Myślą przewodnią Gali Samorządności była dyskusja o idei samorządności. O potencjale gminy Międzyrzec Podlaski rozmawiano podczas panelu wykładowego oraz panelu dyskusyjnego. Podczas pierwszego z nich, na scenie pojawili się:
- Kamil Jędruchniewicz – mieszkaniec Przychód, nauczyciel i historyk zaprezentował prelekcję dotyczącą grupy etnokulturowej Bojarów Międzyrzeckich zamieszkujących dziesięć miejscowości obecnej gminy Międzyrzec Podlaski oraz miejscowość Wygnanka w XIX wieku;
- Jerzy Wysokiński – przedsiębiorca, pomysłodawca i założyciel Zakładu Wyrobów Wędliniarskich Wysokie s.c., który opowiedział o genezie swojego pomysłu na biznes, o jego rozwoju oraz dlaczego akurat w gminie Międzyrzec Podlaski zdecydował się prowadzić firmę;
- Michał Teofilski – zastępca wójta gminy Międzyrzec Podlaski, pracownik samorządowy z dziesięcioletnim doświadczeniem współpracy z lokalną społecznością przedstawił w jaki sposób samorząd Gminy Międzyrzec Podlaski wspiera pomysły mieszkańców.
Rozmawiali o wsparciu społeczeństwa obywatelskiego
Panel dyskusyjny pn. "W jaki sposób administracja samorządowa może wspierać społeczeństwo obywatelskie?" to kolejny z etapów wydarzenia, które miało miejsce w Publicznej Szkole Podstawowej w Rogoźnicy. Tę część moderowała Sylwia Hubica – dyrektor GOK w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim.
- Z mojej perspektywy było to bardzo interesujące wydarzenie w innowacyjnej formule, na poziomie zbliżonym do akademickiego ze względu na możliwość nieograniczonej dyskusji i wymiany myśli. Panele wykładowe dotyczące potencjału historycznego, ekonomicznego oraz społecznego były ciekawe merytorycznie, a co najważniejsze przedstawione przez osoby ze środowiska gminy Międzyrzec Podlaski, w 2/3 przez osoby zamieszkujące gminę od wielu lat. Stanowi to o niesamowitej wartości ludzi zamieszkujących gminę Międzyrzec Podlaski. Dyskusja panelowa z udziałem zaproszonych gości - ekspertów działań społecznych z wieloletnim doświadczeniem, także spoza środowiska gminnego, pozwoliła pokazać szerszą perspektywę idei samorządności, roli samorządu lokalnego w życiu mieszkańców gminy, roli współpracy na linii mieszkaniec - urzędnik oraz odpowiedzialności, jaką każdy z nas posiada za współtworzenie środowiska, w którym żyjemy - powiedziała nam dyrektor międzyrzeckiego GOK-u.
W gronie rozmówców panelu dyskusyjnego zaleźli się:
- Krzysztof Adamowicz – wójt gminy Międzyrzec Podlaski, menadżer, historyk;
- Jakub Jakubowski – burmistrz miasta Radzyń Podlaski, społecznik, animator kultury, artysta grafik;
- Mariusz Kostka – prezes Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania oraz prezes Międzygminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego z siedzibą w Trzebieszowie;
- Tomasz Hanaj - dyrektor w Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach, animator i menadżer kultury, działacz na rzecz społeczności lokalnych, koordynator wielu projektów w obszarze edukacji kulturalnej i artystycznej.
Koncert i atrakcje dla dzieci
Organizatorzy Gali Samorządności nie zapomnieli o dzieciach, które również znalazły się tego dnia w hali sportowej PSP w Rogoźnicy. W trakcie wydarzenia animatorki Gminnego Ośrodka Kultury przeprowadziły eko-warsztaty dotyczące idei "less waste". Podczas zajęć dzieci stworzyły kodeks oszczędzania wody, wykonały eko-woreczki na owoce, a także obejrzały reportaż na temat pracy w megafabrykach.
Ostatnim elementem Gali Samorządności, zaraz po części oficjalnej i krótkiej przerwie na przygotowany posiłek, był koncert zespołu Boogie Night.
Więcej w najbliższym wydaniu Wspólnoty!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.