Organizatorami tego wydarzenia była międzyrzecka drużyna WOPR, która wraz ze studentami z koła studenckiego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach poprowadziła zajęcia teoretyczne i praktyczne dla batalionu zmechanizowanego z Białej Podlaskiej.
Przeczytaj więcej: Zespół Szkół Technicznych potrafi organizować imprezy. Małe święto zamiast zawodów sportowych (ZDJĘCIA)
Była to rozszerzona wersja szkolenia, które w lipcu ubiegłego roku miało miejsce na terenie międzyrzeckich jeziorek. Liczna grupa żołnierzy została podzielona na mniejsze części, by każdy z żołnierzy mógł w komfortowych warunkach uczestniczyć w szkoleniu i opanować do perfekcji sztukę ratowania zagrożonych osób nad wodą. Pierwsza z grup miała za zadanie doskonalenie i opanowanie sztuki pływania z elementami ratownictwa wodnego. Teoria ratownictwa wodnego i charakterystyka osób tonących to zagadnienia, którymi zajmowała się druga z grup. Trzecia przyswajała natomiast wiedzę dotyczącą pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli wszystko to, co znajdowało się na lipcowym szkoleniu, jednak tym razem było rozszerzone o kolejne zagadnienia.
- Specjalistyczne szkolenie wodne z zakresu ratownictwa wodnego i pierwszej pomocy dla żołnierzy batalionu zmechanizowanego z Białej Podlaskiej to rozszerzona wersja szkolenia z ubiegłego roku. Za organizacją tego wydarzenia stoi międzyrzecka drużyna WOPR wraz ze studentami z koła studenckiego UPH w Siedlcach, a także z dowódcami samej jednostki - powiedział nam Rafał Mironiuk, kierownik międzyrzeckiej drużyny WOPR.
Żołnierze byli podzieleni na trzy grupy, gdzie głównym kryterium było ich doświadczenie z umiejętności pływania. Pierwsza z grup weszła do wody tuż po godzinie 9:00 i byli to żołnierze na poziomie początkującym. Druga dotyczyła żołnierzy średniozaawansowanych, a ostatnia z grup radziła sobie w wodzie bez najmniejszych zarzutów. W części praktycznej uczestniczyli także młodzi pływacy oraz ratownicy wodni, którzy prezentowali kolejne ćwiczenia dla każdej z grup.
Słowo od uczestników i organizatorów:
por. Łukasz Szymański
- Jest to już drugi cykl szkolenia z ratownictwa wodnego i pływania. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza z nich bierze udział w zajęciach teoretycznych, gdzie poznaje charakterystykę ratownictwa wodnego, jak i osoby zagrożonej. Druga grupa skupia się na ratownictwie medycznym, gdzie są szkoleni przez wykwalifikowanych ratowników, a trzecia odbywa zajęcia praktyczne na międzyrzeckim basenie. Z drużyną WOPR z Międzyrzeca Podlaskiego mieliśmy już jedno szkolenie na otwartych akwenach, teraz przyszedł czas na zajęcia pod dachem. Liczę na to, że kolejne szkolenia jeszcze przed nami.
Rafał Mironiuk, kierownik międzyrzeckiej drużyny WOPR
- Dzisiejsza część była rozbudowana. Doskonaliliśmy przyswojone już umiejętności i dołożyliśmy elementy teoretyczne z ratownictwa wodnego. Pierwsze szkolenie było okrojone, jednak na tyle spodobało się dowódcom, że postanowili zgłosić się i zorganizować rozszerzoną wersję, dodatkowo w lepszych warunkach, bo na zamkniętym obiekcie. Na potrzeby organizacji tego wydarzenia, musieliśmy podzielić wszystkich uczestników na trzy grupy. Każda z grup została podzielona na ok. 30 osób, by szkolenie było na jeszcze wyższym poziomie i każdy z żołnierzy mógł indywidualnie przećwiczyć wszystko, co przygotowaliśmy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.