Za organizację konferencji odpowiadało miasto Międzyrzec Podlaski oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Spotkanie rozpoczął prezes międzyrzeckiego TPN - Andrzej Kurenda, nominowany w plebiscycie Człowieka Roku.
Wydarzenie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej z nich prelegenci przedstawili swoją wizję i korzyści płynące z budowy nowych dróg na terenie południowego Podlasia. Drugą był panel dyskusyjny, w którym wiceburmistrz Paweł Łysańczuk, poseł Dariusz Stefaniuk, wicestarosta Janusz Skólimowski i poseł Stanisław Żmijan odpowiedzieli na pytania moderatora oraz zgromadzonych widzów.
Cenne opinie ekspertów
W rolę moderatora wcielił się Tadeusz Kucharuk, który jak sam przyznał, "z tym tematem jest związany już od blisko trzydziestu lat". Jako pierwszy głos zabrał prof. dr hab. Jacek Brdulak, który w swoim przemówieniu odniósł się do zmian uwarunkowań rozwoju Podlasia Południowego.
Przeczytaj więcej: Gmina Międzyrzec będzie obchodzić 50-lecie!
"Wpływ infrastruktury drogowej na działalność przedsiębiorstwa, analiza wybranych czynników" to drugi z tematów, którym zajął się z kolei doktor Piotr Pawlak. Prelegent przedstawił czynniki, które bez wahania można nazwać zaletami budowania obwodnic i autostrad.
Pierwszym z nich był poziom zatłoczenia miasta, który im większy, tym bardziej zwiększa koszty transportu. Drugi przedstawiony argument to czynnik społeczny, związany z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Transport wyprowadzony z miasta na jego obrzeża, zmniejsza ryzyko groźnych wypadków. Zmniejszenie zanieczyszczeń i hałasu również można zaliczyć do społecznych zalet, które daje budowanie tego rodzaju dróg.
Ostatnim z prelegentów był Sławomir Kostjan, który przedstawił swoje zdanie na temat międzynarodowego transportu drogowego jako elementu rozwoju regionu z uwzględnieniem roli Międzyrzeca Podlaskiego.
Panel dyskusyjny zachętą dla młodych
Druga część konferencji była przedstawieniem różnych stanowisk, dotyczących tego, dlaczego warto zostać w mniejszej miejscowości, jaką jest Międzyrzec Podlaski lub zdobyć należyte wykształcenie i wrócić w rodzinne strony.
W tej sprawie wypowiedziało się czterech mówców, gdzie każdy z nich wskazał zarówno zalety, jak i wady takich ruchów.
Konferencja zakończyła się krótkim podsumowaniem. Prezes TPN Andrzej Kurenda wyraził nadzieję, że tego typu konferencje będą odbywały się na międzyrzeckiej ziemi zdecydowanie częściej. Zwrócił uwagę na to, że jest to bardzo cenna lekcja zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy nie są jeszcze w stu procentach zdecydowani, którą drogą w swoim życiu zmierzać.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.