reklama
reklama

FolkFalaFest ponownie nie zawiódł. Ponad sześć godzin muzyki w "Zatoce" (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje międzyrzeckieDruga edycja FolkFalaFest stała na jeszcze wyższym poziomie niż w roku ubiegłym. W "Zatoce" pojawiło się wielu widzów chcących posłuchać muzyki przez duże "M". Ci, którzy się pojawili, nie mogą być zawiedzeni.
reklama

Tym razem FolkFalaFest trwał znacznie dłużej, niż miało to miejsce w 2023 roku. Wszystko to przez utworzenie dodatkowych setów muzycznych, dzięki czemu na scenie mogło zaprezentować się jeszcze więcej artystów, także tych z młodszego pokolenia. 

To właśnie najmłodsi uczestnicy warsztatów zaprezentowali się jako pierwsi. Następnie odbył się set rockowy i folkowo-popowo-disco. Kolejne godziny to koncerty Mellow Dust, Tajgi i fractus quantizer feat. Piotr Karpiuk. 

Ogromne zróżnicowanie repertuaru sprawiło, że każdy widz mógł znaleźć coś dla siebie. Więcej o samym miejscu oraz FolkFalaFest opowiedział nam menedżer Zatoki - Rafał Parafiniuk oraz Michał Wawryniuk - międzyrzeczanin, pomysłodawca FolkFalaFest oraz członek zespołu Tajga.

 

reklama

ROZMOWA z Rafałem Parafiniukiem, menedżerem międzyrzeckiej Zatoki

Staramy się zaskakiwać z roku na rok

Zacznijmy od miejsca, w którym się znajdujemy. Czym jest właściwie Zatoka?

- Jest to bar, który stworzyliśmy z myślą o mieszkańcach Międzyrzeca, by szerzyć kulturę i dobrą muzykę. Znajdujemy się przy międzyrzeckich jeziorkach, obok prowadzimy małą gastronomię, gdzie niemal co weekend gramy także koncerty.

Jakie wydarzenie ma miejsce podczas tego weekendu?

- Jest to FolkFalaFest II. Przed rokiem była tu pierwsza edycja, którą udało się zorganizować po rozmowach z Michałem Wawryniukiem, który stoi zarówno za pierwszą, jak i drugą edycją wydarzenia.

reklama

Kogo możemy zobaczyć na scenie?

- O szczegółach opowie Michał, jednak co godzinę pojawią się tu różne formacje, których łącznie jest sześć. Zaczęła najmniejsza grupa, która była uczestnikami warsztatów prowadzonych właśnie przez Michała, następnie na scenie pojawią się kolejne zespoły.

Jest to druga edycja FolkFalaFest, jednak Zatoka istnieje znacznie dłużej.

- Tak, jest to już nasz czwarty sezon. Z roku na rok staramy się, by to miejsce zaskakiwało coraz bardziej. Mam wizję, jak rozwinąć to miejsce i każdy kolejny rok będzie jeszcze lepszy od poprzedniego.

Jest to miejsce otwarte sezonowo, więc rodzi się pytanie: Do kiedy mieszkańcy Międzyrzeca będą mogli w tym roku korzystać z uroków Zatoki?

reklama

- Planowo jesteśmy otwarci do września, jednak jeśli pogoda pozwoli na dłuższy czas funkcjonowania tego miejsca, będzie tu przez kolejne ciepłe tygodnie.

 

ROZMOWA z Michałem Wawryniukiem, Laboratorium Muzyki/Tajga

W Międzyrzecu jest dobra tradycja autentycznego grania

Dobra muzyka, miejsce spotkań, niedaleko woda... W Międzyrzecu urodziło się miejsce, które w skali całego województwa jest swego rodzaju ewenementem?

- Myślę, że nie tylko w skali województwa, ale porównując Zatokę z podobnymi miejscami w Warszawie, gdzie gramy bardzo często, jest to miejsce, które się rozrasta. Daje taką rozrywkę, jednocześnie szanuje muzyków i potrafi się z nimi dogadać. To naprawdę rzadkość i jest to ewenement nie na skalę województwa, ale na skalę całego kraju. Mówię to z pełną świadomością, bo gramy w Warszawie regularnie i takich warunków próżno szukać gdzie indziej.

reklama

Jak jest z międzyrzecką publicznością? Chętnie przychodzą na FolkFalaFest?

- Publika dojrzewa do tego rodzaju wydarzeń, coraz chętniej wybierają się posłuchać muzyki na żywo. Takie cykliczne koncerty, moim zdaniem, budują świadomość w lokalnej społeczności, co jest bardzo ważne. Za to też wielki szacunek dla Rafała. Czasami są to wydarzenia, które z biznesowego punktu widzenia się nie zwracają, jednak oni biorą to na klatę i budują długofalowo wizerunek tego miejsca i też tego miasta, przez co słychać o Międzyrzecu na mapie muzycznej.

Kto pojawi się dzisiaj podczas FolkFalaFest?

- Są to uczestnicy warsztatów Laboratorium Muzyki. W tym roku jest to dziesiąta edycja. Poza tym jest to Mellow Dust z województwa mazowieckiego, zespół Tajga i fractus quantizer, już któraś wersja tej formacji, do której należy Piotr Makaruk i Piotr Karpiuk, którzy tworzą niesamowite warstwy muzyki, którą bardzo ciężko jest zaszufladkować i sklasyfikować.

Na scenie uczestnicy warsztatów Laboratorium Muzyki. Czym jest więc samo Laboratorium?

- Idea, którą niesie Laboratorium Muzyki, jest zaszczepiona lokalnie przez Krzyśka Domańskiego, który ma niesamowite podejście do muzyki - pełne pasji, niestandardowe i nieodtwórcze. On grzebał w tej muzie, tego nas uczył i Ci ludzie, którzy mieli z nim kontakt, niosą to w sobie dalej. Wydaje mi się, że jest to w jakimś stopniu zmodyfikowane, ale idea takiego grania w świadomości swojej pasji, analiza tego, co tak naprawdę czujemy, nienarzucanie z góry przez program nauczania jest super. Laboratorium Muzyki jest więc miejscem, w którym uprawiamy muzykę taką, jaką czujemy.

W tym roku pojawił się również set z bardzo młodymi artystami, set dziecięcy.

- Zgadza się. Mamy tak naprawdę dwa turnusy, bo rozrosło się to do takich rozmiarów, że trzeba było to podzielić. Idea w obu przypadkach pozostaje ta sama, gramy to, co chcemy. Jest to oczywiście zwieńczone koncertem plenerowym, by każdy z uczestników mógł zmierzyć się ze wszystkim, co taki koncert dostarcza, a więc stresem, technikaliami, wieloma innymi rzeczami. Dzięki temu znacznie łatwiej będą mogli wejść w świat muzyki.

Podczas drugiej edycji FolkFalaFest nie zabrakło też wątków międzyrzeckich i nie chodzi tu tylko o Ciebie.

- W Międzyrzecu jest dobra tradycja autentycznego grania. Trzeba wejść w to głębiej, poznać osoby, które gdzieś tam podają sobie ten łańcuszek. Jak się już wejdzie w temat ludzi w Międzyrzecu, którzy grają, okazuje się, że to środowisko jest małe i są to wartościowi ludzie. Zespół "Latawce" - stary zespół z lat 80., który miał świetnych muzyków. Nie będę wymieniał, ale ci, którzy są ze światka, wiedzą, że to są ludzie stąd i że ta kultura muzyczna jest podawana z pokolenia na pokolenie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama