Gigathon to największy ogólnopolski konkurs programistyczny dla dzieci i młodzieży, organizowany pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji. W tegorocznej edycji udział wzięło aż 20 tysięcy uczestników z całego kraju, rywalizując w czterech grupach wiekowych: 7–9 lat, 10–12 lat, 13–15 lat i 16–18 lat.
Szósty w swojej kategorii
Finał konkursu odbył się pod koniec listopada na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. W wielkim finale wzięło udział 100 najlepszych uczestników, po 25 z każdej kategorii wiekowej. Najmłodsi programowali w środowisku Minecraft, uczestnicy w wieku 10–12 lat wykorzystywali Scratch, natomiast starsze grupy mogły wybrać język programowania spośród C#, C++ i Python. Michał Panasiuk zdecydował się na realizację zadania w Pythonie, zdobywając 6. miejsce w swojej grupie wiekowej.
Aby znaleźć się w finale, Michał musiał pokonać trzy etapy eliminacyjne:
- etap pierwszy – quiz z 25 pytań dotyczących podstaw programowania,
- etap drugi – kolejny quiz, tym razem z 30 pytań, wymagających bardziej zaawansowanej wiedzy,
- etap trzeci – zadanie projektowe, polegające na rozwiązaniu dwóch problemów programistycznych.
Cenne nagrody, doświadczenie na przyszłość
Uczeń międzyrzeckiego "Ekonomika" wykazał się nie tylko świetną znajomością języka Python, ale także kreatywnością, logicznym myśleniem i umiejętnością radzenia sobie z wyzwaniami.
Finaliści konkursu Gigathon 2024 zostali uhonorowani atrakcyjnymi nagrodami. W każdej kategorii wiekowej można było wygrać m.in. konsole Xbox Series X, smartfony Samsung Galaxy A55, tablety, gamingowe akcesoria oraz pakiety książek programistycznych od Wydawnictwa Helion. Każdy z finalistów, w tym Michał, otrzymał również unikalną paczkę materiałów edukacyjnych, które mają pomóc młodym talentom dalej rozwijać swoje umiejętności.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.