Krok ku Wschodniej Obwodnicy czy „Złota Droga”? Zdania mieszkańców podzielone po podpisaniu wielomilionowej umowy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Krok ku Wschodniej Obwodnicy czy „Złota Droga”? Zdania mieszkańców podzielone po podpisaniu wielomilionowej umowy - Zdjęcie główne
Autor: Miasto Międzyrzec Podlaski

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Informacje międzyrzeckieMiędzyrzec Podlaski robi kolejny krok w kierunku rozbudowy lokalnej infrastruktury. 16 czerwca Burmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski Paweł Łysańczuk podpisał umowę na realizację kluczowego zadania drogowego. Choć władze mówią o poprawie płynności ruchu i domknięciu układu komunikacyjnego, w sieci wrze od komentarzy. Mieszkańcy z jednej strony doceniają skuteczność, z drugiej – mają poważne obawy o koszty, wzrost natężenia ruchu oraz priorytety inwestycyjne.
reklama

Szczegóły nowej inwestycji drogowej

Podpisana umowa z firmą PHUB Piotr Pawlica dotyczy projektu pn. „Budowa drogi gminnej łączącej ul. T. Kościuszki z ul. Siteńską od km 0+000,00 do km 0+522,28 oraz od km 0+607,90 do km 0+941,56 wraz z łącznikami w Międzyrzecu Podlaskim”.

W ramach przedsięwzięcia powstanie nowy odcinek drogi o łącznej długości 1393 metrów wraz z niezbędną infrastrukturą oraz łącznikami. Całkowita wartość inwestycji wynosi aż 21 094 841,56 zł, z czego potężne wsparcie finansowe w kwocie 12 656 904,93 zł pozyskano z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Nawierzchnia zostanie przystosowana do ruchu pojazdów o obciążeniu do 115 kN/oś, co ma zapewnić trwałość trasy i dostosowanie jej do współczesnych potrzeb transportowych.

reklama

Według władz miasta realizacja tego zadania to konieczność. Projekt pozwoli na połączenie ulicy Kościuszki z Siteńską, co poprawi płynność lokalnych połączeń i zwiększy mobilność mieszkańców. Dodatkowo nowa trasa będzie pełnić kluczową funkcję drogi alternatywnej w czasie planowanego zamknięcia przejazdu kolejowego w ciągu drogi wojewódzkiej 813 i stanowi kolejny ważny etap budowy wschodniej obwodnicy miasta.

 

Mieszkańcy zabierają głos

Ogłoszenie informacji o inwestycji na facebookowym profilu urzędu miasta wywołało żywą dyskusję wśród lokalnej społeczności. Mieszkańcy szybko podzielili się na zwolenników inwestycji i jej gorących krytyków.

reklama

Pani Ewa komentuje post profilu miasta Międzyrzec Podlaski:

Brawo Panie Burmistrzu. To się nazywa skuteczne działanie.

Pani Karolina twierdzi, że to bardzo dobra inwestycja:

Mieszkańcy potrzebują tej inwestycji, szczególnie ci mieszkający za torami i stojący niekiedy dłużej na przejeździe kolejowym niż wynosi ich cały czas dojazdu do pracy. Zgodzę się z Panem, wschodnia obwodnica byłaby zbawienna, ale proszę zwrócić uwagę, że ten wiadukt, który stoi obecnie nad torami wraz z drogami dojazdowymi, których budowa się rozpoczyna to właśnie element wschodniej obwodnicy miasta. Ponadto za budowę wschodniej obwodnicy nie odpowiada wyłącznie miasto i burmistrz, ale również powiat, zarząd dróg wojewódzkich i cały urząd marszałkowski. Tak, autostrad również potrzebujemy i nie mogę się doczekać otwarcia A2 z Międzyrzeca do Warszawy, która znacznie odciąży ruch na starej dwójce, którą codziennie od 6 lat dojeżdżam do pracy.

reklama

 

Złota droga i astronomiczne koszty?

Pan Łukasz zwraca uwagę na potrzebę wybudowania obwodnicy: 

Tutaj potrzebna obwodnica, a nie takie coś. Dalej Międzyrzec będzie zakorkowany i mieszkańcy Kościuszki podziękują panu burmistrzowi, bo tranzyt będzie większy przez całą dobę i duży hałas. Jak ktoś nie myśli, to tak będzie.

Pan Hubert mówi o konieczności remontu ulicy Kolejowej:

Przed oddaniem tego do użytku należy przeprowadzić remont ul. Kolejowej. Przy takim natężeniu ta droga się rozpadnie i będziemy jeździć po betonowych trylinkach. Trzeba też zwrócić uwagę na wąski zakręt przy nieistniejącym tartaku.

reklama

Pan Paweł twierdzi, że to „złota droga”:

21 mln za 1 km drogi? Ona ze złota? (...) 21 mln za kilometr drogi, którą częściowo już jest wykonana? Chyba że coś źle zrozumiałem, ale to ma być połączenie 2 ulic, nie obwodnica Międzyrzeca, tylko króciutki fragment? W takim układzie obwodnica miasta będzie kosztować tyle co cały budżet miasta na 2 lata. Tym bardziej że to połączenie głównie dla Wipaszu, budowa tej drogi nie odciąży aż tak bardzo ulicy partyzantów, Narutowicza, lubelskiej. Fajnie, jakby tam było połączenie. Nie twierdzę, że nie, ale tyle pieniędzy, to jest jakaś abstrakcja. (...)
Łącznie 53 mln ma kosztować wiadukt nad torami, który będzie spełniał funkcję dawnego przejazdu przez tory, dopóki nie zostanie wybudowana całą wschodnia obwodnica to będzie lokalny wiadukt, za 53 mln. Jest to znacznie drożej niż średnia budowy 1 km autostrady w Europie o znacznie wyższych parametrach i potrzebach niż w tym wypadku. Wiadukt nie wyprowadzi ruchu kołowego z miasta. (...) Jedynie częściowo tylko ruch przez przejazd kolejowy się zmniejszy. Do tego inwestycja od Partyzantów przez Kusocińskiego do radzyńskiej za 12 mln…
Gdyby była droga od Brzeskiej do Kościoszki, przejazd kolejowy oraz remont Kolejowej – wychodzimy ruchem z centrum miasta, wychodzimy ruchem ciężarówek z 3 Maja oraz Lubelskiej (omijamy dwie szkoły oraz trzecią na Partyzantów). Zmniejszamy bardzo ruch na przejeździe na Partyzantów.
Jak finanse pozwolą łączymy Zahajkowską z Siteńską. Jak zbierzemy kasę, budujemy wiadukt, który przyspieszy przejazd i poprawi bezpieczeństwo.
Jakby taka byłaby zachowana kolejność, to miałoby to sens. Koszt wybudowania drogi od Brzeskiej do Kościuszki nie przekroczyłby kosztu budowy wiaduktu nad torami, a pomógłby mieszkańcom.
Wtedy faktycznie, można pogratulować inwestycji, a tak, czy ten wiadukt będzie, czy nie będzie, wiele to nie zmienia.
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo