Reklama

Reklama

Gmina Międzyrzec Podlaski : Autostrada zderzyła się dębem Alojzym. Budowa zagrożona

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gmina Międzyrzec Podlaski :  Autostrada zderzyła się dębem Alojzym. Budowa zagrożona - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckie Dąb Alojzy został pomnikiem przyrody pod koniec marca decyzją rady gminy. Niestety, rośnie on przy projektowanej właśnie autostradzie. Drogowcy twierdzą, że może to utrudnić realizację planowanej od lat inwestycji drogowej.

Reklama

Dąb rośnie na prywatnej działce w miejscowości Łuniew w gm. Międzyrzec. Ma ok. stu lat, 20 metrów wysokości i podwójny pień o odwodzie ok. 3,5 metra każdy. Rósł sobie spokojnie, po cichu, do momentu, kiedy grupa mieszkańców gminy postanowiła złożyć wniosek o ustanowienie drzewa pomnikiem przyrody. Wniosek spodobał się radnym gminy, którzy przy okazji postanowili nadać drzewu imię. Postanowili, że będzie to "Zdzisław". Jak się okazało, właściciel działki, na której drzewo rośnie, nic o sprawie nie wiedział.

Nadane imię bardzo mu się nie spodobało, złożył więc wniosek o zmianę imienia na "Alojzy". Upamiętniać miało ono jego ojca, który wraz z bratem posadził to drzewo w latach 30. XX wieku. Pod koniec kwietnia zmianę imienia zatwierdzili radni.

Pomnik przyrody przy autostradzie

To jednak nie koniec problemów wiekowego dębu. Decyzja rady w sprawie ustanowienia pomnika przyrody nie spodobała się Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Okazuje się bowiem, że Alojzy rośnie przy planowanej od wielu lat autostradzie A2, a właściwie tuż przy planowanej drodze dojazdowej. Przypomnijmy, że odcinek autostrady Malinowiec-Łukowisko ma zostać zrealizowany do 2024 roku w systemie "projektuj i buduj".

Jak informuje główny wykonawca tego odcinka, firma Intercor, prace projektowe są na zaawansowanym etapie, zrealizowano już 85 proc. zadań w tym zakresie.Ustanowienie pomnika przyrody wiąże się z konsekwencjami. To m.in. zakazy wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu czy uszkadzania i zanieczyszczania gleby. Nie można też dokonać zmiany sposobu użytkowania ziemi. GDDKiA zaskarżyła więc uchwałę rady Gminy Międzyrzec Podlaski do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, powołując się przede wszystkim na naruszenie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Drogowcy wskazują też na niekonsekwencję w działaniu samorządu, który podczas określania środowiskowych uwarunkowań dla budowy tego odcinka autostrady nie zgłaszał potrzeby szczególnej ochrony drzewa.
 
(...)
 
Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym wydaniu "Wspólnoty Międzyrzeckiej" nr 21.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy