tym roku są obniżki stawek, w kolejnych dwóch będą kilku i kilkunastogroszowe podwyżki.

Nie jest duża, ale jednak obniżka

Wojciech Jędruchniewicz, prezes międzyrzeckiej spółki Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, nie ukrywa, że sam był zaskoczony taką kalkulacją kosztów funkcjonowania jego Zakładu Wodno-Kanalizacyjnego, która pozwalała na zmniejszenie stawek od 1 czerwca na cały rok.

– Nie jest to duża, bo o 2,1 proc., ale jest obniżka! – zauważa prezes.

 

WIĘCEJ INFORMACJI Z MIĘDZYRZECA ZNAJDZIESZ TUTAJ

 

Informuje nas, że za 1 metr sześcienny dostarczanej wody odbiorcy zapłacą teraz 2,90 zł (czyli 3,13 zł z VAT), a dotąd płacili 2,96 zł (3,20 zł z VAT). Do tego dojdzie nieco zwiększona stawka opłaty abonamentowej z 5,51 zł wcześniej (bez VAT) do 5,85 zł obecnie (6,32 zł z VAT), gdy okres rozliczeniowy jest jednomiesięczny. Dotąd za odprowadzenie ścieków mieszkańcy płacili 6,04 zł/m³ (bez VAT), a obecnie będą 6,02 zł/m³ (6,50 zł z VAT). Opłata abonamentowa jednomiesięczna (za licznik, obliczanie należności i gotowość spółki do usługi) wynosiła 6,02 zł, a będzie 6,39 zł (6,90 zł z VAT). Oczywiście skutki obniżki przeliczone przez liczbę metrów sześciennych zużytej wody będą zdecydowanie większe, niż wzrost o 37 groszy stałej miesięcznej opłaty. Wojciech Jędruchniewicz podkreśla, że przemysłowi odbiorcy usług oraz prowadzący działalność przemysłową i rolniczą mają największe obniżki w należności za odprowadzane ścieki. Dotąd płacili 6,79 zł/m³ (bez VAT), a obecnie będą płacić 6,37 zł (6,90 zł z VAT). Opłata abonamentowa jednomiesięczna rośnie z 6,02 zł na 6,39 zł (6,90 z VAT).

– Zastosowaliśmy dużą obniżkę opłat dla przedsiębiorców za odprowadzane ścieki, aż o 6,1 proc. Zmniejszenie stawki aż o 42 grosze/m³ pewnie zachęci nowych inwestorów do zatrzymania się w Międzyrzecu, mamy bowiem w mieście tereny inwestycyjne – mówi prezes PUK.

Łatwo nie było

Prezes przyznaje, że obniżka stawek nawet o kilka groszy nie była sprawą łatwą, gdyż rosną koszty energii, pracy, usług i innych czynników.

– Na szczęście nasze miasto się rozwija i inwestujące w Międzyrzecu przedsiębiorstwa korzystają z naszych usług. Chociaż Wipasz ma swoje ujęcie i oczyszczalnię, to jednak z naszej infrastruktury korzysta jego hotel. Szczególnie cennym klientem jest Sedar. Budowane są nowe bloki. Ogólne nasze koszty się zmniejszyły po zakończeniu inwestycji – informuje prezes.

Satysfakcji nie ukrywa Zbigniew Kot, międzyrzecki burmistrz.

– Nasze działania związane z modernizacją oczyszczalni i ujęcia wody oraz sfinansowanie inwestycji związanych z OZE, pozwoliły w perspektywie dojść do redukcji kosztów. Nastąpiło to, chociaż wzrosły płace i rosną koszty energii. Maksymalnie rozciągnięto do kilkunastu kilometrów sieć wodno-kanalizacyjną – mówi burmistrz.

Dodaje, że miasto już w 98-99 proc. objęte jest tą siecią.

– Przyłączamy okoliczne miejscowości. W międzyrzeckiej gminie spięliśmy naszą sieć z ich wodociągami, aby nawzajem się wspierać w sytuacjach kryzysowych – informuje Zbigniew Kot.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 17 dni temu | ocena +1 / -0

    MC

    Oni, czyli PO-PSL, burmistrz PO, PUK -PSL, ogłaszają obniżki. a niektórzy mieszkańcy lokali socjalnych, otrzymali podwyżki. PO-spolici oszuści i złodzieje z PSL, mają się dobrze w naszym mieście.

  • 18 dni temu | ocena +1 / -0

    Anonim

    Za to smieci coraz droższe, ludzie bulą a i tak w lasach kupa smieci,nawet pod kosz na smieci- miejski ponastawiane worów,wstyd!